Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Muchová s Kotyzou. Recept na další český úspěch ve Wimbledonu?

Sport

  16:20
PRAHA - Ona na posvátné londýnské trávě loni senzačně protančila až do čtvrtfinále. On na milovaném turnaji v minulosti pomohl své hráčce ke dvěma titulům. Nové partnerství tenistky Karolíny Muchové a kouče Davida Kotyzy slibuje zvlášť vydařené tažení šikovné Češky na Wimbledonu - na jeho nadcházejícím ročníku a možná i na několika dalších.

Karolína Muchová ve čtvrtfinále Wimbledonu. foto: Reuters

„Kdybych měl sestavit pořadí akcí, na kterých by Kája podle mého názoru mohla být nejúspěšnější, tak dvojité W je určitě číslo jedna,“ prohlásil Kotyza v úterý po tréninku na pražské Štvanici.

„Ráda bych svou hru vyšperkovala, abych mohla vyhrávat na všech površích. Ale na trávě mi to jde, přípravu určitě budeme směřovat na Wimbledon. Chtěla bych přinejmenším vyrovnat loňský výsledek,“ přikývla třiadvacetiletá slečna, která si Kotyzu najala po rozchodu se Slovákem Emilem Miškem.

Kometa minulé sezony, v níž vyletěla ze 145. místa na žebříčku až na jedenadvacáté, působila v lednu a v únoru rozhozeně. Dobyla pouze dvě vítězství - nad Belgičankou Flipkensovou a Polkou Linetteovou.

„Jsem na sebe hodně přísná, takže jsem byla ze svých výkonů a výsledků docela naštvaná a frustrovaná,“ přiznala.

Česká tenistka Karolína Muchová.

Kotyza se loni na podzim rozžehnal s Barborou Strýcovou, další nabídky nepřijal a věnoval se doma v Brně rodině, takže byl volný. „Měla jsem velké štěstí. Vždyť několik holek vytáhl až do špičky,“ řekla o něm.

Pro Kotyzu představuje nová šichta lákavou výzvu. Se svou typickou pečlivostí si rozebral její statistiky, čímž si potvrdil své dojmy.

„Kája je velice šikovná, umí na kurtu tahat králíky z klobouku. Předvede nádherný volej, fantastický kraťas, smeč ve výskoku. Má třešinku na dortu, ale my teď musíme zapracovat na pevnosti toho dortu, aby její projev zůstal atraktivní, ale zároveň byl patřičně účinný.“

Nechystá se zakázat nadané kouzelnici její čarování, jen by rád přispěl například k její větší jistotě při výměnách od základní čáry.

„Podnětů je spousta, ale zatím chci být hlavně pozorovatelem. Potřebuju ji lépe poznat.“

O víkendu odlétají ti dva a kondiční specialista Jaroslav Blažek na velké zámořské podniky v Indian Wells a v Miami.

Muchová se dál snaží vyztužit dříve dosti chatrnou fyzičku. Opakuje, že si před sebe staví ty nejvyšší cíle.

Karolína Muchová na US Open.

Kotyza může využít zkušenosti z angažmá u Lucie Šafářové, Dánky Caroline Wozniacké, Karolíny Plíškové či Petry Kvitové, kterou v All England Clubu v letech 2011 a 2014 dovedl až k trofeji pro šampionku.

Wimbledon zbožňuje. Baví ho jen se procházet po nádherném klasickém areálu. „Na první pohled mě okouzlil. Můj vnitřní vrchol roku je vždycky tady,“ tvrdí.

Loni v něm podporoval Strýcovou při pouti do semifinále dvouhry a za titulem v deblu. Báječné vzpomínky má přirozeně na triumfy Kvitové. „A vůbec by mi nevadilo, kdybych si sbírku krásných zážitků rozšířil s Kájou,“ pravil.

Sama Muchová si na dokonale sestřiženém pažitu v červenci 2019 lebedila, přemohla na něm třeba třetí nasazenou Plíškovou. „Baví mě, že můžu tvořit, zakončovat na síti. Výměny jsou rychlé.“

V minulosti se mezi jeho svěřenkyně řadily i Petra Cetkovská, Lucie Šafářová, Barbora Strýcová či Iveta Benešová.

Jak vysvětluje Kotyza, její přednosti na trávě víc vyniknou a její nedostatky se tolik neprojevují. Může víc improvizovat.

Bude tuze zajímavé sledovat, jak se sportovní soužití dvou pozoruhodných osobností vyvine. Ačkoliv Muchovou čeká v příštích měsících duševně vyčerpávající obhajoba hromady bodů, hodlá zůstat trpělivá a věří v dlouhodobější spolupráci s Kotyzou.

„Nerada měním trenéry. Když nám to bude klapat, proč bych měla hledat někoho jiného?“

Rady protřelého stratéga by zručnou dívku mohly přivést ke spoustě vítězství. Nejen na Wimbledonu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!