Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Váňa je lákadlem pro diváky. Bude chybět, shodly se osobnosti

Josef Váňa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Váňa. | foto: MAFRA - Michal Klíma.

PRAHA Konec jezdecké kariéry legendárního žokeje Josefa Váni mohl být radostnější, ale osobnosti i žokejové oceňují, co všechno osminásobný vítěz Velké pardubické dokázal. "Klobouk dolů," shodli se.

Téměř jednašedesátiletý Váňa v neděli útočil při svém sedmadvacátém startu ve Velké pardubické na druhé místo. Před poslední překážkou mu ovšem jízdu překřížil volný kůň a Váňa po skoku z Tiumena spadl. Do cíle tak došel pěšky.

"Je škoda, že končí, protože on k pardubické patří a bez něj to nebude mít šťávu," řekl dvojnásobný vítěz dostihu žokej Josef Bartoš, který do loňského roku působil u Váni ve stáji. "Je mi líto, že se loučí takhle, lepší by bylo, kdyby dojel druhý. Tohle mi přijde, že by měl ještě jednou jet, ale vypadá to, že to myslí vážně," doplnil Bartoš.

ČTĚTE TAKÉ

I další dvojnásobný vítěz slavné steeplachase František Vítek si myslí, že Váňa mohl skončit radostněji než pádem. "Jeho čas přišel už před dvěma třemi lety. Já jsem si ho dobíral, dědku, penzisto, koukej už skončit. Kdyby to udělal, mohl odejít ve slávě a pohodě. Teď to bylo takový divný, ale klobouk před ním dolů," řekl Vítek.

Váňa vyhrál Velkou pardubickou osmkrát a poslední tři triumfy slavil s Tiumenem v letech 2009 až 2011. "Jejich setkání bylo osudové a navždy budou zapsaní v historii," řekl majitel Tiumena Ivo Köhler a taky trochu litoval, že Váňa neprojel cílem v sedle. "Tak to v životě bývá, že vše dopadne jinak, než si člověk přeje. Teď nastanou jiné starosti a důležité je, že se pan Váňa i Tiumen nezranili a to je dobré."

"Já si pana Váni velice vážím. Dokázal toho strašně moc. Prostě klobouk dolů," vysekl žokej Jan Faltejsek poklonu Váňovi. Právě Faltejsek převzal po něm korunu krále Velké pardubické, kterou v neděli s Orphee de Blins obhájil.

Lidé budou Velkou pardubickou sledovat i bez Váni

Právě Faltejska, Bartoše nebo svého syna Josefa jmenoval Váňa mezi žokeje, kteří by ho měli zastoupit. "Je to určitá zodpovědnost, protože on propagoval dostihový sport v ohromné míře, vytvořil všechen ten šrumec, ale doufám, že lidi budou mít zájem i o nás. Musíme se snažit," řekl Bartoš.

Vítek si myslí, že s odchodem Váni lidé na Velkou pardubickou chodit nepřestanou. "Přicházejí se dívat na dostihy, na koně a rajťáků máme dost. Třeba Faltejsek umí daleko víc, vyhrál dvakrát a má dobrého koně," řekl Vítek a doplnil, že nyní mají jezdci šanci vstoupit do světel ramp. "Můžou se prosadit a udělat dojem." Prezident Jockey Clubu Václav Luka přidal, že sport potřebuje své hrdiny.

"A Váňa má nástupce třeba v synovi a jsou tady další dobrý kluci. Oni si svoje místo najdou." Faktem je, že Váňa v posledních letech jezdil Velkou pardubickou a maximálně jeden dva další dostihy. "Byl raritou a lákadlem pro diváky. Pro Tiumena to byl skvělý partner, s jeho rutinou mohl jet se zavřenýma očima," řekl Luka. Dostihový sport ale potřebuje mladé jezdce, kteří jsou schopni jezdit každý víkend. "Váňa při vytížení trenéra toho nebyl schopen, ale klobouk dolů, že to vydržel tak dlouho," ocenil Luka.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

DV 3+1, 80m2, balkon, sklep, Brandýs nad Labem.
DV 3+1, 80m2, balkon, sklep, Brandýs nad Labem.

Královická, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Brandýs nad Labem, okres Praha-východ
4 400 000 Kč