19. ledna 2016 11:15 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Smolař Stromský opět přijde o výhru z Velké. Také B-vzorek Nikase byl pozitivní

Marek Stromský přišel o triumf z Velké pardubické stejně jako v roce 2008. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marek Stromský přišel o triumf z Velké pardubické stejně jako v roce 2008. | foto:  David Neff, MAFRA

Tenhle chlap je prostě prokletý. Jak jinak si totiž vysvětlit, že už podruhé nejspíš přijde žokej Marek Stromský o triumf z Velké pardubické. Analýza vzorku B totiž potvrdila, že jeho kůň Nikas měl po říjnovém dostihu v těle zakázané alkaloidy kofein a theobromin.

Poprvé v historii tak nejspíš bude vítěz Velké pardubické diskvalifikován a na první místo se posune Ribelino. O trestu definitivně rozhodne Pořádková komise Jockey Clubu ČR.

Trenér vítězného koně Stanislav Popelka uvedl, že Nikas dostal zakázané látky v krmivu, což zjistil na základě rozboru potravy. Bude chtít očistit své jméno, hodlá se bránit soudně.

Vítěz slavné steeplechase Nikas neprošel dopingovou kontrolou 11. října stejně jako další svěřenec trenéra Popelky Čáriray, který o den dříve v Pardubicích vyhrál Křišťálový pohár.

Pořádková komise nemá na výběr

Vzorky A zkoumala laboratoř v Kolíně nad Rýnem a jejich výsledky potvrdila po testech vzorků B laboratoř v britském Newmarketu.

„Diskvalifikován kůň ještě není, to rozhodne Pořádková komise, ale ta musí postupovat podle předpisů,“ řekl prezident Jockey Clubu Jiří Charvát.

A podle mého soudu nemá jinou možnost, jelikož orgány jsou povinen držet se řádů a ty říkají, že kromě jiného je za užití zakázaných látek diskvalifikace

ŠŤASTNÝ VÍTĚZ. Velkou pardubickou vyhrál Marek Stromský na koni Nikasovi.
UŽ JEN KOUSEK. Marek Stromský těsně před cílem.

Hodnoty theobrominu, obsaženého třeba v kakaových bobech a čokoládě, v Nikasově těle byly podle rozborů překročeny jen stopově.

Povolená hranice theobrominu je dva mikrogramy v mililitru moči a přítomno bylo 2,89, přičemž nepřesnost měření je 0,506.

„To, že šlo o nepatrné množství, má význam na to, v jaké míře šlo o zavinění, a o následném trestu vůči subjektům,“ uvedl Charvát.

Trenér: Podniknu právní kroky

Popelka si nechal prozkoumat všechny vzorky krmení, které koním dává. „Výsledky prokázaly, že k pochybení došlo ze strany u společnosti Toubecká hospodářská a.s.,“ uvedl Popelka.

Obsažené zakázané látky podle něj nebyly na výrobku uvedeny. „Spoléhal jsem na garantovaný obsah a hodnoty udávané výrobcem,“ doplnil trenér.

„Přestože obě látky nejsou typicky dopingové a nemohly ovlivnit výkonnost koně v dostihu, respektuji, že jsou na seznamu zakázaných látek.“

„Proto jsem se rozhodl, že podniknu právní kroky, které by mně i realizačnímu týmu zajistily alespoň částečnou satisfakci a v budoucnu se tak eliminovaly obdobné situace,“ řekl Popelka.

Nový vítěz: Vůbec mě to netěší

Nikasovo vítězství ve slavném dostihu vyneslo jeho majiteli Petru Kupkovi, který vlastní stáj Casto, prémii dva miliony korun. O tu nyní přijde.

V sedle Nikase se v dostihu z výhry radoval žokej Marek Stromský. Diskvalifikace pro něj znamená další hořké zklamání, která při Velké pardubické v minulosti zažil.

S běloušem Amant Grisem projel v roce 2008 cílem první, ale byl diskvalifikován za nedodržení trasy, o dva roky později doběhli těsně druzí.

Kašný, vzdálený bratranec Stromského, tak vyhraje Velkou pardubickou poprvé. „Až se za deset let někdo podívá, kdo vyhrál v roce 2015 Velkou, bude napsané Ribelino, žokej Kašný.“

„Ale euforie, když projedete kolem cílového mezníku, se nahradit nedají. Je to vítězství od zeleného stolu. Jistě, že to těší, ale ne z hlediska žokeje. Tomu jde nejvíc o ty bezprostřední pocity, ne o finanční prémii,“ řekl Kašný serveru iSport už v listopadu.

ČTK, larJaroslav Šindelář