Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Voda plná virů, splašky, stadiony bez střechy. Ria se už děsí i plavci

Sport

  12:08
MOSKVA - Mezinárodní plavecká federace FINA se přidala k dalším sportům, které projevily obavy ze znečištěné vody v Riu de Janeiro, kde se příští rok uskuteční olympijské hry. Plavci po brazilských organizátorech žádají hlavně provedení testů na viry, ale i další úpravy v plánech, které podle nich prokazují neúctu k plaveckým sportům.

Zátoka Guanabara v Riu de Janeiru, ve které se za rok uskuteční olympijské soutěže, je dál i přes sliby organizátorů znečištěná. foto: ČTK/AP

Nejvíce představitelům FINA vadí kvalita vody, v níž budou o medaile zápolit dálkoví plavci. Už dříve o stejných obavách hovořili jachtaři, veslaři, kanoisté či triatlonisté. „FINA a její lékařská komise důrazně žádají o provedení i testů na viry,“ napsala plavecká federace v dopise adresovaném organizátorům her i starostovi Ria Eduardu Paesovi.

Zátoka Guanabara nedaleko místa, kde by se měly jet olympijské závody.
Pohřebiště lodí nedaleko zátoky

Dopis získala agentura AP, jež prováděla pět měsíců nezávislou analýzu a na všechna nebezpečí upozorňuje. V místech olympijských regat údajně našla vysoké hladiny virů pocházejících ze splašků.

Pro skoky či pólo nebude střecha

Představitelům FINA také vadí, že Brazilci snížili plánovanou kapacitu na hlavním stadionu a že pro soutěže v synchronizovaném plavání, vodním pólu i skocích do vody nemá být v Maria Lenk Aquatic Parku zatažená střecha.

„Povětrnostní podmínky mohou ovlivnit nejen výkony sportovců, ale i jejich zdraví a bezpečnost, což je mnohem důležitější,“ stojí v dopise.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!