Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pistorius chce předejít civilnímu procesu, hodlá zaplatit odškodné

Sport

  17:22
JOHANNESBURG - Paralympijský šampion Oscar Pistorius s rodinou jsou v kontaktu s pozůstalými po jeho přítelkyni Reevě Steenkampové kvůli odškodnění. Atlet, který byl z vraždy své družky v pondělí formálně obžalován, se podle jihoafrických médií chce zaplacením 300 tisíc dolarů (5,75 milionu korun) vyhnout tomu, aby kvůli ušlému zisku a citové újmě došlo k civilnímu řízení.

Oscar Pistorius v soudní síni. Televizní kamery dovnitř nesměly. foto: Reuters

Šestinásobný paralympijský šampion podle obžaloby 14. února ve svém domě po hádce zavraždil Steenkampovou zamčenou na toaletě. Pistorius to odmítá a tvrdí, že přes dveře koupelny střílel v sebeobraně, protože přítelkyni omylem považoval za vetřelce.

Hlavní líčení začne 3. března a státní zástupci věří, že výslechy více než sta svědků, balistických expertů, psychologů a dalších znalců poskytují dostatek důkazů, aby byl Pistorius usvědčen z vraždy po předchozím uvážení a z nedovoleného ozbrojování. Případ bude projednávat Vrchní soud v Pretorii a proces má trvat přibližně do konce měsíce.

Podle jihoafrických novin se o mimosoudní vyrovnání usilovně snaží Pistoriusovi právníci, kteří věc chtějí uzavřít před začátkem trestního řízení. Zástupce pozůstalých Dup de Bruyn agentuře AP potvrdil, že rozhovory probíhají, ale kvůli povaze případu nechtěl sdělit podrobnosti.

Pokud by byl sportovec před trestním tribunálem uznán vinným, rodina Steenkampových by ho mohla žalovat v občanskoprávním řízení. Soud by v takovém případě mohl podle jihoafrického tisku přisoudit postižené rodině vyšší odškodné, než které nabízí Pistoriusovi právníci nyní.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!