28. listopadu 2011 13:39 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Olympioniky inspiroval slavný Kupkův obraz

Bikerka Tereza Huříková představila 28. listopadu v Praze inspiraci olympijské kolekce pro Londýn 2012.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bikerka Tereza Huříková představila 28. listopadu v Praze inspiraci olympijské kolekce pro Londýn 2012. | foto: ČTK

PRAHA Jeden z nejznámějších a nejdražších obrazů tuzemské historie, Amorfa - Dvoubarevná fuga z dílny Františka Kupky, se stal inspirací pro oblečení české výpravy na olympijské hry v příštím roce v Londýně. Abstraktní linie vyvedené v národních barvách, stejně jako na slavném plátně, se objeví na svršcích a doplňcích vybavení olympioniků.

Český olympijský výbor (ČOV) tak chce navázat na netradiční design oblečení ze zimních OH ve Vancouveru, který se setkal s velkým úspěchem.

Součástí kolekce se originálním způsobem stanou šátky se jmény a podpisy českých fanoušků. "Bylo hodně těžké navázat na úspěch kolekce z Vancouveru, ale tohle dílo je ukázkou nadčasovosti a tvořilo tuzemskou historii. Máme ambici být opět vidět při slavnostním zahájení i v průběhu her a jsme rádi, že tak navíc propojíme kulturu a sport," řekl na představení motivů předseda ČOV Milan Jirásek.

Předseda ČOV Milan Jirásek představil 28. listopadu v Praze inspiraci olympijské kolekce pro Londýn 2012.

Předseda ČOV Milan Jirásek představil inspiraci olympijské kolekce pro Londýn.

Slavný Kupkův obraz, poprvé představený v roce 1912, je k vidění ve Veletržním paláci Národní galerie v Praze a v příštím roce uplyne sto let od jeho vzniku. "Nápad inspirovat se dílem Františka Kupky nás uchvátil," uvedl Milan Gába, marketingový ředitel firmy Alpine Pro, která kolekci připravuje a první kusy představí příští týden.

Kupkův obraz, průlomový pro abstraktní umění, je považován za jedno z nejslavnějších českých děl v celosvětovém měřítku a jeho cena se pohybuje v řádech stovek milionů korun.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!