22. března 2019 17:25 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

MOV pohrozil boxu vyřazením z olympiády. Musí se proto zbavit kontroverzního šéfa

Boxu hrozí kvůli špatné pověsti jejího šéfa vyřazení z programu her. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boxu hrozí kvůli špatné pověsti jejího šéfa vyřazení z programu her. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

LAUSANNE Kontroverzní uzbecký podnikatel Gafur Rachimov odstoupí z funkce prezidenta Mezinárodní boxerské asociace (AIBA). Mezinárodní olympijský výbor (MOV) právě především kvůli jeho osobě začal asociaci vyšetřovat a boxu hrozí vyřazení z programu olympijských her.

„Informoval jsem výkonný výbor AIBA o svém úmyslu rezignovat na pozici prezidenta,“ oznámil v prohlášení Rachimov. Boxerská asociace by si měla zvolit dočasného šéfa.

Sedmašedesátiletý Rachimov, jenž byl zvolen do funkce loni v listopadu, je vnímán jako nežádoucí osoba. 

Americké úřady jej považují za významnou postavu kriminálního podsvětí, podle nich je zapletený do mezinárodního obchodu s heroinem. 

O Rachimovových kriminálních aktivitách se mluví více než dvě desetiletí, ale Uzbekovi nebylo nikdy nic dokázáno.

Po jeho zvolení MOV pozastavil veškeré přípravy boxerského turnaje na olympijských hrách v Tokiu v roce 2020.

Zároveň ustavil zvláštní komisi, jež má vyšetřit fungování AIBA, které MOV již dříve kvůli nejasným finančním tokům a nedostatkům v antidopingovém programu pozastavil finanční podporu.

Vyšetřovací komise má svá zjištění předložit výkonné radě MOV příští týden v Lausanne. Konečné rozhodnutí o olympijském statutu boxu by mělo padnout na červnovém kongresu MOV.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz