Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Nikas byl diskvalifikován. Stromský Velkou pardubickou nevyhrál a končí kariéru

Sport

  12:45
PRAHA - Vítězný kůň loňské Velké pardubické Nikas byl podle očekávání diskvalifikován Pořádkovou komisí Jockey Clubu ČR kvůli dopingu. Na první místo se oficiálně posunul původně druhý Ribelino. Poprvé v historii slavné steeplechase přišel nejrychlejší kůň o triumf kvůli užití zakázaných látek.

Marek Stromský přišel o triumf z Velké pardubické stejně jako v roce 2008. foto:  David Neff, MAFRA

Výsledky 125. ročníku:

1. Ribelino (ž. Kašný, trenér Kovář, stáj Lokotrans), 2. Zarif (ž. Bartoš), 3. Universe of Gracie (ž. Faltejsek), 4. Rabbit Well (ž. Váňa ml.), 5. Kasim (ž. Novák), 6. Modena (ž. Andrés).

Nikas měl po říjnovém dostihu v těle zakázané alkaloidy kofein a theobromin, což potvrdila analýza vzorku A v Německu a následně i kontrola B-vzorku v Británii.

„Vzhledem ke skutečnosti, že kofein patří do skupiny bezpodmínečně zakázaných látek a i u theobrominu byla překročena povolená prahová hodnota, pořádková komise na základě ustanovení koně Nikas z doběhu dostihu diskvalifikovala,“ stojí ve zprávě sedmičlenné komise, kterou zpracoval její předseda Otakar Nový.

Stejné látky měl v těle rovněž kůň Čáriray, který proto přišel o vítězství v Křišťálovému poháru z 10. října. Na první místo se posunul Adiutant.

Nedošlo k úmyslnému dopingu

Nikase i Čáriraye trénuje Stanislav Popelka, který žádnou sankci nedostal.

„Pořádková komise došla k závěru, že nedošlo k úmyslnému podání zakázaných látek za účelem ovlivnění výkonu koně,“ vysvětluje zpráva pořádkové komise.

Popelka totiž doložil, že do těla jeho koní se zakázané látky dostaly nejspíš z krmiva, na kterém nebylo uvedeno, že dané látky obsahuje, což zjistil na základě rozboru potravy.

„Spoléhal jsem na garantovaný obsah a hodnoty udávané výrobcem,“ bránil se Popelka před deseti dny.

JE TO DOMA. Marek Stromský vyhrál na 13. pokus Velkou pardubickou.
UŽ JEN KOUSEK. Marek Stromský těsně před cílem.

Uvedl, že k pochybení d ošlo ze strany společnosti Troubecká hospodářská. Komisi předložil posudek zboží znalkyně Jany Kalinové z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, sekce zemědělských vstupů - oddělení krmiv.

„Zpracovatelka konstatuje, že posuzovaný vzorek krmiva nevyhovuje deklarovanému složení uvedenému výrobcem tohoto krmiva, čímž mohl být odběratel tohoto krmiva uveden v omyl,“ uvádí zpráva pořádkové komise.

Trenér chce své jméno očistit soudně. Vedení společnosti Troubecká hospodářská z Troubek na Přerovsku ale tvrdí, že její krmivo zakázané látky neobsahovalo.

Stromského potvrzení konce kariéry

Desetiletý hnědák Nikas vyhrál 11. října Velkou pardubickou v rekordním čase v sedle s žokejem Markem Stromským.

Smolař Stromský opět přijde o výhru z Velké. Také B-vzorek Nikase byl pozitivní

Diskvalifikace pro žokeje znamená další hořké zklamání, která při Velké pardubické v minulosti zažil.

S běloušem Amant Grisem projel v roce 2008 cílem první, ale byl diskvalifikován kvůli nedodržení trasy, o dva roky později doběhli těsně druzí. Zklamaný Stromský už oznámil, že ukončil kariéru.

Nikasovo vítězství ve slavném dostihu vyneslo jeho majiteli Petru Kupkovi, který vlastní stáj Castor, prémii dva miliony korun. O tu nyní přijde.

Vítězem je nově hnědák Ribelino ze stáje Lokotrans s šestačtyřicetiletým žokejem Pavlem Kašným, který si připsal první výhru ve Velké pardubické.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!