Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Obhájí Ledecká vybojované pozice? Nejprve ji čeká oblíbená trať v Americe

Sport

  9:30
LAKE LOUISE / PRAHA - Lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká stojí na prahu těžkého soutěžního ročníku. Daleko složitější bývá úspěchy obhajovat než je získávat. A česká hvězda má na co navazovat. V minulé sezoně šokovala na lyžích nevídaným zlepšováním, které vyvrcholilo olympijským zlatem.

Ester Ledecká ukazuje svou panenku Barbie na tiskové konferenci. foto: ČTK

Zlatá Ledecká: V lyžování jsem teprve na startu kariéry, musím v něm přidat

Sama ale upozorňuje, že je v lyžování teprve na začátku kariéry. „Přemýšlím, kolik jsem jela sjezdů ve svěťáku. Tak deset nebo jedenáct,“ říká. A v super-G, v němž získala zlato na olympijských hrách v Pchjongčchangu, se na start postavila ve Světovém poháru jen devětkrát. „A to není nic. Musím v lyžování přidat. Chci se zlepšovat, je pořád na čem pracovat. Nejen v lyžování, ale i ve snowboardingu,“ zmiňuje svou dominantní disciplínu, která se ale po senzačním úspěchu na lyžích ocitla v ústraní zájmu veřejnosti.

Konflikt kvůli kombinéze

Už v pátek ji čeká první lyžařský závod sezony, sjezd na oblíbené trati v americkém Lake Louise. Ledecká na něj má výborné vzpomínky, loni zde obsadila sedmé místo, což samo o sobě bylo bráno jako fantastický úspěch. A to ještě nikdo netušil, co se stane na hrách v Jižní Koreji.

V úterním tréninku na sjezd dojela 26., předevčírem si připsala 14. příčku. „Já bych nejradši jela aspoň deset závodů. Miluju, když je hodně závodů na jednom místě,“ prohlásila.

Trochu ji mrzí, že se kvůli kombinaci obou sportů nemohla naplno věnovat lyžování. „Mám to trochu složitější. Nikdy nebudu mít natrénováno tolik, kolik mají ostatní, ale snažím se, abych byla připravená. Škoda že zima není delší,“ lituje třiadvacetiletá olympijská vítězka.

Ester Ledecká v cíli sjezdu ve finále Světového poháru v Aare.
Ester Ledecká.

Tentokráte bude mít o dvě velké soupeřky méně, protože superstar Lindsey Vonnová vynechá start kvůli zraněnému kolenu a podobné trable má i Italka Sofia Goggiaová. „Já jedu vždycky tak, abych měla vše pod kontrolou. Tak to mám v sobě nastavené. Při závodě odevzdám maximum toho, co mám natrénováno, ale neriskuju,“ poznamenala čerstvá držitelka medaile Za zásluhy.

V létě se zástupci Ledecké handrkovali s lyžařským svazem, který si nárokoval dvě velké marketingové plochy na závodní kombinéze Ledecké o obsahu zhruba padesát centimetrů čtverečních. Těch se ale závodnice a lidé kolem ní nechtěli vzdát. Otec Janek, známý zpěvák a muzikant, argumentoval mimo jiné tím, že do sportovní výchovy dcery investoval kolem deseti milionů korun.

„Potřebujeme peníze na mladé. Musí tam být nějaká solidarita,“ prohlašoval předseda úseku alpských disciplín Ladislav Forejtek. „Ester v minulosti dostávala podporu. Samozřejmě jí nepokryjeme fungování celého týmu, můžeme se bavit o dvaceti procentech nákladů,“ nabízel.

Takhle vypadala jízda Ledecké na olympijských hrách:

„Svaz v minulosti nebyl schopen zajistit sponzory, takže plochy byly vždy závodníků. Ti je využívali pro své sponzory, aby si mohli zajistit závodní činnost. A v momentě, kdy se někomu podaří takový úspěch, je za to potrestaný,“ rozčiloval se Janek Ledecký.

Kvůli průtahům s podpisem reprezentační smlouvy Ledecké dokonce hrozilo, že nebude moci za Českou republiku závodit ve Světovém poháru. Nakonec se ale úsek alpských disciplín s agenturou Sport Invest dohodl a smlouva nyní zaručuje svazu přísun finančních prostředků, které bude moci využívat k přípravě ostatních reprezentantů a juniorů. „Jednání byla velmi složitá, ale jsme rádi, že se to povedlo a my pro Ester dosáhli volnosti při výběru komerčních partnerů, o což nám od začátku šlo,“ uvedl šéf agentury David Trávníček.

Ledecká nechávala jednání na Sport Investu a věnovala se plně tréninku. Poprvé ho bude chtít zúročit už v pátek večer v americkém Lake Louise.

Autor:

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč