Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Exministr školství Dobeš posílí Příbram. Má nastartovat akademii

Sport

  14:31
PŘÍBRAM - Bývalý ministr školství Josef Dobeš se stal členem nejužšího vedení příbramského fotbalového klubu. Hlavní náplní Dobešovy práce bude zajištění chodu nově vznikající mládežnické akademie, která by měla odstartovat svoji činnost od příštího školního roku. Příbramský klub dDobeše jako novou "posilu" do funkcionářského týmu představil na tiskové konferenci.

Bývalý ministr školství Josef Dobeš foto: MAFRA - Dan Materna

"Pro nás je velkou ctí, že jsme získali člověka se zkušenostmi z vrcholných politických funkcí. Známe se dlouho, dohodli jsme se za pár minut. Pepu (Dobeše) projekt akademie velmi oslovil," uvedl generální ředitel příbramského klubu Petr Větrovský. Pro Dobeše je výzvou, aby právě v Příbrami vznikla první ryze fotbalová akademie na české půdě i s posvěcením FAČR. "Rádi bychom u nás vytvořili pilotní projekt, který by od asociace získal status akademie a mohl by být modelem pro ostatní kluby. Naším vzorem jsou třeba akademie, které fungují v Hamburku nebo Ajaxu Amsterodam, kam už příbramští mládežničtí trenéři vyrazili na stáže," uvedl Dobeš.

Podílení se na zřízení akademie prý bude jeho parketou. "Je to přesně to, co jsem nějakou dobu dělal a s čím souzním. Líbí se mi spojení výchovy dětí se sportovním rozvojem a jejich vzděláním. Úkolem naší akademie nebude jen starost o mladého fotbalistu jako takového. Stejně velký důraz se bude klást na studijní prospěch a celkové vystupování i mimo půdu akademie," nastínil Dobeš.

Příbramští si chtějí vzít příklad třeba také z Chomutova, který zase praktikuje podobně zaměřenou hokejovou akademii. Těch je na českém území už jedenáct, fotbalové akademie s oficiálním posvěcením tuzemské asociace a ministerstva školství, které by mohlo přispívat na jejich provoz, zatím neexistují. Byť například Slovácko či Hradec Králové podobný projekt už také před lety spustily, ale znovu "jen" na vlastní pěst. "Hokej má v tomto ohledu určitý náskok, ale fotbal si zaslouží, aby měl stejné podmínky," řekl Dobeš, který chce při vzniku příbramské akademie využít i zkušeností z ministerstva školství, které vedl v letech 2010 - 2012.

Příbramští chtějí adepty do akademie nalákat už od příštího školního roku

Příbramští chtějí adepty do akademie nalákat už od příštího školního roku. "Do konce letošního kalendářního roku bychom projekt chtěli mít zpracovaný tak, abychom zájemcům či rodičům mohli nabídnout veškeré ucelené informace," řekl Dobeš. Příbramský klub slibuje, že členům své akademie zajistí veškerý servis a zázemí. Studium má zajistit místní 3. základní škola a na středoškolské úrovni pak gymnázium, průmyslová škola a integrovaná hotelová škola.

"Naše představa je taková, že by na těchto školách naši hráči měli posílené hodiny tělesné výchovy, na nichž by se podíleli i naši kluboví trenéři. Mladí hráči by jen díky tomu měli třeba o osm hodin fotbalového tréninku v týdnu navíc, což by bylo vynikající. A nepochybně by se celkově zvýšila i úroveň tělesné výchovy v jednotlivých školách," řekl Dobeš. Akademie má fungovat na bázi internátního režimu. "Počítám, že vznik akademie vyjde na sumu pohybující se v řádech milionů korun. Záleží, co všechno budeme muset vybudovat," uvedl Větrovský.

Ministr školství Josef Dobeš

Středočeši už chystají ubytovací prostory pro své budoucí "akademiky", kteří by se rekrutovali z větší vzdálenosti. Příbram nabídne zázemí v administrativní budově přímo v areálu stadionu, zázemí by mohla podle Větrovského poskytnout také jedna z tribun. "Akademie by nabídla veškeré zázemí, včetně zajištění stravy i volnočasových aktivit. Tak, aby rodiče měli jistotu, že je o jejich děti postaráno," podotkl Dobeš. Zatím prý není určena suma, kolik by pobyt v akademii stál.

"V případě získání státních dotací by se samozřejmě pamatovalo i na různé charitativní programy a zvýhodnění dětí ze sociálně slabších rodin. Zavedli bychom i motivující stipendia pro hráče s nejlepším prospěchem, chováním a výkonností. To všechno ale musí jít ruku v ruce," zdůraznil Dobeš. Ten se kromě práce v Příbrami chce souběžně věnovat i praxi v psychologii, kterou vystudoval. "Pokud bude zájem, jsem v tomto ohledu plně k dispozici také všem příbramským fotbalistům. Od mládeže, přes akademii až třeba po ligový tým," vzkázal Dobeš.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!