Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Od Čekana, přes Macha až po Chvalovského aneb fotbalové kauzy

Sport

  15:55
PRAHA - Mach, Gottvald, Chvalovský, Starka, Švarc. Výběr nejznámějších kriminálních kauz, ve kterých figurovali majitelé nebo činovníci fotbalových klubů (řazeno abecedně podle osob).

František Chvalovský foto: Lidové noviny

Vratislav Čekan
Někdejší majitel Viktorie Žižkov (klub prodal v létě 1996) byl vyšetřován policií poté, co na něj v srpnu 1995 podal trestní oznámení Fond národního majetku (FNM), který Čekana vinil z poškození státu při privatizaci podniku Elektroodbyt. Čekan nezaplatil 305 milionů korun, za které firmu koupil, navíc po zastavení společnosti získal úvěry za celkem 370 milionů Kč. Čekan tvrdil, že podnik takovou hodnotu neměl a žádal po FNM odškodné za nařčení, že peníze nesplácí. Policie již v roce 1996 šetření ohledně oznámení FNM odložila.

Jan Gottvald
Jan Gottvald

Někdejší místopředseda fotbalového svazu a exšéf drnovického klubu byl v srpnu 2002 obžalován ze čtyř trestných činů se škodou za 400 milionů korun. Jako předseda představenstva ústecké firmy Setuza v letech 1998 a 1999 v rozporu se stanovami firmy vystavil dvě směnky na téměř 200 milionů korun, údajně aby od Komerční banky vylákal peníze. V roce 2002 strávil čtyři měsíce ve vazbě, Krajský soud v Brně ho nakonec v únoru 2004 odsoudil k pokutě tří milionů korun. Hrozilo mu 12 let vězení.

Lubomír Hrstka
Bývalý vlastník fotbalového klubu Boby Brno byl odsouzen v březnu 2001 za poškozování věřitele. Neoprávněně totiž na svou firmu převedl majetek za devět milionů korun. Na tento majetek se ale vztahovalo zástavní právo, neboť patřil firmám Boby-group a Boby-revue, jejichž dluhy v roce 1998 dosáhly dvou miliard korun. Hrstka koupil klub Boby Brno v roce 1992, stadion zastavil u bank a začal budovat sportovní komplex. V říjnu 2001 ho zadržela policie, protože se vyhýbal nástupu do vězení; propuštěn byl po odpykání poloviny tříletého trestu.

František Chvalovský

František Chvalovský
Tehdejší předseda fotbalového svazu a bývalý funkcionář a sponzor Chmelu Blšany byl zatčen v únoru 2001. Později s ním bylo obviněno dalších pět manažerů firem Satrapa a Českomoravská agrární společnost, které Chvalovský ovládal. Podle obžaloby připravili Komerční banku o 1,5 miliardy korun. Skupina se údajně dopustila desítek nezákonných transakcí - půjčené peníze totiž neputovaly na nákup sjednaných produktů. Kauza, jež se táhne od roku 2000, není stále uzavřena.

Petr Mach
Petr Mach

Bývalý majitel Sparty Praha byl zatčen v lednu 1998 a obviněn z celního úniku a pojišťovacího podvodu. Podle policie neproclil luxusní vůz BMW, který dovezl z Německa. V lednu 2001 Vrchní soud v Praze potvrdil rozsudek pražského městského soudu z června 2000. Mach byl odsouzen k pěti letům vězení za krácení daně a cla a musel také zaplatit pokutu. Soud v prosinci 2003 vyhověl Machově žádosti o podmíněné odpuštění poloviny pětiletého trestu. Mach také čelil obžalobě za údajný mnohamilionový úvěrový podvod z počátku 90. let. Loni v dubnu jej však pražský vrchní soud v této kauze definitivně osvobodil. Odvolací soud se případem zabýval již počtvrté, přičemž všechny tři předchozí osvobozující verdikty vždy zrušil.

Ivo Mlátilík
Současného starostu Františkových Lázní a někdejšího majitele prvoligového fotbalového klubu Union Cheb zadržela policie v říjnu 1998. Vyšetřovatel jej obvinil ze zpronevěry dvanácti milionů korun z fotbalového klubu v roce 1996 a z vydírání. O rok později policie dospěla k tomu, že Mlátilík nic takového nespáchal, a případ odložila.

Pavel Mokrý

Odstupující předseda Mokrý.
Bývalého předsedu Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) a nynějšího ředitele 1. FC Brno Pavla Mokrého dnes v Brně zatkla policie.

Jaroslav Starka

Jaroslav Starka.
Podnikatele a majitele prvoligového fotbalového týmu Marila Příbram (dnes 1. FK Příbram) zadrželi v listopadu 2006 policisté kvůli podezření z podílu na únosu a smrti otce uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. Z vazby byl propuštěn v únoru 2007; případ dosud neskončil. Policie vyšetřovala Starku už v minulosti. V dubnu 2003 byl obviněn spolu s dalšími lidmi z únosu italského šéfa zkrachovalé Union banky Giuseppe Roselliho. Starka vinu odmítl, až letos v lednu se tímto případem začal zabývat soud.

Miroslav Švarc

Miroslav Švarc
Mecenáš druholigového klubu z Benešova proslul jako zakladatel "švarcsystému", později zakázaného postupu, při němž podnikatelé připravovali stát o povinné odvody. Švarc byl za neodvedení daní a sociálního pojištění za zaměstnance odsouzen k 18 měsícům vězení. Do vězení nastoupil v lednu 2000, propuštěn byl po odpykání poloviny trestu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!