27stránková zpráva inspektorů WADA mluví jasně. Mimo-soutěžní testy elitních amatérských boxerů za rok 2013 – 18. V roce 2014 – 1. Loni – 0! Žádný jiný z osmadvaceti olympijských sportů na tom není tak bídně jako amatérský box.
„AIBA v posledních letech absolutně rezignovala na jakékoliv dopingové testování. Tím porušuje Antidopingový kodex, který mimo jiné zaručuje sportu zařazení do MOV. Ochrana tohoto sportu proti dopingu téměř neexistuje,“ zní mimo jiné ve zprávě, kterou mají členové redakce „Private Eye“ k dispozici.
Informace nejprodávanějšího britského investigativního časopisu s nákladem více jak 700 tisíc čtenářů (vychází jednou za dva týdny) WADA potvrdila. Následně oznámila, že se hodlá v průběhu června sejít s čelními představiteli AIBA.
Další rána do ruských řad. V Londýně dopovalo osm sportovců |
Kromě toho má světová boxerská federace na krku také několikamilionový skandál týkající se také WSB (World Series of Boxing), ve které jsou účetní nesrovnalosti ve výši 5,3 milionů dolarů. Dále je tu desetimilionová půjčka (v dolarech) jisté ázerbájdžánské společnosti, která stojí v pozadí financování boxerské reprezentace z této země.
Mimo jiné právě v hlavním městě Ázerbájdžánu – Baku – se má v polovině června uskutečnit závěrečná olympijská kvalifikace, kterou už nyní má jistou 285 boxerů a boxerem ze 64 zemí. Tam by teoretický mohli startovat bez jakéhokoliv omezení také profesionální boxeři, pokud toto schválí kongres AIBA startující v Lausanne v pondělí.
S ohledem na nedávné dopingové případy v profesionálním boxu – Rusa Alexandra Povětkina (meldonium, potvrdil ho také vzorek B) a čerstvě Rumuna žijícího v kanadském Montrealu Lucian Buteho (náhrada steroidů jménem Ostarine) – se tato snaha AIBA možná mine účinkem. Těžkou ránu dostal prezident federace Dr. Wu Ching-Kuo – prosazující tuto myšlenku – před dvěma dny od Filipínce Mannyho Pacquiaa, který oznámil, že v Riu kvůli politické kariéře startovat nebude.
Ten, co sundal nástupce boxerského krále. ‚Kličko? Spíše se utkám s jeho dětmi |
Jak už zaznělo z vedení WADA, pokud všechna obvinění potvrdí, doporučí AIBA vyloučit z olympijských sportů, což by znamenalo neúčast boxerů v Riu. Celá situace má navíc ještě jeden hodně zajímavý háček – Dr. Wu Ching-Kuo už před třemi lety usiloval o pozici předsedy MOV a přestože se jím nakonec stal Thomas Bach, Wu získal místo ve Výkonném výboru organizace.
Jak by z touto jeho pozicí bylo následně naloženo? A půjde na kobereček před muže, který jej před třemi lety porazil mimo jiné i díky svému ráznému postoji k dopingu? Private Eye svoji zprávu zakončuje zajímavou a hodně ostrou větou: Může předseda MOV Thomas Bach opravdu i nadále ignorovat zápach, který vychází z AIBA?