Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Ocelové kladivo' vládne ringu, obr Valujev se mu stále vyhýbá

Sport

  15:30
PRAHA - VIDEO – Celý boxerský svět se zaujetím sledoval sobotní boj Vladimira Klička s Ruslanem Čagajevem. Boj, který se ale změnil v jednu z největších nakládaček za poslední roky v profesionálním ringu. Vladimir svého soupeře ponížil ani ne tak jasným k.o., jako spíše tím, jak se k němu probil.

Ruslan Čagajev často tvrdě inkasoval. foto: AFP

Odpověděl však tento zápas na to otázku, zda se právě Vladimir stane v nejbližší době 43. absolutním mistrem světa v těžké váze v historii? "Vladimir je nejlepším boxerem současnosti, skvělý technicky i takticky.

ABSOLUTNÍ MISTR SVĚTA

Tím se stane boxer, který drží alespon tři ze čtyř titulů nejprestižnějších boxerských organizací světa v těžké váze (WBO, WBA, WBC a IBF). Naposledy takto vládl Lennox Lewis, který 13. listopadu 1999 porazil Evandera Holyfielda.

Navíc dozrál i vnitřně, nemyslím si, že je tak měkký, jak se o něm dříve tvrdilo," řekl Lidovým novinám Lukáš Konečný, nejlepší český profesionál současnosti.

Jeho názor sdílí většina odborné veřejnosti, přestože styl Vladimira, přezdívaného Ocelové kladivo, není líbívý na pohled (Vladimir téměř výhradně ničí své soupeře pouze přední rukou). Zdá se, že definitivně odzvonilo krásným boxerským bitvám z dob Muhammada Ali, Joea Fraziera, Mikea Tysona či Evandera Holyfielda v dobách jejich největší slávy.

MUHAMMED ALI VS. FRAZIER - THE THRILLA IN MANILA 1975:

To ale nic nemění na dominanci bratrů Kličků (především pak Vladimira) nad zbytkem světa (viz. světový žebříček). Ovšem k oficiálnímu potvrzení své dominance potřebuje třiatřicetiletý ukrajinský obr a držitel prestižních titulů WBO a IBF stále ještě jednu zdánlivou "maličkost". Porazit Valujeva (mistra světa organizace WBA) nebo svého bratra Vitalije (šampiona WBC). O střetnutí s bratrem i přes vlastní zájem nestojí maminka obou ukrajinských bijců a Valujevovi zatím stále vychází vyhýbací taktika.

KDYŽ SE DVA PEROU, TŘETÍ SE SMĚJE

Vítězství Vladimira Klička nad Čagajevem potěšilo především Valujeva. Ten má tak téměř jistotu, že aniž by se Uzbekem utkal v odvetě za dva roky starou porážku, tak zákulisními tahanicemi a taktickými manévry si zpět "ukradl" titul WBA. I takový je profesionální svět boxu.

Valujev se Kličkům vyhýbá, napomáhá mu i manažer a žebříček
Je totiž očividné, že Valujev a především jeho promotér Don King (vlastní polovinu práv na Valujeva) nechce boxovat ani proti jednomu z Kličků. Don King by raději viděl v ringu proti sobě oba ukrajinské bijce, než nechat zbít Valujeva (jenž v posledních zápasech ztrácí svou dřívější dominanci) od v pohodě boxujicího Vitalije i Vladimira.

Na Vladimira navíc stále zle dotírá David Haye a také nenápadný, ale o to nebezpečnější "bílý král" z Ruska Alexander Povětkin. Po Uzbekovi Čagajevovi, který utrpěl v sobotu tvrdou lekci, je to právě Povětkin, který má v současnosti největší šance na to, dostat Vladimira do ringu. V tom případě by byl u Vitalije první na ráně velkohubý Brit David Haye. A "bestie z Východu", jak se přezdívá Valujevovi, může zatím všemu v relativním klidu přihlížet.

TO NEJLEPŠÍ Z VLADIMIRA KLIČKA:

Celou pavučinu zákulisních intrik, boj o obrovské peníze a slávu rozkryjí až následující měsíce. Jedno je jisté – na dalšího absolutního mistra světa v těžké váze si budeme muset počkat ještě minimálně do roku 2010. Vladimir Kličko se totiž k této metě po vítězství nad Čagajevem přiblížil asi podobně jako česká politická scéna přátelskému a upřímnému podání rukou Paroubka s Topolánkem.

SVĚTOVÝ BOXERSKÝ ŽEBŘÍČEK TĚŽKÉ VÁHY

1. (1.) Vladimir KLIČKO        1578 bodů (bilance 53-0-3)
2. (2.)Vitalij KLIČKO              1449 bodů ( 37-0-2)
3. (4.) David HAYE                  789 bodů (22-0-1)
4. (5.) Nikolaj VALUJEV           676 bodů (50-0-1, 1 zápas NC)
5. (6.) Alexander POVĚTKIN   655 bodů (17-0-0)
6. (3.) Ruslan ČAGAJEV         642 bodů  (25-1-1)