Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Mokrý čelí vyšetřování, svaz prý nedanil příjmy z prodeje lístků

Sport

  13:00aktualizováno  19:46
PRAHA/BRNO - Bývalého předsedu fotbalového svazu Pavla Mokrého včera zatkla brněnská policie. Důvodem zadržení je fungování firmy Fotbal trading a.s., prodej domu v Kozí ulici a distribuce lístků na fotbalové šampionáty. Policie zadržela také člena bývalého výkonného výboru Václava Chválu a Ladislava Malého.

Kdo je Pavel Mokrý

Pavel Mokrý

- Bývalý předseda Českomoravského fotbalového svazu (2005 až 2009).
- Brněnský rodák a inženýr ekonomie funkcionaří od doby, kdy před necelými dvaceti lety skončil s aktivní hráčskou kariérou v klubu AFK Rajhrad.
- Ve velkém fotbale se Mokrý pohybuje od roku 1995, kdy byl zvolen předsedou Jihomoravské fotbalové župy, rovněž vykonával funkci předsedy komise rozhodčích na Moravě.
- V roce 1999 se stal šéfem řídící komise ČMFS pro Moravu a členem výkonného výboru fotbalového svazu.
- V roce 2001 byl zvolen předsedou Jihomoravského krajského fotbalového svazu v Brně, v červnu téhož roku se poprvé ucházel o předsednický post a byl hlavním konkurentem Jana Obsta, který se nakonec předsedou stal.
- V patové volební situaci vyzval Mokrý zástupce Moravy, kteří ho podporovali, aby dali hlasy Obstovi, následně byl zvolen prvním místopředsedou.
- Je ženatý, má pětadvacetiletého syna a bydlí v Brně.

Protikorupční policie, která má údajně případ na starosti, prováděla domovní prohlídky.

Spolu s Mokrým byl zatčen  společně s Václavem Chválou a Ladislavem Malým (někdejší náměstek ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy), všichni byli na výslechu v Praze.

Policie poté obvinila z krácení daně Ladislava Malého, hrozí mu pět až 12 let vězení. "Jedna ze zadržených osob obdržela usnesení o zahájení trestního stíhání," řekla mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Dodala, že obviněný bude stíhán na svobodě.

Podle Zenklové jsou zadržení "členy statutárního orgánu obchodní
společnosti, která zajišťuje servisní činnost v oblasti fotbalu". Podle advokáta Julia Kramariče, který zastupuje Mokrého, jde o společnost Fotbal Trading. Policie trio prý podezírá, že pod jeho vedením společnost nezdanila příjmy z prodaných vstupenek na mistrovství Evropy. 

V roce 1992 ji podle obchodního rejstříku založil ČMFS, který byl zároveň jejím jediným akcionářem. V současnosti je ovšem v likvidaci. Všichni tři zatčení byli podle obchodního
rejstříku v minulosti členy představenstva firmy, Malý působil i ve funkci generálního ředitele.

Podle informací LN byli po výsleších propuštěni na svobodu.

"Policejní orgány vyšetřují podezření z krácení daně. Týká se to servisní organizace ČMFS. Lidé ze statutárních orgánů této společnosti byli vyzvání k vydání písemností a podání vysvětlení," vysvětlila LN Zenklová.

Podezřelé jsou distribuce lístků na velké šampionáty
Informaci o zatčení potvrdil také majitel brněnského klubu Roman Pros. "Pana Mokrého dnes skutečně zatkla policie. Je to velké překvapení. Důvody Mokrého zatčení neznám. Čekáme na obvinění. Určitě to nemá žádnou spojitost s působením pana Mokrého v našem klubu," řekl pro Lidovky.cz Pros.

Podle informací LN se celá kauza týká fungování společnosti Fotbal trading (ta je v likvidaci), prostřednictvím které prodal svaz dům v Kozí ulici a bývalí svazoví funkcionáři měli krátit daně. Další obvinění se týká distribuce lístků na poslední tři fotbalové šampionáty - Euro 2004 a 2008 a MS 2006.

O zatčení Mokrého informoval jako první server Sedmička.

Čerstvý šéf ČMFS Ivan Hašek prozradil, že policisté si vyzvedli listiny i v samotném sídle svazu. "Policisté se zajímali o dokumentaci z roku 2004. S policií budeme samozřejmě, pokud bude cokoliv potřebovat, spolupracovat. Bohužel to zároveň poškozuje jméno svazu, proto jsme se rozhodli provést audit ČMFS a společností STES a Fotbal trading," prohlásil Hašek.

Mokrý není prvním zatčeným šéfem Českomoravského fotbalového svazu, v roce 2001 byl zatčený bývalý předseda svazu František Chvalovský, který na svobodě čelí obžalobě z úvěrového podvodu.

Václav Chvála

Václav Chvála- Dlouholetý šéf Pražského fotbalového svazu, který byl zároveň dlouhá léta členem výkonného výboru Českomoravského fotbalového svazu. V poslední době usiloval o rozpuštění české komise rozhodčích, požádal o to na výkonném výboru a v následujících dnech byl v místě svého bydliště přepaden neznámými pachateli a zmlácen. Na funkci ve svazovém vedení rezignoval před červnovou volební valnou hromadou, znovu kandidoval, ale neúspěšně. 31. března byl brutálně napaden a zmlácen před svým bytem - ČTĚTE VÍCE ZDE!

Autoři: , ,