Úterý 20. února 2024, svátek má Oldřich
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nová hala, nové místenky na HMS? Atleti poměří síly na šampionátu v Ostravě

Sport

  10:00
OSTRAVA - Dlouhá léta se konal domácí halový atletický šampionát v pražské Stromovce. Letos ale přichází změna. Poprvé od roku 1981 jej bude hostit město tomuto sportu zaslíbené – Ostrava. A to ve zbrusu nové hale.

Pavel Maslák poběží v Ostravě dvoustovku. foto:  Dan Materna, MAFRA

Původně tréninková aréna se zalíbila atletickému svazu natolik, že se v ní deset dní po výškařském mítinku Ostravská laťka uskuteční také halový domácí šampionát.

„Hala měla původně sloužit jen k tréninkovým účelům, ovšem její zázemí je tak kvalitní, že v ní můžeme bez obav pořádat i akci takového významu, jako je mistrovství republiky,“ řekl ředitel šampionátu a šéf pořádajícího klubu AK SSK Vítkovíce Oldřich Zvolánek.

„Má kapacitu 1026 míst a do prodeje šlo 766 vstupenek. Již nyní jsou všechny lístky beznadějně vyprodané. Zbytek míst je určen pro trenéry, novináře a naše hosty. Ovál je položený na palubovce, aby dráha pružila, a tak věříme v rychlé časy,“ dodal Zvolánek.

Výškaři a výškařky si halu už otestovali

Právě výškaři si jeho slova potvrdili už na zmíněné Ostravské laťce, kterou nakonec výkonem 181 cm vyhrála závodnice Olympu Nikola Strachová. Zranila se zde ale zároveň velezkušená kladenská skokanka Oldřiška Marešová, pro kterou vinou utržené achillovky pravé nohy letošní sezona skončila.

Právě vítězka by měla patřit do okruhu kandidátek na medaili ze ženské výšky, kde je šest závodnic seskládáno v letošních tabulkách v pěti centimetrech. Daleko nad všemi ční jen Michaela Hrubá. Brněnský zázrak letos už dvakrát posunul hranici juniorského českého rekordu, naposledy na výšku 195 centimetrů.

To je výkon, který by ji posouval i na světový šampionát do Portlandu. Tam ale mladá výškařka jet nechce. Stejně jako další hvězdy v čele se Zuzanou Hejnovou a Denisou Rosolovou, které ukončily halovou sezonu kvůli přípravě na olympijské Rio. Stejně učinil i překážkář Petr Svoboda, ten ale kvůli zranění.

Michaela Hrubá na Hustopečské laťce.

„Postoj Míši a její trenérky je takový, že o halový svět nemají zájem. Nicméně to s nimi ještě proberu, přijde mi to škoda,“ řekl k talentované výškařce šéftrenér české atletiky Tomáš Dvořák.

„Aktuálně je Míša třetí až osmá ve světových tabulkách roku. Její disciplína má v Portlandu rovnou finále. Mohla by tam přijet na poslední chvíli, tak jako na běžný mítink. Zároveň však platí, že Český atletický svaz své závodníky v halové sezoně nikdy nenutil startovat. V létě bude mít letos vrcholů nepočítaně: mistrovství Evropy, mistrovství světa juniorů, olympijské hry.“

O další limity pro halový světový šampionát

Kdo tedy zatím do Portlandu míří? Limity splnili a startovat chtějí Pavel Maslák (400 metrů), Jakub Holuša (1500 metrů, momentálně doléčuje zranění), Michal Balner (tyč), Tomáš Staněk (koule), Kristina Mäki (1500 metrů) a Jiřina Ptáčníková (tyč).

Přibude k nim po víkendovém šampionátu, kde se dají limity pochopitelně plnit také, někdo další? „Věřím, že by v Portlandu mohlo reprezentovat 12 až 15 atletů. Pozvání od IAAF by měli dostat v redukovaných soutěžích vícebojařů Adam Sebastian Helcelet a Kateřina Cachová, která patří pro domácí šampionát i do okruhu spolufavoritek na jednu z medailí ve výšce,“ věří Dvořák.

„V Ostravě se o limity určitě pokusí Honza Kudlička v tyči, kterému chybí dva centimetry a start mu zajistí výkon 577 a výše. Jistotu zatím nemá v tyči ani Romana Maláčová se svými 462 centimetry. Velmi blízko je rovněž Radek Juška v dálce a o limit se pokusí i Filip Sasínek, chybí mu necelé dvě vteřiny do potřebného času na 1 500 metrů. Měl by mít k dispozici vodiče, potřebuje čas 3:39,50, což nebude žádná sranda.“

Největší hvězdou české výpravy za velkou louži, kde se halový světový šampionát koná od 17. do 20. března, tak bude dle všeho Pavel Maslák, který chce obhájit zlato ze čtvrtky. V Ostravě poběží ale jen dvoustovku.

Český šampion Pavel Maslák.
Pavel Maslák oslavuje zlatou medaili z halového ME v Praze.

„Rád bych překonal svůj čas z Afriky 20,65 sekund. Hodně se těším. Jedu domů za rodinou, závodíme v hale a bude tam více diváků než v Praze,“ pronesl pětadvacetiletý rodák z Havířova.

V Portlandu pak bude chtít Maslák nominačním výkonem 45,40 potvrdit i svůj olympijský limit na 400 metrů. Podle kritérií Českého atletického svazu musí atleti, kteří mezinárodní limit pro Rio splnili už loni (což pravidla IAAF umožňují), potvrdit své právo účasti na hrách splněním limitu pro červencové mistrovství Evropy v Amsterdamu.

Halové mistrovství ČR startuje v Ostravě v sobotu od 13:00 hodin mužskou výškou a závodem žen na 800 metrů, v nedělní program pak začíná ve 14:00 hodin, od 14:45 hodin jej bude vysílat živě ČT4 Sport a také sportovní web České televize.