Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Varování od Šlesingra: Nesmíme tutlat doping tak, jako to kdysi dělali cyklisté

Sport

  12:33
PRAHA - Ruský doping a jeho řešení, to bylo jedno z hlavních témat posledního biatlonového týdne. Obšírně se k němu vyjádřil i Michal Šlesingr, který se aktivně podílí na snaze závodníků přimět Mezinárodní biatlonovou unii IBU k ráznému postupu proti Rusům.

Michal Šlesingr foto: Český biatlon, Petr Slavík

Zúčastnil jste schůze biatlonistů, která se konala už při Světovém poháru v Östersundu. Řešil se na ní také ruský doping?
Řešíme ho dlouho, hlavně s Lowellem Baileym, který je přímo ve čtyřčlenné komisi sportovců IBU. Probíráme tohle téma od podzimu, už po první McLarenově zprávě jsme byli dost napružení. Hlavně z toho, jak laxně se ke kauze stavěla IBU. Popudilo nás, co udělal šéf IBU Besseberg. Nejprve nechal Rusy s Ťumeněm kandidovat na mistrovství světa 2021 a potom ještě večer před volbami veřejně vystoupil a otevřeně Ťumeň podpořil. Něco takového si dovolí v době, kdy existuje spousta důkazů ruských podvodů?

Co jej k tomu mohlo vést?
Myslím, že to nebylo pro nic za nic. Ale teď už IBU dost teče do bot, protože i my jako sportovci jsme se začali šikovat proti nim. Snažíme se spojit, aby s námi nemohla IBU jen tak zametat.

Jakou formu protestu můžete zvolit? Hovoří se o bojkotu nebo stávce.
V Östersundu jsme to probrali. Ve chvíli, kdy se nám nebude líbit, jak s ruským dopingem nakládají, dáme jim to jasně najevo. Sportovci a média na ně mají asi největší páku. Když si potom stoupneme na start hromadného závodu a po výstřelu tam na protest zůstaneme pět minut stát, už to něco bude ukazovat.

Rusové možná vyběhnou.
To by taky něco ukázalo. Každopádně by šlo o ohromný prostor pro zviditelnění našich názorů. Všichni by se pak ptali, co se stalo a proč protestujeme. Pro IBU je dost velkým strašákem, že by se to vše rozmazalo. Navíc další úroveň protestu může být, že na určitý svěťák vůbec neodcestujeme.

Do březnového Ťumeně?
Ještě uvidíme, jak se IBU zachová. Zatím jsem na její přístup nakrklej. Tu McLarenovu zprávu jsem docela důkladně studoval. Pročítal jsem i různé dokumenty, které k ní byly přístupné. Takže jsem jednoznačně pro postih Rusů.

Jak velká je podpora pro tuto akci mezi samotnými biatlonisty?
Už teď jde určitě o nadpoloviční většinu. Asi by s tím protestem měly problémy některé východní státy. Ale věřím, že by se minimálně chtěly prezentovat jako ti, kteří proti dopingu taky bojují. A pokud bychom se rozhodli pozdržet start, tak i Rusové, kteří by případně zůstali stát s námi, mohou poslat nějaký signál.

Myslíte svým funkcionářům?
Bohužel, vzhledem k systému, jaký je v Rusku nastavený, jsou tam ti sportovci tak trochu v pasti. Oni za to v podstatě ani nemohou. A tohle je způsob, jak se jim dá pomoci. Musíme vytvořit tlak na jejich národní federaci. Tak jim pojďme pomoci, aby to tam nebylo pořád jako kdysi u nás za socíku.

Navrhl byste pro ruský biatlon celoplošný trest? Nejen odebrání závodů, ale třeba i roční vyloučení ze všech soutěží?
To je samozřejmě složité, jak se k tomu postavit. Je blbé potrestat čisté sportovce, pokud v Rusku takoví jsou. I když na druhou stranu je těžké uvěřit, že v tom jejich systému by zůstal někdo čistý. Řeknu to asi takhle: Když se kácí les, občas lítají třísky. Je možné, že to někdo z Rusů odnese. Ale do budoucna to pro jejich sportovce může být díky naší akci lepší. Pokud bychom naopak byli laxní a sportovci, kteří z dopingu benefitovali, by nám proklouzli, budou biti všichni ti, co byli čistí. Což nechceme.

V Novém Městě nyní veřejně vystoupil proti Rusku také Jiří Hamza, šéf českého biatlonu. Co jste jeho prohlášení říkal?
Myslím, že to udělal dobře. Proč chodit kolem horké kaše? Ruský postoj se nám nelíbí dlouhodobě. Já už dokonce psal několika lidem na IBU, aby mi poskytli informace o všech dopingových případech v historii biatlonu. Odepsal mi nakonec jediný člověk: že ty případy nemá v jednotné složce, že je přehled obtížně dohledatelný, ale že všechny už dříve zveřejnili, tedy kromě těch na národní úrovni. Tak jsem si to našel sám. A jestliže bylo ze sedmnácti dopingových případů v historii biatlonu (na mezinárodní úrovni) devět z Ruska, jde o poměrně jasně vypovídající fakta.

Komise sportovců IBU se v Novém Městě sešla s činovníky IBU. Dospěli k něčemu?
Lowell Bailey mi říkal, že IBU dost otočilo a je ochotné sportovcům naslouchat. Předtím se chovali jako lidé, kteří do ruského skandálu nechtějí šťourat a snaží se vše ututlat. Takhle se v minulosti snažila ututlat doping cyklistická unie UCI a jak to dopadlo. Nesmíme něco takového dopustit. Tutlat takové věci je jako nadělat si ve vlastní kuchyni. Ve čtvrtek by po mimořádném zasedání exekutivy IBU mohlo být jasněji.

Není to právě obvyklé, aby se sami sportovci snažili vzít osud svého sportu do vlastních rukou.
Když to nikdo jiný nechtěl udělat, někdo to udělat musí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat