Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

O nejslavnější sako ve znamení ‚Tigermánie‘. Vrátí se golfová legenda na vrchol?

Sport

  11:44
AUGUSTA/PRAHA - V americké Augustě dnes startuje nejslavnější golfový turnaj světa – Masters. Mezi favority se po odmlce hlásí i legendární veterán Tiger Woods, který by rád vyšperkoval svůj velký návrat.

Tiger Woods. foto: ČTK/AP

Naposledy se z triumfu na jednom ze čtveřice golfových majorů, obdobě tenisových grandslamů, radoval před téměř deseti lety. V roce 2008 zvítězil na US Open.

Od té doby se v kariéře a životě Tigera Woodse, někdejší světové jedničky a muže, který svůj sport coby globální superstar neskutečně zpopularizoval, událo spoustu kotrmelců a zvratů.

Vše odstartovaly Woodsovy nevěry manželce Elin Nordegrenové, které začaly vycházet na světlo v listopadu 2009. S bývalou švédskou modelkou se oženil o pět roků dříve, měli spolu dvě děti a následující léto se rozvedli. Nepomohla ani Tigerova léčba ze závislosti na sexu a kajícná omluva. „Omlouvám se za svou nezodpovědnost a sobecké chování, jehož jsem se dopustil,“ pronesl tehdy ve veřejném vystoupení.

Další patálie se vzápětí nabalovaly. Pokles formy, vleklé zdravotní problémy (především bolesti zad), které se v různých intervalech vracely a vyžádaly si několik operací, či loňské zatčení za řízení pod vlivem omamných látek. Způsobilo jej předávkování léky, jež v té době užíval. „Neuvědomil jsem si, že mě může kombinace léků tak silně ovlivnit,“ vysvětloval. Následovala pokuta, léčba a veřejně prospěšné práce.

Nevyšel mu ani velmi sledovaný vztah s americkou lyžařskou hvězdou Lindsey Vonnovou, rozešli se po třech letech.

Nezávodil, tratil i finančně

Ze zdravotních i osobní důvodů několikrát přerušil kariéru, postupně se z pozice golfového vládce (na trůnu vydržel celkem rekordních 683 týdnů) až do sedmé stovky světového žebříčku. Často se nevědělo, kdy se na okruhy vrátí a zda vůbec.

Tiger Woods v Augustě.

Zmíněné eskapády se samozřejmě promítly i do Woodsových příjmů. Před sexuální aférou platil za sportovní celebritu číslo 1. Své jméno s ním spojovaly nejen firmy sportovního průmyslu, ale také globální výrobci kosmetiky (Gillette), hodinek (TAG Heuer), oblečení (Nike), automobilů (Buick) či komunikačních technologií (AT&T).

Nike je jedním z mála těch nejvýznamnějších sponzorů, kteří s Woodsem zůstali do dneška. Přesto Woods stále okupuje druhou příčku pořadí nejlépe vydělávajících sportovců všech dob. Podle magazínu Forbes si golfem i mimosportovními aktivitami do loňska přišel na 1,7 miliardy dolarů (první basketbalista Michael Jordan 1,85 miliardy a třetí golfista Arnold Palmer 1,4 miliardy).

Nyní je dvaačtyřicetiletý vítěz čtrnácti majorů konečně zpět i co se týče formy. „Dostal jsem druhou šanci na život. Jsem chodící zázrak,“ uvedl Woods optimisticky.

Vyšroubované ceny lístků

Že je pro Masters jeho návrat velkým tahákem, bylo poznat už ze zájmu o lístky. Pokud měli golfoví příznivci štěstí a vyhráli v loterii možnost nákupu vstupenek, zaplatili za celý turnajový týden 375 dolarů (cca 7700 korun). U přeprodejců se však následně cena stejných lístků vyšplhala až na téměř dvacetinásobek, nejvíc v historii. Také televizní přenosy s Tigerovou účastí jsou mnohem sledovanější.

První dvě kola půjde Woods s Australanem Marcem Leishmanem a Angličanem Tommym Fleetwoodem. „Můj syn Woodse zaregistroval nedávno a ptal se, kolik má titulů. Sedmdesát devět, řekl jsem, a on, kolik mám já. Když jsem řekl, že tři, odvětil: Aha, tak jo,“ smál se Leishman a dodal: „Je poklona hrát s Tigerem.“ 

Woods má v Augustě patřit mezi favority. Na turnajích před Masters byl dvanáctý, druhý a pátý. A sám si také věří. „Přijel jsem vyhrát. Cítím se výtečně.“

To by byl comeback snů.