Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Veterán na můstku stále září. Skoky jsou můj život, říká Kasai

Sport

  11:43
PRAHA - Už tolikrát se mohl vzdát... Když před dvěma lety končil Světový pohár na 51. pozici. Když se na olympiádě v Salt Lake City krčil na 49. místě. Když ho ničila zranění. Když musel měnit svůj styl podle nových pravidel. Jenže Noriaki Kasai se nevzdává. „Mám v povaze bojovat,“ říká dvaačtyřicetiletý skokan na lyžích.

Noriaki Kasai. foto: Reuters

Bojuje už 26 let. Od prvního Světového poháru, k němuž nastoupil v prosinci 1988. A stále nekončí. Proč taky? V sobotu vyhrál závod v Kuusamu spolu se Simonem Ammannem a znovu posunul věkový rekord pro nejstaršího vítěze závodu Světového poháru. „Neuvěřitelné,“ žasl.

Ve startovním poli působí mezi dvojnásobně mladšími jako úkaz. Věkem, nikoliv výkony. Přitom se zdálo, že už kariéra Kasaie nabrala sešup. Po letech sbírání medailí v posledních sezonách strádal. „Už jsem myslel, že skončím. Nic nefungovalo,“ říkal.

Japonec Noriaki Kasai.
Nepopsatelná radost 41letého Noriaki Kasaie z olympijské medaile
Polský vítěz na velkém můstku Kamil Stoch. Na druhém místě Japonec Noriaki Kasai a třetí Slovinec Peter Prevc
Norský veterán Noriaki Kasai zachycený v sekvenci

V minulém ročníku náhle povstal. V lednu vyhrál závod Světového poháru. V únoru získal dvě medaile na olympiádě. Byl pátý v celkovém pořadí Světového poháru. „Na minulých olympiádách myslel především na zlato, vytvářel na sebe příliš velký tlak,“ všiml si Satoši Okazaki, japonský novinář, který o Kasaiovi napsal knihu.

Zato nyní? Uvolnil se. Začal si věřit. Po olympiádě v Soči se oženil. „Tajemství mého úspěchu? Žádné není. Mám sebedůvěru, dobrou techniku a hodně zkušeností,“ vysvětluje japonský skokan.

Proslul extrémním stylem, v letové fázi držel tělo mezi lyžemi, což už nyní pravidla zakazují. Vysloužil si přezdívku „kamikaze“. Nesklízel však posměch, ale obdiv.

Zazářil i v Soči

V 19 letech vyhrál v Harrachově zlato v letech na lyžích, další medaile pak sbíral na skokanských šampionátech i na olympiádách. Dvakrát skončil celkově třetí ve Světovém poháru. A bojoval, i když se nedařilo.

„V Japonsku to mají postavené trochu jinak. Mají tam jiné zázemí a jinak na sportovce nahlížejí. Mají to o něco jednodušší, když se jim nedaří. Tady nad člověkem poměrně rychle lámou hůl,“ srovnal Čech Jan Matura.

Trpělivost se Japoncům vyplatila. V Soči ukončil Kasai jejich 16leté čekání na olympijskou medaili. Jenže letecké zlato zůstává jeho jediným, touží přidat triumf na mistrovství světa či olympiádě 2018. „Skoky jsou můj život,“ řekl. Jen tak se ho nevzdá.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...

Mohlo by vás zajímat