Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

‚Mírumilovné protesty’ proti rasismu na olympiádě? Možná ano. USA žádají změnu pravidel

Olympijské kruhy. foto: ČTK

Praha - Olympijský a paralympijský výbor Spojených států (USOPC) uvedl, že nebude trestat své sportovce během nadcházejících her v Tokiu potom, co nově vytvořená rada pro rasovou a sociální spravedlnost vyzývá Mezinárodní olympijský výbor (MOV) k přehodnocení svých pravidel.
  9:31

Květnové úmrtí neozbrojeného černošského muže Floyda po zásahu bělošského policisty v americkém Minneapolis přerostlo v řadu masových protestů, které se projevily i ve sportovním světě.

Jeho smrt dodnes reflektují fotbalisté v anglické Premier League pokleknutím, či vybraných zápasech národních mužstev a německé bundesligy.

Zahajovací ceremoniál na Letních olympijských hrách v Moskvě v roce 1980.
Anna Kellnerová splnila v Chuchle Areně kvalifikační podmínky pro olympijské...

V reakci na projevy proti rasové nesnášenlivosti nyní vytvořil olympijský a paralympijský výbor Spojených států (USOPC) 44tičlennou radu, jenž bude dohlížet na rasovou a sociální spravedlnost. Toto sdružení poukazuje na pravidlo 50 olympijské charty, jež zakazuje zakazující politickou, náboženskou nebo rasovou propagandu a navrhuje změny, které „odliší mírumilovné a uctivé protesty proti rasové a sociální nespravedlnosti“.

„USOPC respektuje názory sportovců týmu USA a je přesvědčeno, že právo obhajovat rasovou a sociální spravedlnost by mohlo být pozitivní silou pro změnu a je zcela v souladu se základními hodnotami rovnosti, které náš olympijský výběr definují,“ říká generální ředitelka USOPC Sarah Hirshlandová.

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) dříve deklaroval, že jeho pravidlo 50 olympijské charty stále platí a jeho představitelé odmítají spekulovat „o hypotetických případech několik měsíců před olympijskými hrami“. V současnosti ale už také jeho komise zahájila výzkum, jehož cílem bylo posoudit názory sportovců ohledně protestů na tokijské olympiádě a navrhnout způsoby, jak je vyjádřit při respektování olympijského ducha a neutrality her.

Proti protestům na stupních vítězů či během jednotlivých soutěží se už vymezily výpravy Kanady a Austrálie.

Nejslavnějšími politickými protesty v historii olympijských her bylo gesto amerických atletů Johna Carlose a Tommieho Smithe v Mexiku 1968, kde po gestu, při kterém na stupních vítězů zaťatou pěstí podpořili černošské hnutí Black Power, byli posláni z her do své vlasti. Na stejné olympiádě protestovala i česká gymnastka Věra Čáslavská, jež odvrácením hlavy při hraní sovětské hymny dala najevo, co si myslí o začátku okupace Československa.

Odložená olympiáda má odstartovat 23. července 2021. Dočká se americký výbor úprav pravidel, tak aby mohl v Tokiu poukazovat na rasovou nesnášenlivost?

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat