Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Knockoutuje ‚opuštěnou‘ liverpoolskou věž? Český boxer stojí před životní výzvou

Sport

  6:00
PRAHA - Tenhle večer se může zapsat do britské i české historie. Na fotbalovém chrámu celku Premier League z Evertonu – Goodison Parku – se uskuteční galavečer, ve kterém půjde o velký titul i čest a slávu.

Václav Pejsar na vážení v Liverpoolu. foto: Reprofoto

Historie mluví jasnou řečí: kromě Petra Horáčka ještě žádný tuzemský boxer těžké váhy nevyhrál na britské půdě. Horáčkovi se to povedlo v úvodu jeho profesionální kariéry, ovšem nikoliv proti elitním boxerům ze širší světové špičky.

Po něm už Češi sbírali jen samé neúspěchy. Ladislav Kovařík a Tomáš Mrázek nedokázali sebrat nulu z kolonky porážek u klanu jménem Fury (první prohrál s Hughiem, druhý s Tysonem, utkal se mimo jiné také s Dillianem Whytem). Od Ondřeje Pály se čekalo, že by mohl potrápit duo Dereck Chisora – David Price. I přes nadějné starty do obou duelů, ale nakonec vždy padl ve třetím kole, byť v prvním případě notně kontroverzně.

Nyní má šanci toto prokletí prolomit Václav Pejsar. Také on se postaví liverpoolskému obru jménem David Price. Tenhle 203 centimetrů vysoký rodák bronzový medailista z olympiády v Pekingu byl mnohými pasován na nástupce Ukrajince Vladimira Klička.

Jenže v roce 2013 jej dvakrát zle vyškolil americký veterán Tony Thompson, loni pak Němec Erkan Teper. Ve všech třech případech se vzduchem mísil s potem a krví poraženého také dopingový opar vítězů, ani jednou to ale neznamenalo anulování výsledků.

Český bijec je nepříjemným soupeřem

Souboj s Pejsarem pro něj bude prvním od prohry právě s Teperem. Souboj, ve kterém opět narazí na tvrdého, menšího bijce, který chce jít neustále vpřed. Souboj, který pro něj bude rozhodně těžší zkouškou než původně plánovaný s Jakovem Gospicem. Je zjevné, že německý Sauerland hodil Brita do vody a chce vidět, jak dobře umí plavat.

A to se vším všudy. Jelikož on sám je velkým fanouškem Liverpoolu, půjde do ringu uprostřed stánku úhlavního nepřítele. Poprvé bez hymny „Reds“ - „You’ll Never Walk Alone“ v zádech. „Myslel jsem, že když zavolali ze správy stadionu a vytasili tento požadavek, že si dělají srandu. Nedělali,“ citovala ostrovní média Priceho.

„Mrzí mě to, ale o nic nejde. Do ringu půjdu v červeném, chci vzdát holt svému klubu, ale nenápadně, nechci zbytečně provokovat. Naopak, byl bych rád, kdyby se pro tento večer fanoušci liverpoolských klubů spojili. Budeme je všichni potřebovat, nejen já, ale také Tony Bellew,“ dodal už s úsměvem dvaatřicetiletý obr.

Tak nějak tuší, že ve vzduchu visí i možnost, že příchozí na něj budou bučet. A o jeho slabší psychice už kolují v boxerských kruzích legendy. Jeho o rok mladší český soupeř se ale podobnými myšlenkami zatěžovat nehodlá. „Sportovce na této úrovni by podobné věci neměly rozhodit,“ řekl v rozhovoru pro Profiboxing.cz Pejsar.

Pejsarovi radil i Pála

Ten odcestoval do Liverpoolu až v sobotu. V doprovodu svého manažera Miroslava Peka a trenéra Lukáše Navrátila. Cíl? Dokončit to, co začal v prvním kole vzájemného souboje dva roky zpět jeho předchůdce Ondřej Pála. „Volali jsme si, něco mi poradil, de facto mě utvrdil v tom, co jsem už věděl. Jsem rád za tuto pomoc a je škoda, že jsme si spolu nemohli zaspárovat, že jsem o tom zápase nevěděl dříve,“ přidala česká jednička těžké váhy.

Ten stojí bez přehánění před životní výzvou. Vítězství znamená katapult zhruba na hranici 30. místa světového ratingu BoxRec.com, navíc by tím nejspíše ukončil velkou kariéru svého rivala. Ten si prostě a jednoduše zaváhání nemůže dovolit. „Vím, že mi hrozí nebezpečí hlavně z té jeho zadní rovné. Musím tlačit, tlačit a chodit na něj ze stran. Když to zvládnu, věřím, že to může dopadnout dobře,“ dodal Pejsar.

David Price a Václav Pejsar na vážení v Liverpoolu.

