Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Místo zápasů venčí psy důchodcům. Sportovci celého světa nejsou k situaci kolem koronaviru lhostejní

Sport

  8:54
Praha - Karantény, zákazy vycházení, ale i kolapsy zdravotnictví, nedostatek ochranných pomůcek. Pandemie koronaviru zasáhla takřka celý svět a kdo může, snaží se přispět k tomu, aby vše bylo co nejrychleji zase v pořádku. Mezi těmi, kdo se snaží přiložit ruku k dílu, jsou i sportovci.

Záložník Manchesteru United Paul Pogba. foto: ČTK/AP

Jedním z prvních byl Mark Cuban, majitel týmu NBA Dallas Mavericks, který se rozhodl zaplatit všem zaměstnancům arény, kde jeho tým hraje, a kteří kvůli zastavení ligy přišli o značnou část svých příjmů.

Brzy se k němu připojil i basketbalista Kevin Love z Clevelandu a postupně se přidala většina klubů NBA, ale pozadu nezůstaly ani hokejové týmy z NHL.

Fotbalisté pomáhají ve velkém

Solidaritu projevil i francouzský fotbalista Paul Pogba. Útočník Manchesteru United vyhlásil na sociálních sítích veřejnou sbírku na nákup pomůcek pro lékaře a zdravotníky.

Za cíl dal 27 tisíc liber (více než 780 tisíc korun) a v případě vybrání této částky přislíbil, že k ní přidá stejnou hotovost z vlastní kapsy.

Symbolickým gestem zase přispěl slovinský útočník Josip Iličič. Ten věnoval nemocnici v Bergamu podepsaný míč, se kterým dal v odvetě osmifinále Ligy mistrů čtyři branky a pomohl Atalantě k šokující výhře nad Valencií.

V Itálii, kde je evropské ohnisko nákazy, přispívají i další fotbalisté.

Kapitán Neapole Lorenzo Isnigne věnoval nemocnici 100 tisíc eur (2,5 milionu korun). Dalších 130 tisíc (více než 3,3 milionu korun) poslal jiné nemocnici zase obránce Juventusu Leonardo Bonucci.

Po změně stran pak zpečetili výhru Paul Pogba a Kylian Mbappé, za poražené už...
Fernando Muslera po brance, kterou obdržel ve čtvrtfinále světového šampionátu...

Hráči Liverpoolu se pak složili a poslali celkem 140 tisíc liber (4 miliony korun) na potravinové sbírky napříč městem.

Sportovci ovšem nezůstali pouze u finanční či emoční pomoci. Skotský tým z druhé ligy Stenhousemuir FC se rozhodl, že pomůže všemi prostředky.

Ve svých řadách našel dobrovolníky mezi hráči, klubovými zaměstnanci i rodiči žáků, kteří nyní nabízejí pomoc všem, kdo potřebuje. Venčí tak zejména starším lidem psy, chodí na nákupy či vyzvedávají recepty.

Nejštědřejší byla bývalá čínská tenistka Li Na. Rodačka z Wu-chanu darovala 430 tisíc dolarů (10 milionů korun) na pomoc v boji s nákazou koronavirem. Další finance poslal kapitán čínské fotbalové reprezentace Hao Junmin.

Sportovců, kteří se rozhodli přispět jakýmikoliv prostředky, je mnohonásobně víc. Pomáhají zejména penězi v místech, kde hrají, ale i tam, kde se narodili či kde je to v současné situaci potřebné nejvíc.

Autoři: