Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Navara proti třetímu hráči světa. V Praze probíhá Šachový festival 2019 se silným obsazením

Sport

  13:00
PRAHA - V Obecním domě v centru Prahy probíhá až do středy Šachový festival 2019, jehož se účastní i třetí nejlepší šachista světového žebříčku Ding Liren.

Ding Liren v partii s Davidem Navarou. foto: Anežka Kružíková

Mistr světa i obdivovatel Putina. Šachový Big Vlad končí svou bohatou kariéru

Nejlepší český šachista David Navara po prvním dnu prohrává v zápase s třetím nejlepším hráčem světa Dingem Lirenem 2:1

To nejlepší český juniorský šachista Thai Dai Van Nguyen stejným skórem vede nad legendou světového šachu Janem Timmanem. 

Oba zápasy se hrají na 10 partií v rapid šachu a budou pokračovat ještě dnes a zítra odpoledne Obecním domě v Praze.

Velmistrovské duely jsou součástí Šachového festivalu 2019, který pořádá Pražská šachová společnost. 

David Navara při simultánce s dětmi.
Ding Liren dohrává poslední partii simultánky s Liborem Kičmerem

Festival začal nedělními simultánkami velmistrů Dinga Lirena a Davida Navary (čínský reprezentant vyhrál 12:0 a český 23,5:0,5) a doprovázejí jej i šachové přednášky velmistra Roberta Cveka a výstavy šachových fotografií Vladimíra Brádlera. 

Mezi diváky festivalu můžete potkat i legendy českého šachu Vlastimila Horta, Jana Smejkala a Vlastimila Jansu.

Podrobný program festivalu je na webu praguechess.cz či na facebookovém profilu Šachový festival.

Hvězdné složení Šachového festivalu:

Nejlepší čínský velmistr Ding Liren (26 let) je aktuálně třetím nejlepším hráčem světového žebříčku. Tento olympijský vítěz a účastník turnaje kandidátů neprohrál v letech 2017-2018 v řadě sto partií v klasickém tempu ani jednu, přestože jeho soupeři byli hráči z absolutní světové špičky včetně mistra světa Magnuse Carlsena.

Legenda světového šachu Jan Timman (67 let) byl v druhé polovině 70. a v 80. letech 20. století nejlepším šachistou Západu. Tento holandský velmistr vyhrál mnoho mezinárodních turnajů a vrcholem jeho kariéry byl zápas o titul mistra světa, který v roce 1993 prohrál s Anatolijem Karpovem 12,5:8,5.

Nejlepší český šachista David Navara (34 let) je mnohonásobným přeborníkem České republiky, kterou reprezentoval na mnoha olympiádách i mezinárodních turnajích. Je velmi originálním šachistou a jeho výhra nad nejlepším polským šachistou Radkem Wojtaszekem z Bielu 2015 byla vyhlášena nejkrásnější partií roku.

Nejlepší český juniorský šachista Thai Dai Van Nguyen (17 let) je největším talentem a příslibem českého šachu posledních let. Titul šachového velmistra vybojoval těsně po svých šestnáctých narozeninách, a stal se tak nejmladším velmistrem české historie. Studuje německou střední školu v Praze, plyně hovoří německy, anglicky, česky a vietnamsky.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...