Něco je přece jen jinak. Rusko v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym, a tím donutilo sportovce k rozhodnutí: buď zůstanete a budete reprezentovat Rusko, nebo si ponecháte ukrajinský pas, ale musíte odejít z Krymu. Rebryková zvolila první možnost.
A kvůli tomu nesmí jet do Ria.
„Nevím, jestli se mám spíš smát, nebo plakat,“ utrousila po čtvrtečním potvrzení Sportovní arbitráže o vyloučení ruských atletů z her.
Povolení házet za Rusko na olympiádě dostala po velké bitvě teprve v červnu. Teď smí 27letá atletka závodit maximálně uvnitř své země.
„Až do roku 2014 jsem přitom trénovala na Jaltě, mimo ruský systém, a nemohla jsem být zapojena do dopingových skandálů,“ zlobí se na rozhodnutí orgánů.
Rebriková upozorňuje na případ dálkařky Darji Klišinové, jíž Mezinárodní atletická federace IAAF povolila účast, jelikož se už před začátkem ruských problémů přestěhovala do Spojených států.
Nejznámější dopingoví hříšníci posledních 30 let: Gatlin, Armstrong i Šarapovová |
„Moje argumenty IAAF ignorovala. Odvolala se na všeobecné důvody, které přišly všem atletům. Vypadá to, že naše prohlášení vůbec nečetli a rovnou řekli kategorické ne,“ nechápe Ruska verdikt.
Poslední malá naděje spočívá v nedělním zasedání Mezinárodního olympijského výboru, který může zákaz zrušit. Rebryková stále věří: „Mohou rozhodnout jinak.“
Na případné zamítnutí je ale také připravená. „Litovat, že jsem přijala ruské občanství, nebudu.“