Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pljuščenko proti všem. Zaskočit jej chtějí i Češi Březina s Vernerem

Sport

  0:20
VANCOUVER/PRAHA - Další z vrcholů olympijských her ve Vancouveru je zde. V Pacific Coliseum se v krátkém programu představí nejlepší krasobruslaři světa. A mezi třicítkou vyvolených jsou i dva češi - devatenáctiletý český šampion Michal Březina a o čtyři roky starší exmistr Evropy Tomáš Verner. Největší pozornost fanoušků však bude upřena na jiného závodníka - fenomenálního Jevgenije Pljuščenka z Ruska.

Jevgenij Pljuščenko. foto: Reuters

Ta atmosféra by se dala krájet. Nervozita je cítit na každém kroku. Pljuščenko, Weir, Chan, Joubert, Lambiel, Lysacek, Buttle a čeští fanoušci krasobruslení doufají, že také duo Verner a Březina. To jsou favorité nadcházejícího dvojdílného boje, na jehož konci bude znám nový olympijský vítěz.

VANCOUVER ON-LINE

"Jsem připraven ze sebe vydat maximum. Lépe jsem se v letošní sezoně ještě necítil," řekl před odletem do Vancouveru LN Tomáš Verner. Právě měl za sebou náročnou přípravu po nepříliš povedeném evropském šampionátu, kde skončil na desátém místě. O šest míst za krajanem Březinou. Což je ovšem pro mistra Evropy z roku 2008 výhodou.

"Vím, že letošní sezona se nepovedla. Ale hodně mi ji pokazilo onemocnění. Ve Vancouveru mi nejde o osobní rekordy, chci zajet dvě dobré jízdy bez chyb. Potom budu spokojený," má o následujících dvou dnech jasno Verner.

Tomáš Verner.

Favority je totiž třeba hledat jinde. Především v jedné osobě - ruské hvězdě Pljuščenkovi. Sedmadvacetiletý krasobruslař se na amatérské ledy vrátil jen a pouze kvůli obhajobě olympijského zlata před touto sezonou. A zatím nemá konkurenci. Vyhrál evropský šampionát v oficiálním světovém rekordu a podle mnohých se může porazit jen sám. "Cokoliv jiného než zlato by pro něj bylo zklamáním," potvrdil tyto úvahy i Verner.

Pokud charizmatický ruský fantom zvítězí, stane se nejúspěšnějším krasobruslařem východní mocnosti, navíc pouze Švéd Grafström (ten dokonce dvakrát), Rakušan Schäfer a Američan Button dokázali obhájit olympijské zlato.

Švýcar Stéphane Lambiel.

Na Pljuščenkovo zaváhání bude čekat široké pole spolufavoritů - poslední mistři světa Lysacek a Buttle, ale i třeba Weir, Chan, Lambiel, Joubert. Překvapit může i český talent Michal Březina, který na posledním ME skončil senzačně na čtvrtém místě a letos poprvé porazil Vernera i na domácím šampionátu. Český mladík chce poprvé na velké akci předvést čtverný skok. Fanoušci krasobruslení se mají nač těšit.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!