Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Myslí to Rusko s antidopingem vážně? Atletům hrozí vyobcování z elity

Sport

  6:00
MOSKVA/PRAHA - Odpor světa k ruskému provinění narůstá a dalším sportovcům hrozí, že budou stejně jako atleti plošně vyobcováni ze světového sportovního společenství.

Očistí ruští atleti ve světě své jméno? foto: Reuters

Varování od Šlesingra: Nesmíme tutlat doping tak, jako to kdysi dělali cyklisté

„Je to naše vina. Je třeba to říci přímo a přiznat to.“ Takové pokorné výroky od ruského prezidenta Vladimira Putina není slyšet často. Jenže v souvislosti s trvajícím dopingovým skandálem mu jiná cesta, než ukázat určitou míru pokání, nezbývá.

Odpor světa k ruskému provinění narůstá a dalším sportovcům hrozí, že budou stejně jako atleti plošně vyobcováni ze světového sportovního společenství.

Státní doping stále odmítají

Prezident Putin minulý týden doslova překonal sám sebe. Bylo to vůbec poprvé od počátku celé vleklé dopingové aféry, kdy se první muž Ruska podrobně a pokorně vyjádřil k výsledkům šetření speciální komise Světové antidopingové agentury (WADA) vedené Richardem McLarenem.

„Ruský systém kontroly dopingu nefungoval,“ řekl mimo jiné Putin na schůzi v Krasnojarsku věnované přípravě zimní univerziády, která se má konat za dva roky.

Opatření se budou dělit na dvě kategorie: eliminace vnitřních a vnějších faktorů vedoucích k selhání.

Do vnitřních patří především uznání problému ruského dopingu, poté zahájení celoruské kontroly rozšíření dopingu ve všech klubech, národních federacích i ligách.

Proces kontroly bude zajišťovat ministerstvo sportu. Po ukončení plošné kontroly se sejde ministerské kolegium, které navrhne další opatření „na zavedení pořádku v ruském sportu“.

Mezi nejdůležitější opatření patří také zajištění dokonalé činnosti ruské antidopingové laboratoře.

První změna se týká její dislokace – bude přemístěna na půdu Moskevské státní univerzity. Tak již nebude podléhat ministerstvu sportu, ale stane se nezávislou organizací.

Podle šéfa Výboru pro bezpečnost Mezinárodní asociace sportovního práva Anatolije Peskova je nyní nutné ve všech sportovních klubech vytvořit atmosféru odporu vůči dopingu, více se věnovat osvětě, do které by měla být zapojena média.

Demonstrovat, že sportovci a trenéři, kteří podlehli kouzlu dopingu, nejsou pouze nečestní, ale dopouštějí se kriminálního činu, obelhávají daňové poplatníky, kteří za sport utrácejí své peníze, neboť ruský sport je financován ze státního rozpočtu.

Dalším opatřením by mělo být odebrání medailí a titulů sportovcům usvědčených z dopingu, neměli by zastávat žádné společensky významné funkce.

Vnější faktory: zlepšení spolupráce s WADA, i mezinárodními sportovními asociacemi, do kterých by se měli snažit dostat ruští specialisté, což vylepší pověst Ruska jako sportovní velmoci. V současnosti ve WADA není jediný Rus.

Za své prohlášení sklidil řadu pochvalných reakcí od vysokých sportovních funkcionářů.

Prezident Mezinárodní atletické federace Sebastian Coe to označil za „velký krok správným směrem“, podobně Putinovo vyjádření kvitoval také bývalý šéf WADA a současný člen Mezinárodního olympijského výboru Richard Paund.

Putin však zároveň opět popřel možná nejzásadnější aspekt - že by dopingový program řídil stát pod patronací ministerstva sportu. Veškeré problémy vidí v selhání jednotlivců.

„V Rusku státní systém podpory dopingu nikdy nebyl, není a doufám nebude. Naopak. Bude jen a jen boj s dopingem,“ prohlásil kategoricky.

Ruské funkcionáře pak vyzval, aby se více řídili výsledky šetření Světové antidopingové agentury a uznali, že v Rusku existují případy proviněných sportovců.

Podle šéfa exekutivy Antidopingového výboru ČR Jana Chlumského je však nutné, aby Rusové existenci státem řízeného dopingovového systému přiznali.

„Aby jejich kroky byly opravdu efektivní a důvěryhodné, musí to udělat. Jinak je ostatní nebudou brát vážně,“ uvedl Chlumský pro LN. „Teprve pak se může uvažovat o tom, že obměna kádrů bude dostatečně důvěryhodná.“

Putin ve středu rovněž oznámil, že se již začíná pracovat na zefektivnění systému pro boj s dopingem. Jedním z kroků bude vybudování nové antidopingové laboratoře v areálu Moskevské státní univerzity.

„V instrumentálním vybavení problém nebude, to mají bezesporu kvalitní. Ovšem pracovníky, kteří v Rusku na testování doposud dělali, by měli nahradit novými, kvalifikovanými a důvěryhodnými analytiky, kteří by zároveň nějakou dobu pracovali pod dohledem,“ myslí si Chlumský.

Přijatá opatření přiblížil i šéf Výboru pro bezpečnost Mezinárodní asociace sportovního práva Anatolij Peskov.

Kromě lepších kontrol, správného plnění funkce antidopingových pracovišť či důsledného trestání viníků se má v Rusku celkově nastolit atmosféra odporu proti užívání zakázaných podpůrných látek.

Peskov podobně jako prezident Putin tvrdí, že selhali jednotlivci, nikoliv systém. Nyní se údajnou vinou úředníků zabývá ruský Vyšetřovací výbor.

„Budu první, kdo bude požadovat maximální tresty,“ prohlásil Peskov. Připomněl, že koncem loňského roku byl již přijat zákon, podle kterého je osoba navádějící k užití dopingu trestně postižitelná, což je významná právní změna. Dosud ale takto nikdo postižen nebyl.

Atletické MS v ohrožení

I proto to zatím na plnohodnotný návrat Rusů do světového sportu nevypadá. Už v srpnu je přitom na programu mistrovství světa v atletice. A právě atleti byli potrestáni nejvíc - plošným zákazem startů v mezinárodních soutěžích.

Tyčkařka Jelena Isinbajevová nebude mít šanci získat třetí olympijské zlato.
Lilija Šobuchovová zaplatila svému trenérovi Melnikovovi 450 tisíc eur za...

„Zatím nemám žádné signály, že by IAAF ve spojitosti s WADA uvažovaly, že by ruské atlety pustili už na letošní mistrovství světa,“ říká Chlumský.

„Není to vyloučené, mohou to třeba udělat tak, že potrestají x podezřelých a ostatním start povolily, ale nevidím to reálně. Podle mě budou rádi, když je vezmou zpátky příští rok.“

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!