Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Němci by chtěli uspořádat OH ve 13 městech, většinu sportovišť mají hotových

Archivní foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Archivní foto | foto: Reuters

Düsseldorf Letní olympijské hry v roce 2032 by mohly být ve třinácti městech v nejlidnatější německé spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Myšlenku na olympijskou kandidaturu zveřejnili vedoucí představitelé tohoto regionu. Za hlavní výhodu považují, že by se téměř nemusela stavět nová sportoviště. Osmdesát procent je hotových.

O pořádání her by se měly podělit Düsseldorf, Dortmund, Kolín nad Rýnem, Bonn, Cáchy, Duisburg, Essen, Gelsenkirchen, Krefeld, Leverkusen, Mönchengladbach, Oberhausen a Recklinghausen. V těchto městech je nyní šestnáct stadionů pro více než 30.000 diváků a 24 velkých sportovních hal. „My v Severním Porýní-Vestfálsku v podstatě už máme sportoviště, která jsou pro olympiádu potřeba,“ řekl předseda vlády Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet.

Předběžné plány zatím neurčily, kde by byl centrální olympijský stadion, olympijská vesnice a tiskové centrum. Podle autorů konceptu je to zatím předčasné plánovat.
Aby jeho myšlenka měla šanci na úspěch, musela by se tato skupina měst stát oficiálním německým kandidátem na pořádání her do roku 2023. Volba pořadatele by se měla uskutečnit v roce 2025.

Už před patnácti lety existovaly plány, že by se olympijské hry 2012 mohly pořádat v Düsseldorfu, nakonec na ně kandidovalo Lipsko. Nedávné kandidatury Hamburku a Mnichova ztroskotaly na odporu obyvatel. Premiér Laschet je přesvědčený, že současný projekt bude natolik transparentní, že získá důvěru občanů.

Letní olympiáda v roce 2032 je nejbližší, o které mohou uchazeči uvažovat. Mezinárodní olympijský výbor v září v Limě pravděpodobně vedle OH 2024 přidělí také hry v roce 2028. Rozdělí je mezi Paříž a Los Angeles, což jsou jediní uchazeči o pořádání olympiády za sedm let. Ostatní města v průběhu boje odstoupila.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!