Jejich souboj by mohl fanoušky nažhavit před dalšími plánovanými vrcholy akce. Do ringu půjdou tři ze čtyř bratrů Smithových – Paul, Stephen i Callum. Prvně jmenovaný otestuje, jak je na tom Maďar Zsolt Dudas po brutálním knockoutu od Adama Deinese ze začátku března v Plzni, druhý se chce okamžitě vrátit na vítěznou vlnu poté, co prohrál duel o titul mistra světa IBF s Josem Pedrazou. A Callum? Ten bude potvrzovat roli nejnebezpečnější super střední váhy současnosti.

Bellew si věří...

Hlavním tahákem akce o brutálních čtrnácti zápasových chodech pak bude souboj o volný pás WBC v křížové váze mezi Tonym Bellewem a konžským ranařem Ilungou Makabuem. Ten pro změnu platí za nejtěžší možnou boxerskou překážku v této divizi.

Muže, se kterým se v posledním roce nechtělo do ringu vlastně nikomu z velkých jmen této divize. Šampion WBC Grigorij Drozd kvůli tomu (a také zranění) dokonce o svůj pás přišel, další kolem něj našlapují hodně potichu a opatrně.

Nelze se divit. Makabu (údajně mu je 29 let, ale oficiálně to nikdo neví) totiž co potká, to zničí. V roce 2013 zdemoloval Dmitrije Kuchera, předloni legendárního veterána Glenda Johnsona, loni pak Thabisa Mchunua, který o dva roky dříve zazářil parádním výkonem s Eddiem Chambersem.

Třiatřicetiletý Bellew je ale jednoznačně jeho nejtěžší překážkou. „Nemyslím si, že je silnější než jsem já. Jsem jeho největším protivníkem kariéry. A on mým. Oba máme bilance, které ukazují, že jsme zranitelní. Takže myslím, že se může stát cokoliv,“ okomentoval svého protivníka britský bijec, který se podruhé během roku postaví do ringu uprostřed stadionu milovaného Evertonu.

Ano, správně. Právě zde se točil závěrečný souboj posledního dílu ságy o legendárním boxerovi Rockym – Creed. Bellew tehdy stál na straně „zla“, ač byl domácím. V souboji s Makabuem se tak nějak nabízí paralela tohoto souboje. Protivník je tmavé pleti, je tvrdý s knockutovým úderem, nemá tolik zkušeností, navíc kvůli výše zmíněnému nestál v ringu více jak rok.

David Price a Václav Pejsar na vážení v Liverpoolu.

„Ukážu vám, že Makabu dosud nestál v ringu se skutečnou křížovou vahou a že se mnou nemůže v tomto ohledu absolutně rovnat. Nemá jak mě porazit, box je brutální sport a já mu tento večer udělám co možná nejbrutálnější. Budu po všech stránkách větším mužem v ringu. Byl na podlaze ringu, je mi jedno, jestli v prvním, nebo posledním duelu, ale byl. A jestli jeho nejtěžším soubojem kariéry byl Johnson, tak to o něčem vypovídá,“ nešetřil svého rivala Bellew na tiskovce.

...Jeho soupeř ale také

Jako kdyby tak nějak zapomněl, že dosud ještě nikdy nezískal titul mistra světa (ano, je to tak, dvakrát se o něj utkal, pokaždé prohrál) a že muž, který jej jako jediný dokázal poslat k zemi byl podobně fyzicky disponovaný a také v obráceném gardu boxující Kanaďan Adonis Stevenson. „Chci titul WBC. Je to mým celoživotním snem. Udělal jsem všechno pro to, abych vyhrál,“ dodal muž, který přiznal, že k boxu jej dohnala šikana okolí, jelikož byl tlustým dítětem.

„Jsme připravený na velký zápas. Jsem připravený konečně bojovat o titul mistra světa. Tony je dobrý boxer. Kdyby nebyl, nestál by tu proti mně. Ale není ničím výjimečný. Tony může snít o svém velkém vítězství na svém stadionu před svými fanoušky, ale tak nějak by si měl uvědomit, že tohle není film, ale realita. Vím, že ho budou hnát jeho příznivci, ale tak nějak by neměl zapomenout, že v ringu bude se mnou, ne s nimi,“ dodal suše Makabu.

Ten tak zjevně celkem s přehledem zvládá svoji premiéru v září světových reflektorů a pod dohledem novinářů ze všech koutu planety. Ostatně dosud nebyl ani znám jeho oficiální věk. To se právě teď mění. Makabu se může stát prvním profesionálním mistrem světa narozeným v Demokratické republice Kongo (dříve Zair).

Dosud se o tento zápis do historie pokoušeli dva jeho krajané – Alex Bunema, který v roce 2008 prohrál se Sergiem Gabrielem Martinezem v duelu o pás WBC v lehké střední váze, a Mohamed Siluvangi. Ten o osm let dříve nestačil na Juana Carlose Gomeze v souboji o stejný pás, o který se nyní uchází také Makabu – WBC v křížové váze.

Galavečer, který bude za cenu vstupenek od 40 do 350 liber sledovat přímo z Goodison Parku, více jak 20 tisíc fanoušků boxu, mohou vidět i fanoušci v Česku. Zda se Pejsarovi s Makabuem povede zápis do historie, můžete vidět od 20:30 hodin na stanici Sport 2.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!