30. května 2015 16:14 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Z Kvitové padá nervozita: Osmifinále? Tam už jsem nebyla strašně dlouho

Petra Kvitová slaví postup do osmifinále Roland Garros. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petra Kvitová slaví postup do osmifinále Roland Garros. | foto: ČTK/AP

PAŘÍŽ (od našeho zpravodaje) Co způsobilo sobotní procitnutí Petry Kvitové na pařížské antuce? „Netuším,“ řekla nejprve tenistka v rozhovoru s českými reportéry. Postupně však vyšlo najevo, že k postupu do osmifinále Roland Garros jí pomohl povedený začátek, znamenitý servis a pevná koncentrace.

Světová čtyřka při triumfu 6:3, 6:2 nepovolila Rumunce Beguové jediný brejkbol, sama využila tři ze čtyř. Napočítali jí 18 vítězných úderů. A světe, div se: jen 9 nevynucených chyb. „Kolik že jich teď mám?“ ptala se s úsměvem.

Odpověď zní: 110. Podle jednotlivých kol: 47+54+9.

Čím to, že jste v porovnání s prvními dvěma mači o tolik méně kazila?
To asi netuším. Věděla jsem, že proti takové soupeřce musím hrát lépe a víc do toho chodit. Kdybych hrála stejně jako v předchozích zápasech, pojedu domů. Musela jsem hrát svoji hru. Lépe jsem servírovala. Dostávala jsem ji pod tlak a pomohla si několika volnými body. Potom se hned hraje lépe.

Vyhovují vám dopolední začátky v 11 hodin?
Je fajn, že nemusím čekat, jak dopadnou dřívější zápasy. Musím dřív vstávat, ale jsem docela ranní ptáče, takže mi to zas tak nevadí.

Irina-Camelia Beguová ve třetím kole na Roland Garros.
ZARPUTILOST A PŘESNOST. Petra Kvitová ve třetím kole na Roland Garros.

Záhy jste vedla 3:0. Uklidnil vás povedený start?
Byl důležitý. Hlavně bylo super, že jsem si po brejku udržela podání. Ona má nepříjemné podání, věděla jsem, že není snadné jí ho vzít. Jsem ráda, že jsem si vytvořila šanci a chytila ji za pačesy.

Trenér Kotyza říkal, že jste do utkání s Beguovou měla jít jako do finále. Působila jste soustředěně. Přiblížila jste se svému transu?
Nechci to přirovnávat k finále, ale byl to jeden z těch lepších zápasů. Pomohlo mi, že jsem s ní hrála v Madridu a věděla, co na ni platí. Byla jsem hodně zkoncentrovaná a šla do každého úderu. Ona se po prvním setu snažila víc tlačit, ale zároveň začala chybovat, což mi nevadilo.

Už jste se sžila se svéráznými podmínkami Roland Garros 2015?
Už bych mohla, že? (smích) Ale jo, šlo to. Hodně foukalo. I když svítilo sluníčko, bylo docela chladno. Zdálo se mi, že antuky na centrkurtu ubylo. Ale jinak se podmínky nějak extra nezmění, takže si musím zvyknout.

Potvrzuje se, že vaše výkony v průběhu turnaje stoupají?
Hraje se mi líp, když jsem donucená předvést něco navíc. V prvních kolech se necítím pohodlně. Nevím, co od sebe čekat. A ty nervy do toho… Že musím vyhrát a jsem velká favoritka. Postupně se moje hra zvedá. Jsem ráda, že jsem překlenula ta dvě blbá kola a dneska to bylo lepší.

VÍTĚZNÝ ÚSMĚV. Petra Kvitová ve třetím kole na Roland Garros.

VÍTĚZNÝ ÚSMĚV. Petra Kvitová ve třetím kole na Roland Garros.

Vybavíte si, kdy jste naposledy na grandslamu - kromě Wimbledonu - přešla 3. kolo?
To bylo v roce 2012? Na US Open? To je tak strašně dlouho.

Může z vás teď spadnout tíha očekávání?
Můj hlavní cíl byl postoupit do druhého týdne, v němž se může stát cokoliv. Možná to ze mě trochu spadne, ale pořád jsem coby čtvrtá nasazená v dalších kolech favoritkou. Takže úplně v klidu budu až v semifinále. (směje se)

V osmifinále narazíte na Švýcarku Bacsinszkou. Ještě tu neztratila set. Co vy na to?
Hodně se zlepšila. Letos v Šen-čenu jsem proti ní nehrála dobře a ona toho využila. Tady jí to sedí. Bude to těžké. 

On-line reportáž | HOKEJ

Česko - Švýcarsko
4 : 2
36:41
Obránce Sklenička vypálil rychlým švihem a těsně minul švýcarskou klec.
36:01
Kovář zkusil zpoza branky odrazit puk od gólmana Mayera, ten byl připraven.
35:31
Faksa je zpět na ledě a Češi hrají krátkou přesilovku.