Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Novinka ve sportu? Chystá se historicky první šampionát elektrokol, zúčastní se i Hašek

Škoda auto MČR e-bike foto: jsphoto.cz

Dolní Morava - Hřešili cyklisté s instalací motorku do svých kol? Nyní mají závod přímo na to určený. Pojede se totiž vůbec první mistrovství republiky na elektrokolech.
  5:00

Elektrokola nejsou žádnou horkou novinkou, své místo mezi dopravními prostředky už nějakou dobu mají. Jejich uživatelé ale zatím neměli závody, ve kterých by se mohli kompetitivně vyřádit. To už je ale minulostí.

V Dolní Moravě se příští neděli 26. července uskuteční Škoda auto MČR e-bike, tedy historicky první republikový šampionát v jízdě na elektrokolech. „Závod je inspirací po loňském vzoru premiérového mistrovství světa E-BIKE v cross country v Kanadě,“ vysvětlil původní myšlenku jeden z organizátorů závodu Filip Švestka.

Nečekejte ale žádné šílené zbrklosti a nebezpečné jízdy. Ač k tomu přímo použití motorů v kolech pobízí, v závodě bude celá řada opatření a omezení. „Každé elektrokolo musí splnit evropskou normu EPAC, tj. nominální výkon motoru 250W, maximální rychlost asistence 25 km/h,“ přibližuje Švestka z pravidel.

Kromě toho smí každý cyklista využít během závodu pouze jednu baterii. Bude tak muset dobře zhodnotit, když je vhodnější si motorem pomoci, a kdy je lepší šlapat svépomocí. Navíc je zakázána jakákoliv manipulace s motorem a každé kolo bude muset být k dispozici případné prohlídce.

O závod je vcelku velký zájem a nejen mezi amatérskými sportovci, ale i mezi sportovními hvězdami. „Konkrétní jména očekáváme do večera. Čekáme úzkou českou špičku. Účastní se například i hokejová legenda Dominik Hašek,“ prozradil pořadatel.

Závod není pouze pro uzavřenou společnost, vyzkoušet si ho může každý, kdo elektrokolo vlastní. Přihlášky se mohou podávat ještě dnes. Samotný závod je pak naplánován na příští neděli 26. července. V 10 hodin budou vyjíždět takzvaní hobby závodníci, o hodinu a půl později ti elitní.

Samotná trasa je dlouhá 1,950 metrů, ale nenechte se zmýlit. Pojede se totiž na okruhu cross country, a tak to nebude nic jednoduchého. Kdo se stane historicky prvním českým mistrem v závodu elektrokol?

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...

Mohlo by vás zajímat