Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bouhanni vyhrál i desátou etapu Gira, růžový dres uhájil Evans

Sport

  17:40
SALSOMAGGIORE TERME/PRAHA - Tam, co už 39 let dekorují Miss Itálie, v úterý dekorovali krále 10. etapy cyklistického Gira. Růžové etapy se po dni odpočinku znovu rozjely do plných obrátek a v lázeňském Salsomaggiore se strhla bitva rychlíků. Tím letos bezpochyby nejrychlejším je Francouz Nacer Bouhanni, už trojnásobný etapový šampion, růžový dres ubránil Australan Cadel Evans.

Nacer Bouhanni foto: ČTK/AP

Etapa byla připomínkou Gina Bartaliho, italského campionissimo, který ve 30. letech zvítězil ve třech ročnících Gira. A právě na kolonádě Salsomaggiore vyhrál svou poslední etapu kariéru na italských silnicích.

Devětkrát už tam některá z etap finišovala, jejím posledním králem byl před třemi lety Alessandro Petacchi, teď je jeho nástupcem francouzský řezník Bouhanni. Třiadvacetiletý majitel červeného dresu lídra bodovací soutěže triumfoval už potřetí a přidal tak další argument do debaty o nové smlouvě, která mu u týmu FDJ na konci roku končí.

"Ten dojezd byl velmi rychlý," souhlasil podsaditý cyklista v televizním interview. "Já musím hlavně poděkovat týmu, dostal mě do ideální pozice a jediné, co jsem musel já dělat, bylo následovat své kolegy."

Snad jediné vzrušení dne kromě několik pádů přichystali Italové Bandiera s Fedim, kteří daleko před pelotonem vystavovali do kamer sponzorská loga na svých dresech. Už po 13 kilometrech přesáhl jejich náskok 8,5 minuty na hlavní skupinu, ale pak pomalu a nezastavitelně klesal.

Každým otočením pedálů se peloton lačný pro hromadném spurtu blížil, všechny formace mající ve svých službách nějakého bleska se v posledních kilometrech začaly přetahovat o co nejvýhodnější pozici pro finále.

Cannondale, Giant, Lampre, FDJ i Orica, ti všichni se hrnuli do spurterské vřavy a 9 kilometrů před páskou ukončili dobrodružství uprchlického tandemu.

Vítězovi pomohl pád konkurentů

Pak, když peloton najel do jediného stoupání dne, se tempa chopili muži v červených dresech BMC, chtěli chránit svého kapitána Evanse. Po nich muži Sky rozehráli svůj tempařský koncert a zařídili vražedné zrychlení, které mělo zničit naděje spurterů.

Jenže vrchol kopce ležel 5 kilometrů od cílové pásky a všichni se ještě dokázali dostat do hry.

Bouhannimu k dalšímu prvenství možná pomohl i pád, který rozdrobil supící peloton. V jeho čele už se šikovaly spurterské vláčky, ale 700 metrů před cílem podklouzlo přední kolo Tyleru Farrarovi z Garminu, který tak s sebou k zemi vzal polovinu pole.

A Bouhanni mohl pod cílovou bránou výskat radostí.

Evans těsně před polovinou třítýdenního putování po Itálii hájí Maglia rosa, druhý Kolumbijec Urán má odstup 57 sekund, Polák Majka ještě o 13 víc. "To závěrečné stoupání bylo velmi rychlé, přijeli tam čerství závodníci, co chtěli pole roztrhat," popisoval Australan. "Takové dojezdy umí být nebezpečné."

Cyklistický závod Giro d'Italia - 10. etapa Modena - Salsomaggiore Terme (173 km)

1. Bouhanni (Fr./FDJ.fr) 4:01:13, 2. Nizzolo (It./Trek), 3. Matthews (Austr./Orica), 4. Ferrari (It./Lampre), 5. Battaglin (It./Bardiani Valvole), 6. Gusev (Rus./Kaťuša), 7. Timmer (Niz./Giant), 8. Swift (Brit./Sky), 9. Evans (Austr./BMC), 10. Finetto (It./Neri Sottoli) všichni stejný čas. Průběžné pořadí: 1. Evans 42:50:47, 2. Urán (Kol./Omega Pharma-Quick-Step) -57, 3. Majka (Pol./Tinkoff-Saxo) -1:10, 4. Pozzovivo (It./AG2R) -1:20, 5. Morabito (Švýc./BMC) -1:31, 6. Aru (It./Astana) -1:39, 7. Ulissi (It./Lampre) -1:43, 8. Kelderman (Niz./Belkin) -1:44, 9. Quintana (Kol./Movistar) -1:45, 10. Kiserlovski (Chorv./Trek) -1:49.

Autor: