Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ding Liren nedal Navarovi šanci. Přesvědčivě vyhrál na Šachovém festivalu v Praze i Van Nguyen

Sport

  10:55
PRAHA - Vítězi Šachového festivalu 2019 se stali Ding Liren a Thai Dai Van Nguyen, když porazili své soupeře Davida Navaru a Jana Timmana shodně 7:3. Všechny partie třetího – finálového - hracího dne skončily rezultativně.

Ding Liren a Thai Dai Van Nguyen (vlevo) s cenami pro vítěze. foto: Anežka Kružíková

Navara drží stále krok s třetím nejlepším hráčem světa. Vyrovná ve středu v posledním dnu skóre?

Ding Liren i Thai Dai Van Nguyen ve středu porazili své soupeře 3:0, potvrdili tak své vedení a zaslouženě si odvážejí trofeje pro vítěze.

V Obecním domě v centru Prahy tak skončila každoroční prestižní akce Pražské šachové společnosti, ve které nejlepší český šachista čelí hráči světové špičky. 

Letos mohli diváci vidět jeho duel s třetím nejlepším hráčem světového žebříčku Dingem Lirenem. 

Thai Dai Van Nguyen s legendou světového šachu Janem Timmanem.
Ding Li Ren při simultánce.

Na druhé šachovnici pak bojovali nejlepší český juniorský šachista Thai Dai Van Nguyen s legendou světového šachu Janem Timmanem.

Kompletní výsledky jsou k dispozici na webu pořadatelů praguechess.cz.

Hvězdy v Obecním domě

Nejlepší čínský velmistr Ding Liren (26 let) je aktuálně třetím nejlepším hráčem světového žebříčku. Tento olympijský vítěz a účastník turnaje kandidátů neprohrál v letech 2017-2018 v řadě sto partií v klasickém tempu ani jednu, přestože jeho soupeři byli hráči z absolutní světové špičky včetně mistra světa Magnuse Carlsena.

Legenda světového šachu Jan Timman (67 let) byl v druhé polovině 70. a v 80. letech 20. století nejlepším šachistou Západu. Tento holandský velmistr vyhrál mnoho mezinárodních turnajů a vrcholem jeho kariéry byl zápas o titul mistra světa, který v roce 1993 prohrál s Anatolijem Karpovem 12,5:8,5.

Nejlepší český šachista David Navara (34 let) je mnohonásobným přeborníkem České republiky, kterou reprezentoval na mnoha olympiádách i mezinárodních turnajích. Je velmi originálním šachistou a jeho výhra nad nejlepším polským šachistou Radkem Wojtaszekem z Bielu 2015 byla vyhlášena nejkrásnější partií roku.

Nejlepší český juniorský šachista Thai Dai Van Nguyen (17 let) je největším talentem a příslibem českého šachu posledních let. Titul šachového velmistra vybojoval těsně po svých šestnáctých narozeninách, a stal se tak nejmladším velmistrem české historie. Studuje německou střední školu v Praze, plyně hovoří německy, anglicky, česky a vietnamsky.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Ambulantní porod: Alternativa k rození doma?
Ambulantní porod: Alternativa k rození doma?

Maminky, které uvažují o domácím porodu, ale nechtějí sebe ani miminko vystavovat možným rizikům, mohou jako kompromis zvolit ambulantní porod. Ten...