Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Mokrý: Ani funkce v Brně není tak malá

Nový šéf brněnského klubu Pavel Mokrý. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový šéf brněnského klubu Pavel Mokrý. | foto: ČTK

PRAHA CO DĚLÁ BÝVALÝ VÝKONNÝ VÝBOR - Odejít z čela fotbalového svazu šéfovat jen do jednoho z­ klubů nebývá zvykem, ale Pavel Mokrý (55) neváhal. Bývalý svazový předseda zůstal bez práce jen tři dny. Včera se stal ředitelem Brna.

Jako šéf svazu jste neměl mezi fanoušky zrovna dobrou pověst. Nebojíte se jejich reakcí?
To se nedá nic dělat, prostě do toho rizika jdu. Myslím, že právě na tomto postu mě budou lidé nejvíce hodnotit podle výsledků. Za mě musí mluvit práce, ne pocity.

Ztratili vliv, ale ještě se nenudí

Jeden se upnul na práci v­klubu, druhý si "líže rány" a ­další odjel na Nový Zéland. Devět členů bývalé fotbalové vlády je teprve třetí den bez významné funkce, ale ani jeden z­ nich se nenudí. Co dnes dělají?

"Od volné hromady jsem ještě skoro nebyl doma. Začala mi práce v klubu, dodělávám resty, kterých mám spoustu," říká bývalý místopředseda Jiří Kubíček, jemuž po neúspěchu na valné hromadě zbyla jen práce olomouckého ředitele.

"Čeká mě 107 přestupů a hostování. Navíc jsem dostal nabídku pracovat v nové legislativní radě svazu," nestěžuje si. Těžší ránu však fotbalové volby zasadily svazovému "ministru financí" Jaroslavu Vackovi.

Bývalý třetí místopředseda totiž skončil i­ v­ představenstvu marketingové společnosti STES, která kontroluje tok peněz do českého fotbalu. Zapomenout údajně odjel na dovolenou na druhou stranu zeměkoule.

Václav Chvála, člen výkonného výboru za Čechy, se zase vrhnul na své podnikání. "Lížu si po porážce rány," povídá. "Já na rozdíl od předsedy Mokrého měl výhodu, že jsem nebyl profesionálním zaměstnancem svazu," připomíná Chvála, že až na Pavla Mokrého nebyl nikdo z členů výkonného výboru na svazu existenčně závislý.

Spíš než o peníze tak jde o ztrátu vlivu. Černé dny prožil například člen za ligu Radek Bělák. Svůj post neobhájil, a navíc byl včera v Brně kvůli špatným výsledkům zbaven funkce sportovního ředitele. Pod novým vedením bude nyní pracovat jako generální sekretář.

Čím vás nabídka Brna zlákala?
Uvažoval jsem, jestli vůbec u fotbalu zůstat, to byla základní otázka. Tahle nabídka byla jasná, konkrétní, navíc z klubu, ve kterém jsem doma. Nakonec mě přesvědčili i majitelé. Říkali, že by byla škoda nevyužít mých zkušeností, kontaktů a praxe. A abych pomohl Brnu, které momentálně není v úplně dobré kondici.

Čím můžete Brnu jako bývalý šéf svazu pomoci?
Mám praxi v tom, jak se dělá fotbal, jak to v něm chodí. Ekonomika, výběr hráčů, kontakty na státní správu, UEFA a FIFA. To všechno se může hodit.

Které kontakty konkrétně chcete využít?
Například v oblasti výstavby nového stadionu, kterou budeme teď asi hodně řešit. Pak třeba při výběru hráčů, protože mám spoustu kamarádů i v jiných klubech. Je to taková všehochuť.

Neměl jste ve smlouvě se svazem klauzuli, že nesmíte třeba půl roku působit ve fotbale?
Ne, takhle to ve fotbale nefunguje. Myslím, že to není žádný střet zájmů. Horší je, když se někdo nechá zvolit do výkonného výboru a přitom je funkcionářem klubu.

Sledoval jste dění v Brně delší dobu?
Když jsem byl v republice, snažil jsem se navštívit jako divák i některé zápasy. Byl jsem v kontaktu i­ s vedením klubu. Věděl jsem, co se v Brně děje už dlouho.

Přitom jste ještě nedávno říkal, že uvažujete, že si možná dáte od fotbalu doživotní pauzu.
To víte, když děláte fotbal celý život... Mám z posledních čtyř let všelijaké pocity, ale říkal jsem si, že práce v klubu bude o něčem jiném. Bylo by asi dobré, abych z­ těch vysokých pozic neodešel úplně, ale ani funkce v Brně není tak malá.

Měl jste i jiné nabídky?
Měl jsem ještě jednu od jednoho prvoligového klubu v okolí Prahy. Ale slíbil jsem, že jeho jméno nebudu prozrazovat, když se domluvím s Brnem. Nechme to tak.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...