30. května 2015 6:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Berdych si stěžuje na pařížské kurty: Jsou nejhorších za posledních dvanáct let

Tomáš Berdych na Roland Garros. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Berdych na Roland Garros. | foto: Reuters

PAŘÍŽ (Od našeho zpravodaje) Zase mu podkluzovaly nohy, když tenista Tomáš Berdych startoval k síti. Znovu kroutil hlavou po prapodivných odskocích. Vcelku s přehledem sice zvládl partii s domácím čahounem Benoitem Pairem 3:1, z podmínek na Roland Garros však převelikou radost nemá.

„Takhle silná vrstva antuky tam leží,“ stěžoval si rozhodčímu Bernardesovi a na prstech ukazoval asi dva centimetry.

Pomalý povrch a „tupé“ míče rozhodně nesvědčí Berdychově hře založené na síle a strojové přesnosti.

“Není to ideální, ale musím se přizpůsobit tomu, co nám připravili. Zatím se mi to docela daří,“ řekl po postupu do osmifinále, kde v neděli narazí na dalšího Francouze Tsongu.

Jak obtížné bylo utkání vzhledem k okolnostem?
Není důležité, jak probíhalo, hlavní je ho vyhrát. To se mi povedlo. Od začátku jsem ho měl pevně v rukou. Byly tam sice výpadky, což musím zlepšit, ale celkově to bylo dobré.

Pořadatelé vám před turnajem tvrdili, že antuky na dvorcích bude ubývat. Ale ono to tak nevypadá, že?
Opravdu jí neubývá. Jezdím sem dvanáct let a letos jsou kurty suverénně nejhorší. Nevím, co je za tím. Ale je to stejné pro všechny.

Vysvětlil vám někdo, proč ta změna?
Už jsem po tom dál nepátral. Je zbytečné to řešit.

Jak moc povrch komplikuje život vám? Potrpíte si na pravidelné odskoky, máte rád rytmus.
Není to ideální. Ale zatím jsem se s tím srovnal dostatečně. Musím to přijmout a bojovat s tím dál.

Musíte nějak upravit pohyb?
Ano, víc to klouže. Prostě se snažím, aby víc běhal soupeř.

Na podání jste si připsal 1 eso a 6 dvojchyb, což pro vás není obvyklá statistika. Nastoupil jste se zády zalepenými tejpovací páskou. Máte s nimi problém?
Nemám. Je to prevence. I kvůli těm nepravidelným odskokům, po kterých se musím u úderů víc kroutit. Ale není to nic, co by mě mělo omezovat.

Hodně se tu mluví též o tupých míčích. Jsou jiné než jindy?
Jsou. Nejjednodušší odpověď je, že pletu rakety o čtyři kila míň než na minulém turnaji.

Jak se s tím vším srovnáváte?
Roland Garros mělo vizitku nejlepších antukových kurtů. O míčích platila podobná věc. Vždycky byly kvalitní. Letos je to totálně něco jiného! Nevím, co je za tou myšlenkou.

Kdo se nejlépe přizpůsobí, vyhraje?
Krásně to dokresluje, jak je tenis náročný. Musíte reagovat na všechny podmínky a podněty. Jeden týden pletete o čtyři kila víc, pak to musíte změnit. Ve středu jsme hráli ve 28 stupních, dneska byla zima jak v lednici.

Berdycha podporuje z hlediště i manželka Ester Sátorová.
Berdychův forhend.

V osmifinále vás čeká Jo-Wilfried Tsonga. Promění se doma v ještě těžšího soupeře? 
Bude to tady složitější. Bude mít maximum snahy a bude to jiné, než ho potkat kdekoli jinde. V Madridu jsem ho nedávno porazil a na tom se budu snažit stavět. Pokusím se ještě trošku zlepšit.

Máte s ním bilanci 6:2. Sedí vám jeho styl?
Hraje hodně agresivně. Jde o to, abych ho udržel co nejdál za základní čárou. To je cesta k úspěchu. Záleží, kdo se líp popere s podmínkami. Je to do každého zápasu úplná neznámá. Člověk musí reagovat na situaci, která na kurtu nastane.

Čekáte bouřlivou kulisu?
Atmosféra bude hlasitější a určitě ne vyrovnaná. Ale takhle to je v Paříži běžné. Už dostkrát jsem to zažil. Beru to jako jednu z věcí, která k Roland Garros patří.

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?