6. prosince 2012 10:53, aktualizováno  15:02 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Silnici odkládá. Kulhavý bude dál závodit na horských kolech

Biker Jaroslav Kulhavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Biker Jaroslav Kulhavý | foto: ČTK

PRAHA Biker Jaroslav Kulhavý bude v další kariéře nadále závodit na horských kolech. Sedmadvacetiletý olympijský vítěz z Londýna podepsal novou dvouletou smlouvu se současným týmem Specialized Racing. Součástí kontraktu je i dvouletá opce. Kulhavý hodně zvažoval, zda nezamíří na silnici, která je dlouhodobě jeho snem, ale nakonec se i díky dobrým podmínkám nové smlouvy definitivně rozhodl pro pokračování na horském kole.

"S podmínkami, které jsem dostal, jsem naprosto maximálně spokojený, ta smlouva je perfektní. Přišlo mi škoda opouštět biky poté, kam jsme je dostali, a po tom olympijském triumfu," prohlásil Kulhavý na dnešní tiskové konferenci. Smlouvu podepsal až nyní, kdy byla následně odeslána vedení týmu do zámoří, konečný verdikt však přišel již v pátek a svoji roli v bikerově rozhodování prý sehrála i rozsáhlá dopingová kauza okolo velikána Lance Armstronga.

Ten nedávno přišel o sedm vítězství na Tour de France a pověst silniční cyklistiky dostala v tu chvíli možná nejvýraznější trhlinu ve své historii. "Myslím, že veřejnost už na silniční cyklisty trošku kouká skrz prsty a hodně ji to poškodilo. V bikách vím, jak to chodí; i tam se třeba někdo najde, ale jezdí tam jinak všichni 'čistí'. Na silnici naopak nevím, co se tam děje, a šel bych v tomto ohledu do neznámého prostředí, z čehož jsem měl trošku strach," připustil Kulhavý.

Čtyřleté období kontraktu by mělo vyvrcholit na příští olympiádě v Riu de Janeiro 2016, kde bude obhajovat zlato. "Cílem je vyhrát v Riu, ale i když teď budu jezdit biky, budu se snažit ty zkušenosti na silnici nasbírat a jednou si ten sen opravdu splnit, i když to v jednatřiceti asi nebude na nějaké velké prosazení se," nastínil své představy Kulhavý.

"Osobně jsem rád, že to takhle dopadlo," pochvaloval si jeho dlouhodobě očekávané rozhodnutí trenér Viktor Zapletal. Sám svému svěřenci do rozhodování nijak nezasahoval. "Celé je to od začátku Járova záležitost a vím, že když si Jarda něco rozmyslí, tak je pak těžké mu vnucovat nějaký jiný názor," připustil Zapletal.

Měl nabídku hned ze tří velkých cyklistických týmů

"Věděli jsme, že ať už se rozhodne pro jednu, či druhou variantu, tak obě jsou realizovatelné v tom stylu, že je schopný jezdit v absolutní světové špičce," prohlásil Zapletal, který se domnívá, že horským kolům jakožto disciplíně hodně pomohl olympijský závod. "Jsem rád, že ta situace se otočila. Nejlepší jezdci, kteří vyrostli na horských kolech, dnes zůstávají na bikách. Biky jsou na plnohodnotné úrovni," dodal Zapletal.

Šéf Specialized pro východní Evropu Zdeněk Löffelmann prozradil, že Kulhavý mu původní rozhodnutí řekl již koncem října, ale den poté se jim ozval jeden ze tří velkých silničních týmů (Saxo Bank-Tinkoff Bank, Astana a Omega Pharma-Quick Step), které Specialized sponzoruje. Stáj Omega Pharma-Quick Step se zdála být přitom nejpravděpodobnější variantou, i s ohledem na majitele, jímž je známý miliardář Zdeněk Bakala.

Začalo jednání, které ale trvalo přibližně měsíc, a pro Kulhavého se vše nepříjemně natahovalo. "Zájem z jejich strany byl, ale Jarda už nechtěl čekat dál a chtěl mít už začátkem prosince jasno, protože v sobotu odjíždí na první tréninkový kemp na Kanárské ostrovy. A začít trénovat a nevědět na co, to by asi nebylo ideální," poznamenal Löffelmann.

"Z Jardy jsem ale cítil, že je šťastný z toho, na čem jsme se dokázali dohodnout pro biky. Sám jsem tak trochu rozpolcený, protože srdcem jsem si přál, aby zůstal na bikách, ale zároveň měl docela dobrou nabídku na silnici a já mu říkal, že ta šance může přijít jedinkrát za život," uvedl Löffelmann.

ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?