Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Ministr Dobeš chce podpořit ztrátové závody motorek v Brně

BRNO/PRAHA - Kostka cukru letí do hrnku s kávou. Na obrazovce se objevuje motto "Evropě to osladíme". Tahle propagační kampaň České republiky při příležitosti předsednictví Evropské unie stála přes 37 milionů korun. Po pádu vlády však působila spíše směšně a vynaložené prostředky byly tak trochu zbytečné.

Závod ve třídě MotoGP v Brně na Masarykově okruhu zvítězil opět Jorge Lorenzo (s číslem 99) Valentino Rossi s číslem 46 skončil na 5 místě. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

To majitelé brněnského Masarykova okruhu, na kterém se koná Velká cena České republiky mistrovství světa silničních motocyklů, se starají o propagaci Česka každoročně. A skoro zadarmo. Ba co víc, do státní kasy nadto přinášejí nemalé finanční prostředky.

VÍCE NA TOTO TÉMA

"Každý rok zajistíme zhruba sto milionů korun. To jsou příjmy z daní z brněnských restaurací, hotelů atd. Celkově jsme státu přinesli už více než osm set milionů," říká Ivana Ulmanová, výkonná ředitelka a předsedkyně představenstva.

Okamura: Bez závodů už do Brna nepřijede vůbec nikdo
Jenže v posledních letech náklady s pořádáním závodů MotoGP stoupají a organizátoři prodělávají. Zatímco na ostatní velké akce v Česku se hrne státní podpora, Brno se bez ní muselo dva roky obejít. Předtím stát dával přes Autoklub České republiky mezi šesti až osmi miliony korun. Ministři ale stejně neprojevovali zájem. Závody, konané v půlce srpna, ignorovali. V zahraničí přitom berou politici MS jako prestižní událost, na které je čest se ukázat.

Jakub Kornfeil.

"Hotely v Brně se zaplní už pouze na tři dny během závodů MS motocyklů. Už nemají plno ani během strojírenského veletrhu. Brno jinak turisty vůbec neláká, nemají proč tam jezdit. Pokud by Masarykův okruh přišel o tyhle závody, tak už nepřijede vůbec nikdo. Cestovní ruch v Brně je totiž tragicky nastavený," líčí viceprezident a mluvčí Asociace cestovních kanceláří Tomio Okamura.

Připomeňme, že předchozí vlády byly přitom schopny dotovat třeba čtvrtmiliardou lyžařské mistrovství světa, které nakonec skončilo více než stomilionovým dluhem...

Jediné veřejné peníze na Masarykův okruh letos putovaly z místních zdrojů. Kraj přispěl šesti miliony, město poslalo přibližně deset milionů. "V celkovém rozpočtu je to ale jen desetina nákladů," vysvětluje Ulmanová. A to by ještě někteří brněnští zastupitelé nejraději nedali ani korunu. "Je to vřed v přírodě," oponuje ekolog a zastupitel Strany zelených Mojmír Vlašín.

Letos problémy v Brně vygradovaly natolik, že večer po nedělním závodě spolumajitel automotodromu Karel Abraham prohlásil, že bude muset zrušit některé jiné motoristické akce, které se během roku konají. "Vypadá to tak, že vše kromě Grand Prix motorek opustíme. Nevím, jestli už v roce 2011, ale asi k tomu dojde. I Grand Prix držíme vší silou a už se blížíme k tomu, že nevím, jestli ji udržíme."

Jakub Kornfeil.

Dobeš: Velkou cenu je potřeba podpořit. Propaguje Česko
Ke krizovému scénáři by ale nemuselo dojít. "Je to u mne možná trošičku střet zájmů, protože jsem z Moravy a Velké ceně opravdu fandím. Nicméně brněnský závod je jedním z největších a nejúspěšnějších podniků v České republice," říká pro LN ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš.

Podle místopředsedy Věcí veřejných je proto nutné akci podpořit. "Pokusím se pro to něco udělat. Je to neskutečná propagace, která je velmi nedoceněná. S paní Ulmanovou jsme se měli potkat již dvakrát, ale bohužel to jednou kvůli mé nemoci a jednou kvůli mé zaneprázdněnosti nevyšlo. Mám to ale v plánu a chci se s ní o tom bavit. Má moji podporu," praví Dobeš.

Motorističtí fanoušci by se tak dál mohli těšit nejen na světový šampionát silničních motocyklů, ale i superbiků, cestovních vozů WTCC a vozů GT1.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!