Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Navara drží stále krok s třetím nejlepším hráčem světa. Vyrovná ve středu v posledním dnu skóre?

Ding Liren při své partii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ding Liren při své partii. | foto: Anežka Kružíková

PRAHA Po sedmi odehraných partiích na Šachovém festivalu 2019 v Praze prohrává nejlepší český šachista David Navara v zápase s třetím nejlepším hráčem světa Dingem Lirenem 3:4, nicméně druhý hrací den byl výrazně aktivnějším hráčem než jeho čínský soupeř a před rozhodujícím třetím dnem je výsledek duelu stále otevřený.

Na druhé šachovnici nejlepší český juniorský šachista Thai Dai Van Nguyen rovněž drží nejtěsnější jednobodové vedení, nicméně včera byl lepším hráčem Jan Timman. 

Tato legenda světového šachu měla tři ze čtyř partiích vyhrané a jen kvůli únavě spojené s věkem, nechala českého reprezentanta získat ze tří prohraných pozic až neuvěřitelný bod a půl.

Thai Dai Van Nguyen s legendou světového šachu Janem Timmanem.
Ding Li Ren při simultánce.

Velmistrovské duely jsou součástí Šachového festivalu 2019, který pořádá Pražská šachová společnost. Zápasy velmistrů doprovázejí simultánky, šachové přednášky Roberta Cveka a výstava šachových fotografií Vladimíra Brádlera. 

Dnešní program začíná v 15.00 přednáškou „Hrajte sicilku jako Bobby Fischer – černými“ a od 16.00 navážou partie zápasu velmistrů. V Obecním domě je můžete sledovat i s živým komentářem velmistra Cveka.

Online přenos zápasu je na webu pořadatele praguechess.cz.

Hvězdy na šachovém festivalu

Nejlepší čínský velmistr Ding Liren (26 let) je aktuálně třetím nejlepším hráčem světového žebříčku. Tento olympijský vítěz a účastník turnaje kandidátů neprohrál v letech 2017-2018 v řadě sto partií v klasickém tempu ani jednu, přestože jeho soupeři byli hráči z absolutní světové špičky včetně mistra světa Magnuse Carlsena.

Legenda světového šachu Jan Timman (67 let) byl v druhé polovině 70. a v 80. letech 20. století nejlepším šachistou Západu. Tento holandský velmistr vyhrál mnoho mezinárodních turnajů a vrcholem jeho kariéry byl zápas o titul mistra světa, který v roce 1993 prohrál s Anatolijem Karpovem 12,5:8,5.

Nejlepší český šachista David Navara (34 let) je mnohonásobným přeborníkem České republiky, kterou reprezentoval na mnoha olympiádách i mezinárodních turnajích. Je velmi originálním šachistou a jeho výhra nad nejlepším polským šachistou Radkem Wojtaszekem z Bielu 2015 byla vyhlášena nejkrásnější partií roku.

Nejlepší český juniorský šachista Thai Dai Van Nguyen (17 let) je největším talentem a příslibem českého šachu posledních let. Titul šachového velmistra vybojoval těsně po svých šestnáctých narozeninách, a stal se tak nejmladším velmistrem české historie. Studuje německou střední školu v Praze, plyně hovoří německy, anglicky, česky a vietnamsky.

KOMENTÁŘ: Čekejme rekordní ekonomický růst, říká ekonom Michl

Aleš Michl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium První lockdown omráčil mnohé podniky, od konce října máme druhý lockdown a průmysl zázračně ožil. Ba co víc, ve druhém...

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...

Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó
Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó

Ochutnejte s námi lahodné polévky Prestó. Stačí je jen otevřít a ohřát, takže jsou na stole raz dva. Přihlaste se do velkého testování a poznejte...