Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Skvělý Březina zazářil v krátkém programu, vládne hvězdné trio

Sport

  3:37aktualizováno  6:54
VANCOUVER/PRAHA - Smíšené pocity musí mít nejen čeští krasobruslaři, ale také fanoušci z krátkého programu na olympijských hrách. Zatímco zkušenějšímu Tomáši Vernerovi se závod nepovedl, dokonce upadl a do volných jízd půjde až z 19. místa, Michal Březina zazářil. Předvedl bezchybnou jízdu, za kterou dostal 78.80 bodů. To jej vyneslo na celkové deváté místo. Soutěži zatím vládne trio Pljuščenko, Takahaši a Lysacek, kteří se dostali jako jediní přes hranici 90 bodů.

Michal Březina. foto: Reuters

VANCOUVER ON-LINE


"Moje žena mi řekla, že abych byl skutečnou legendou, musím získat druhé zlato na olympijských hrách," tak zdůvodnil návrat na amatérský led fenomenální Rus Jevgenij Pljuščenko.

České ohlasy

"Je to pro mě obrovská zkušenost. Jsem moc rád v desítce, ale přesto myslím, že body měly být vyšší," řekl po závodě Michal Březina.

"Jsem z toho trochu smutný. Počítal jsem po jízdě, co zajel, že bude nejméně o tři místa výš. Vidíme, že rozhodčí v tom asi dokážou kouzlit. Za ten krátký program si zasloužil, aby byl do šestky," měl jasno Březinův trenér Petr Starec.

"Tím pádem byl program mrtvej a ze mě vyprchala jiskra to dojet s nadšením, jakou si ten program zaslouží," neskrýval po závodě smutek Tomáš Verner.

A v krátkém programu na olympijských hrách obhájce zlata z Turína hodil soupeřům rukavici, kterou zvedli jen Daitsuke Takahaši z Japonska a úřadující mistr světa Američan Evan Lysacek.

Jakoby to měl tak Pljuščenko naplánované. Protože nemá za poslední sezony dostatek vyježděných bodů, vstoupil do krátkého programu již jako desátý v pořadí (ze třiceti závodníků), daleko před ostatními favority.

A za svoji opět téměř dokonalou jízdu dostal od rozhodčích 90.85 bodů, což je jen o 45 setin méně, než kolik získal na nedávném evropském šampionátu. Na tento úder dokázal odpovědět až fenomenální Japonec Daitsuke Takahaši, který se přiblížil Pljuščenkovi na 6 desetin bodů.

Ostatní favorité se ovšem trápili, solidní výkon z Evropanů předvedl pouze Švýcar Lambiel, mistr světa z let 2005 a 2006. Další ale padali, včetně Francouze Jouberta, Itala Contestiho. A bohužel také Tomáše Vernera.

Tomáš Verner právě padá.

Třiadvacetiletému českému reprezentantovi a bývalému mistru Evropy se krátký program absolutně nepovedl. Nejprve Verner na začátku neskočil kombinaci čtverného a trojitého toeloopa. Následně upadl u trojitého axelu a bylo po českých nadějích. Český krasobruslař následně dostal od rozhodčích nízkou známku 65.32 bodu.

To benjamínek Michal Březina, pro kterého to byla premiéra pod pěti olympijskými kruhy, na závěr celého programu předvedl parádní jízdu bez výrazných chyb. Přesto, stejně jako bučící diváci, cítil, že si za svůj výkon zasloužil více než 78.80 bodů. I tak ale jeho deváté místo je velkým příslibem do volných jízd i budoucnosti. Lepší než český mladík byli jen dva Evropané - Pljuščenko a Lambiel.

VÝSLEDKY KRÁTKÉHO PROGRAMU MUŽŮ

1. Pljuščenko (Rus.) 90,85 b.,
2. Lysacek (USA) 90,30,
3. Takahaši 90,25,
4. Oda (oba Jap.) 84,85,
5. Lambiel (Švýc.) 84,63,
6. Weir (USA) 82,10,
7. Chan (Kan.) 81,12,
8. Kozuka (Jap.) 79,59,
9. Březina (ČR) 78,80,
10. Ten (Kaz.) 76,24,
...19. Verner (ČR) 65,32.