Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: Skutečný Rocky. Nejprve porazil jeho chráněnce, nyní získal světový pás

Sport

  10:00
PRAHA - Novým mistrem světa WBC v křížové váze je po nedělní noci Brit Tony Bellew, který ve třech kolech senzačně knockoutoval konžskou mlátičku Ilungu Makabua. Třiatřicetiletý rodák z Liverpoolu po velkolepém triumfu dostal ještě větší chutě...

Tony Bellew slaví vítězství nad Ilungou Makabuem. foto: Reuters

„Vzpomeň si na natáčení Creeda. Buď jako Rocky. Buď šampionem,“ vzkázal Bellewovi přes oceán slavný americký herec Sylvester Stallone.

Tony Bellew slaví se svým jedenáctiletým synem.
Tony Bellew vs. Ilunga Makabu.

Britskému bijci tak připomněl natáčení poslední ságy slavné série o filmovém boxerovi jménem Creed. Bellew si v ní zahrál hlavní „zápornou“ roli, když si na obhajobu titulu světového šampiona pozval na ostrovy syna slavného Apolla Creeda. Kam?

Do Liverpoolu. Do Goodison Parku!

De facto do roka a do dne zde stál znovu. Opět proti soupeři tmavé pleti. Opět proti nevyzpytatelnému protivníkovi, kterého se špička této divize bála. A který boxoval v opačném gardu, což Bellewovi tak úplně nesedí.

CO ZAZNĚLO PO ZÁPASE

Tony BELLEW: „Jsem muž se srdcem bijícím pro Everton. A mého syna. Byl to silný zážitek mít ho dnes poprvé tady u sebe na stadionu. Jsem mistrem světa, to je skutečné. Zažil jsem to v hollywoodském filmu, prožil jsem si to v něm, ale toto je realita. Splnil jsem si svůj sen. Dnes večer mě nemohlo nic a nikdo zastavit. Chci Denise Lebeděva, chci sjednotit tituly. Anebo ať předstane David Haye mlátit pytle, vrátí se do své váhy a rozdáme si to.

Mám za sebou možná nejhorší kemp své kariéry. Byl jsem v hyperbarické komoře, měl jsem problémy s uvolněným žebrem. Každé ráno jsem strávil dvě hodiny na cestách do Sheffieldu a pak šel trénovat a na sparingy. Ale já šel do ringu s tím, že tam raději zemřu, než prohraji. Když mě poslal do počítání, tak jsem si řekl: 'Když mi můžeš ublížit ty, mohu ublížit i já tobě!' Samotného mě děsí, kam až jsem byl ochotný jít, ale je to tak!

Byla to emočně strašně těžká noc. Když jsem v sedm hodin uviděl svého jedenáctiletého syna na stadionu, byl jsem rozbitý na kousky. Čtvrt hodiny na to jsem v šatně plakal. Víte, moje rodina, moje děti a žena jsou mojí slabost. Bylo to poprvé, co byl na mém zápase, nikdy jsem nechtěl, aby chodili na moje zápasy, trochu mě to vyděsilo. Nyní jsem strašně šťastný!“

Eddie HEARN: „Byl jsem dneska součástí jedné z největších nocí v britské boxerské historii. Chci poděkovat Evertonu, liverpoolskému starostovi i Makabuovi. My nyní budeme chtít sjednotit tituly v této divizi, ale rozhodně pro ně nepojedeme do Ruska za Denisem Lebeděvem (drží pásy IBF a WBA). Uvidíme, co bude. Teď jdu ale na pivo.“

Johnny NELSON (bývalý mistr světa WBO v křížové váze): „Jsem na něj neskutečně hrdý, Tony udělal všechno tak, jak měl, aby se stal mistrem světa.“

Carl FROCH: „Je to skvělá noc pro toto města i Tonyho. On chtěl ten titul a chtěl ho získat po velkém vítězství. A to se mu povedlo!“

Milovník Evertonu, kterému zpod ringu poprvé mohl fandit syn Cobey, si ale prošel těžkou zkouškou. Tak jako tolikrát zmiňovaný Rocky.

V prvním kole souboje byl aktivnější, v závěru dostal soupeře pod tlak, ten se ale z rohu dostal rychlým švihem pravačkou a následně zadní rovnou poslal domácí hvězdu na podlahu ringu.

Ticho!

Téměř třicet tisíc hrdel v Goodison Parku najednou jako kdyby neexistovalo.

Bellew se ale dokázal dostat kotoulem zpět na nohy a druhé kolo zvládnout s relativním přehledem. Přestože v něm byl nebezpečný africký „střelec“ aktivnější a několikrát zahrozil svojí zadní rukou. Na tváři mu stejně jako ve třetím pokračování duelu několikrát zahrál úsměv.

Byl si jistý dalším knockoutovým triumfem. Opět cítil kořist a chtěl ji ulovit. Samolibě vystupujícího Bellewa, který nereagoval na jeho nabídky poklepat si rukavicemi, chtěl před jeho publikem ztrestat. Zničit.

Jenže zapomněl, že proti němu stojí extrémně nevyzpytatelný protivník. Stačil jediný povedený úder z levačky Bellewa, který vývoj souboje změnil. V tu chvíli na svoji pýchu doplatil naopak Makabu. Odmítl se podvolit tlaku a kleknout si. Místo toho chtěl kontry z hluboké defenzivy zaskočit.

Nepovedlo se a po 80 sekundách třetího dějství doslova usnul ve stoje. A de facto ve stejnou chvíli co on padal na znak do rohu a bylo jasné, že je konec, padal jeho přemožitel s nevěřícím výrazem na kolena doprostřed ringu.

Konečně se dočkal. Na třetí pokus se stal světovým šampionem. Na milovaném stadionu. Před zraky svého synka. „Nemám slov. Když jsem viděl tu jeho tvář tolik podobnou jeho matce. V šatně jsem se rozplakal,“ hledal na tiskovce těžko slova nový šampion.

„Jsem ‚Evertonian‘. To je důvod, proč jsem po prvním downu vstal. Zlomil mi nos, ale to není nic, co by mě zastavilo. Na mé cestě mě nezastaví King Kong, ani dalších 25 chlapů. Nikdo s ním nechtěl bojovat, až já. Tohle je zápas, o kterém jsem snil a který jsem chtěl,“ pokračoval ve sletu svých slov.

A jeho trenér Dave Coldwell přidal: „Udělal dnes večer něco, čemu moc lidí nevěřilo. Makabua se hodně lidí bálo. A on ho zničil tímto způsobem. Všichni to viděli. Všichni viděli, že můžeš být tlusté dítě, že nemusíš vypadat jako kulturista, nemusíš mít krásné tělo, ale přesto můžeš být mistrem světa.“

Bellewovi ale sladké vítězství nestačilo. Už před zápasem provokoval krajana a bývalého šampiona křížové i těžké váhy Davida Hayeho, který se v lednu vrátil po více jak třech letech do ringu.

Liverpoolský výrostek označil jeho dva soupeře - Marka de Moriho a Arnolda Gjergjaje (oba Haye rychle knockoutoval) - za pytle, které s ním nemají v ringu co dělat. A nabídl se, že pokud by byl schopen a ochotný shodit zpět do limitu křížové divize (do 91 kg), tak mu ochotně nakope zadek.

Reakce na sebe nedala dlouho. Čekat. Zdá se, že se pomalu rýsuje další ostrovní rivalita...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!