Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Motocyklista Pešek se na návrat do MS těší, odložil i svatbu

Sport

  9:30
PRAHA - Motocyklový jezdec Lukáš Pešek se už nemůže dočkat návratu do mistrovství světa po dvouleté pauze. Vítěz dvou Velkých cen v roce 2007 bude hájit barvy italského týmu IodaRacing v královské třídě MotoGP. Startům mezi elitou se rozhodl obětovat vše, dokonce odložil plánovanou svatbu.

Motocyklový závodník Lukáš Pešek foto: ČTK

Peškovo angažmá v MotoGP se zrodilo nečekaně na konci prosince. "Nějaké věci plánované na letošní rok jsem musel změnit nebo zrušit. Jedna z nich byla i svatba, bohužel. Mám ale tolerantní přítelkyni, která to chápe," uvedl Pešek. "Tohle je nabídka, která přijde jednou za život a splněný sen. Doufám, že svatba bude taky jen jednou, ale jestli to bude letos, nebo příští rok, tak se nic nemění," řekl.

S přítelkyní Michaelou Vojkůvkovou už měli i termín stavby, přípravy byly v režii partnerky. "Po pěti letech, co jsme spolu, tak ví, pro co žiju. Chápe to moc dobře. Není to tedy tak, že by se s tím smířila. Chápe to a podpořila mě. Není v tom žádný problém," uvedl sedmadvacetiletý jezdec, který bude po Karlu Abrahamovi druhým Čechem v hlavní třídě MS. Peškovým šéfem bude stejně jako v minulosti při jeho angažmá v továrním týmu Derbi ve třídě do 125 ccm Giampiere Sacchi a na spolupráci s ním se Pešek těší.

Stejně jako na další lidi v týmu. "Po dlouhé době to bude něco příjemného. Další roky poté, co jsem od nich odešel, nikde nebyly tak příjemné. Pořád máte tendenci vše porovnávat a taková atmosféra, jaká byla tam, nebyla nikde. Hrozně se na to těším a mám z toho příjemný pocit. Až to vypadá divně," uvedl. Nepředpokládá, že by se za pět let, co od Derbi i Sacchiho odešel, něco změnilo.

Motocyklové závody Pešek nikdy neopustil

"Lidsky se nezměnili. Každý rok jsme se potkávali a bavili se spolu. To, jaký budeme mít materiál nebo v jaké budu formě a jaké budeme mít výsledky, teď neovlivníme. Jde spíše o to, že v týmu je pohoda, rozumíme se a neměl by mezi námi být žádný osobní problém," prohlásil. S odstupem času si je Pešek vědom, že sezony 2005 až 2007 byly pro něj po všech stránkách nejlepší.

"Když máte pohodu a nic vás nenervuje, tak se soustředíte jen na výsledek," uvedl jezdec, který přes šesti lety skončil celkově čtvrtý ve stopětadvacítkách. Poté přešel do třídy do 250 ccm, která se následně přeměnila v Moto2 a už se mu tolik nedařilo. V polovině roku 2010 z MS zmizel. Motocyklové závody ale Pešek neopustil. Jezdil ve španělském a německém šampionátu, v MS supersportů a na superbiku. I proto si teď váží možnosti, vrátit se mezi absolutní elitu.

"Po dvou letech, kdy člověk závodí po nižších šampionátech, se mu trošku otevřou oči, spadne nohama na zem a přemýšlí úplně jinak. Jsem hrozně rád, že se tam vracím. Teď se na to budu koukat z jiné pozice, než když jsem tam závodil pět let. Už jsem to bral jako samozřejmost. Dá se říct, že si toho více vážím," uvedl Pešek. Díky angažmá v italském týmu se bude muset více věnovat italštině.

Sezonu v MS již má finančně zajištěnou

"Každý rok tam jezdím, na závody nebo na dovolenou, takže oprášit se to dá celkem rychle. I když se mi moc italsky mluvit moc nechce," přiznal Pešek. Komunikace v angličtině mu podle všeho neprojde. I proto, že při prosincové návštěvě týmu si po cestě z letiště bez problémů povídal s řidičem, kterého pro něj poslali. "A když jsem jim pak řekl, že italsky už neumím, tak mi řekli, že to není pravda. Že jim řidič řekl, že je to super," pousmál se.

Optimismus Peškovi dodává i skutečnost, že sezonu v MS již má finančně zajištěnou. Jakou sumu za start v MotoGP zaplatí, ale neprozradil. "Smlouva s týmem je podepsaná a zajištěná. Partnery a sponzory ale teď ještě nebudeme zveřejňovat, jejich prezentace bude následovat," uvedl jeho manažer Josef Liška. Podle svých slov ani nesmí sumu, kterou musí Pešek za start v MS zaplatit, zveřejnit. "Celý rozpočet je ale zajištěn," řekl.

Pešek se nyní plně věnuje fyzické přípravě, na začátku února jej čekají první testy v Malajsii. "Příprava je plus mínus stejná jako v minulých letech. Co jsem odešel z Moto2, tak jsem se udržoval. Už měsíc a půl trénuju intenzivně pod vedení Petra Brabce. Dost jsem se věnoval i motokrosu, protože možnost držet řidítka nic nenahradí. Až do teď byly podmínky příznivé," řekl. Případné změny v tréninku udělá po návratu z prvních testů. "Uvidím, co mě bude bolet," dodal.

Autor:

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...