20. května 2014 17:40 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Bouhanni vyhrál i desátou etapu Gira, růžový dres uhájil Evans

Nacer Bouhanni | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nacer Bouhanni | foto: ČTK/AP

SALSOMAGGIORE TERME/PRAHA Tam, co už 39 let dekorují Miss Itálie, v úterý dekorovali krále 10. etapy cyklistického Gira. Růžové etapy se po dni odpočinku znovu rozjely do plných obrátek a v lázeňském Salsomaggiore se strhla bitva rychlíků. Tím letos bezpochyby nejrychlejším je Francouz Nacer Bouhanni, už trojnásobný etapový šampion, růžový dres ubránil Australan Cadel Evans.

Etapa byla připomínkou Gina Bartaliho, italského campionissimo, který ve 30. letech zvítězil ve třech ročnících Gira. A právě na kolonádě Salsomaggiore vyhrál svou poslední etapu kariéru na italských silnicích.

Devětkrát už tam některá z etap finišovala, jejím posledním králem byl před třemi lety Alessandro Petacchi, teď je jeho nástupcem francouzský řezník Bouhanni. Třiadvacetiletý majitel červeného dresu lídra bodovací soutěže triumfoval už potřetí a přidal tak další argument do debaty o nové smlouvě, která mu u týmu FDJ na konci roku končí.

"Ten dojezd byl velmi rychlý," souhlasil podsaditý cyklista v televizním interview. "Já musím hlavně poděkovat týmu, dostal mě do ideální pozice a jediné, co jsem musel já dělat, bylo následovat své kolegy."

Snad jediné vzrušení dne kromě několik pádů přichystali Italové Bandiera s Fedim, kteří daleko před pelotonem vystavovali do kamer sponzorská loga na svých dresech. Už po 13 kilometrech přesáhl jejich náskok 8,5 minuty na hlavní skupinu, ale pak pomalu a nezastavitelně klesal.

Každým otočením pedálů se peloton lačný pro hromadném spurtu blížil, všechny formace mající ve svých službách nějakého bleska se v posledních kilometrech začaly přetahovat o co nejvýhodnější pozici pro finále.

Cannondale, Giant, Lampre, FDJ i Orica, ti všichni se hrnuli do spurterské vřavy a 9 kilometrů před páskou ukončili dobrodružství uprchlického tandemu.

Vítězovi pomohl pád konkurentů

Pak, když peloton najel do jediného stoupání dne, se tempa chopili muži v červených dresech BMC, chtěli chránit svého kapitána Evanse. Po nich muži Sky rozehráli svůj tempařský koncert a zařídili vražedné zrychlení, které mělo zničit naděje spurterů.

Jenže vrchol kopce ležel 5 kilometrů od cílové pásky a všichni se ještě dokázali dostat do hry.

Bouhannimu k dalšímu prvenství možná pomohl i pád, který rozdrobil supící peloton. V jeho čele už se šikovaly spurterské vláčky, ale 700 metrů před cílem podklouzlo přední kolo Tyleru Farrarovi z Garminu, který tak s sebou k zemi vzal polovinu pole.

A Bouhanni mohl pod cílovou bránou výskat radostí.

Evans těsně před polovinou třítýdenního putování po Itálii hájí Maglia rosa, druhý Kolumbijec Urán má odstup 57 sekund, Polák Majka ještě o 13 víc. "To závěrečné stoupání bylo velmi rychlé, přijeli tam čerství závodníci, co chtěli pole roztrhat," popisoval Australan. "Takové dojezdy umí být nebezpečné."

Cyklistický závod Giro d'Italia - 10. etapa Modena - Salsomaggiore Terme (173 km)

1. Bouhanni (Fr./FDJ.fr) 4:01:13, 2. Nizzolo (It./Trek), 3. Matthews (Austr./Orica), 4. Ferrari (It./Lampre), 5. Battaglin (It./Bardiani Valvole), 6. Gusev (Rus./Kaťuša), 7. Timmer (Niz./Giant), 8. Swift (Brit./Sky), 9. Evans (Austr./BMC), 10. Finetto (It./Neri Sottoli) všichni stejný čas. Průběžné pořadí: 1. Evans 42:50:47, 2. Urán (Kol./Omega Pharma-Quick-Step) -57, 3. Majka (Pol./Tinkoff-Saxo) -1:10, 4. Pozzovivo (It./AG2R) -1:20, 5. Morabito (Švýc./BMC) -1:31, 6. Aru (It./Astana) -1:39, 7. Ulissi (It./Lampre) -1:43, 8. Kelderman (Niz./Belkin) -1:44, 9. Quintana (Kol./Movistar) -1:45, 10. Kiserlovski (Chorv./Trek) -1:49.

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?