Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Neunerová oplatila Kuzminové porážku ze sprintu, Češky propadly

Sport

  20:05aktualizováno  20:40
VANCOUVER - biatlonistka Magdalena Neunerová získala na svých prvních olympijských hrách v kariéře premiérovou zlatou medaili. Trojnásobná mistryně světa z individuálních závodů dnes zvítězila ve Vancouveru ve stíhačce na 10 kilometrů o dvanáct sekund před naturalizovanou Slovenkou Anastasií Kuzminovou.

Magdalena Neunerová slaví olympijské zlato. foto: Reuters

Obě soupeřky si ve Whistleru prohodily pořadí oproti úvodnímu sprintu a jsou prvními dvojnásobnými medailistkami z her ve Vancouveru. Třetí dnes dojela Marie Laure Brunetová z Francie, nejlepší Češkou byla na 32. místě Magda Rezlerová.

Neunerová položila základ ke svému vítězství při druhé střelbě vleže, kdy Kuzminová minula jeden terč a musela na trestný okruh. Třiadvacetiletá Němka si vytvořila přibližně dvacetisekundový náskok, který držela až do poslední položky vestoje.

Čtvrtá střelba desetikilometrový závod na chvíli zdramatizovala. Neunerová zamířila na trestné kolo, ale stihla se vrátit ještě před Kuzminovou a v závěrečné části trati svůj náskok nejenže bezpečně uhlídala, ale i téměř zdvojnásobila.

VANCOUVER ON-LINE

Po stříbru ze sprintu si talentovaná Němka dojela s rukama nad hlavou pro první olympijské zlato, ale velkou radost v cíli měla i Kuzminová, která dokázala v posledním kole setřást bezchybně střílející Francouzku Brunetovou. Původem Ruska vybojovala pro Slovensko po nečekaném zlatu ze sprintu druhou biatlonovou a celkem třetí olympijskou medaili v samostatné historii.

Přibližně polovinu závodu atakovala první patnáctku Češka Rezlerová. Po druhé střelbě se posunula dokonce na třinácté místo, ale čtyři minuté terče na závěrečné položce ji nakonec srazily mimo elitní třicítku. "Nevím, kde jsem selhala. O těch chybách nevím, že bych něco strhla. Prostě tomu nerozumím," divila se Rezlerová. "Říkala jsem si - koukej makat na tom trestným kole, ale ty čtyři, to je strašně moc na tomhle sněhu. Jsem zklamaná," doplnila.

Biatlonistky trápilo, že půl hodiny před startem padal mokrý sníh. "Co se dělo před závodem, to všechny psychicky zlomilo. Bylo něco strašnýho vybrat lyže. Tohle vzalo strašně moc sil asi všem," řekla Rezlerová. Veronika Vítková chybovala na střelnici třikrát a dojela na 37. pozici. "Jsem ráda, že jsem to trefila aspoň takhle. Necítila jsem se fit. Už od příjezdu na olympiádu bojuji s nachlazením," prohlásila jednadvacetiletá závodnice. Zdenka Vejnarová skončila 55.

STÍHACÍ ZÁVOD NA 10 KILOMETRŮ

1. Neunerová (Něm.) 30:16,0 min. (2 tr. okruhy), 2. Kuzminová (SR) -12,3 (2), 3. Brunetová (Fr.) -28,3 (0), 4. Olofssonová-Zideková (Švéd.) -39,4 (1), 5. Bergerová (Nor.) -51,2 (0), 6. Bulyginová -52,1 (1), 7. Zajcevová (obě Rus.) -1:04,3 (2), 8. Flatlandová (Nor.) -1:17,3 (1), 9. Gregorinová (Slovin.) -1:22,6 (2), 10. Henkelová (Něm.) -1:24,5 (3), ...32. Rezlerová -3:30,9 (5), 37. Vítková -3:46,5 (3), 55. Vejnarová (všechny ČR) -7:14,6 (6).

Autor:

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...