Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nikola Sudová: Naděje umírá poslední, pořád mluvím o medaili

Sport

  18:34
ROZA CHUTOR (Od našeho zpravodaje) - Třikrát už startovala na olympijských hrách a třikrát se marně natahovala po medaili. Šesté místo z Turína zůstává maximem boulařky Nikoly Sudové. V Soči po první kvalifikační jízdě však vůbec nemá jistotu, že se o úspěch bude rvát, přímý postup jí unikl, další šance ji čeká v sobotu. "Vždycky se dá něco udělat líp," komentovala svoje úvodní vystoupení na hrách.

Nikola Sudová. foto: ČTK

Co se dalo zlepšit tady?
Mohlo to být ještě o něco rychlejší, skoky mohly být vyšší a byly tam dvě chyby v technice, o kterých vím. Měla jsem problém po prvním můstku, dvě tři boule mi trvá, než se dostanu do tempa, a tam by se určitě dala rychlost nahnat.

Proč jste nezvolila váš staronový D-spin, salto mimo osu?
Já jsem neměla v plánu po něm sáhnout, to jen v případě, že bych měla extrémní problém se saltem, že by vypadalo strašně a D-spiny byly naopak všechny lepší. V tom případě by bylo lepší jít rovnou obtížnější skok.

Možná vás jednodušší skok stál postup. V sobotu už ho zařadíte?
Tam už se to musí naprat - buď a nebo.

A pak bude pořád žít naděje na medaili?
Ta umírá poslední. O medaili mluvím pořád, jsem na čtvrté olympiádě a kdybych sem nejela s cílem o ni zabojovat, sem ani nemusím jezdit. Pokud jízdu zajedu tak, jak ji umím, jak ji dávám v trénincích, tak proč ne.

Nikola Sudová na trati.

Dvě tři boule mi trvá, než se dostanu do tempa, říká Sudová.

Jsou těžší skoky zárukou úspěchu?
Dostali jsme echo od rozhodčí, že pokud nebude skok perfektně, hezky provedený, že ho nebudou hodnotit tak, jak původně říkali, že nebudou nadhodnocovat ty lepší skoky. Je to zpráva, která nám moc nepomohla.

Reparát je na programu den po zahájení. Z toho asi plyne...
Zážitek by to byl, jít v průvodu, mávat vlajkou. Ale vzhledem že už taky nejsem nejmladší, tak představa, že bych někde pět hodin stála a bolely mě nohy, záda, všechno, tak si to asi nechám ujít. Ráda bych druhý den závodila a dala do toho všechno. Zahájení budu sledovat v televizi, kterou jsem v našem apartmánku stopila a chudery holky vedle teď žádnou nemají. Ale ony půjdou přímo na stadion.

Jak vypnete hlavu, abyste byla do soboty v klidu?
Musím mít atmosféru, lidi kolem nesmí být nervózní, musím to brát s humorem, že o nic nejde, jinak budu zmatkovat a dělat chyby. U nás boulařů to není o tom, jestli je člověk připravený, kolik udělal dřepů, je to o nervech, o malých chybičkách. Ale na druhou stranu, když je velký závod, když cítím tlak, tak mně se závodí dobře.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat