Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Březina naštvaně salutoval, Verner by zasloužil studenou sprchu

Sport

  7:50
VANCOUVER/PRAHA - Oba čeští krasobruslaři prožívali pocity nespokojenosti, ale každý z jiného důvodu. Michal Březina je sice po krátkém programu devátým mužem olympijské soutěže, ale čekal, že dostane víc bodů. Tomáš Verner jízdu pokazil a pojede volnou jízdu jen o čest.

Michal Březina se raduje. foto: ČTK

Devatenáctiletý Březina stejně jako v celé sezoně zvládl krátký program na jedničku. "Jo!" křikl si emotivně, když program dokončil a spěchal na lavičku. Měl dojem, že jel lépe než na mistrovství Evropy, kde skončil čtvrtý a těšil se na známku.

KRÁTKÝ PROGRAM MUŽŮ

Když se ale na tabuli objevilo 78,80 bodu, rychle se zvedl, zasalutoval a rychle odešel. "Gesto bylo ve stylu, tak si to rozhodujte a ahoj," řekl Březina posléze novinářům.

On i jeho trenér Petr Starec měli dojem, že si zasloužil více bodů. I na povedeném evropském šampionátu měl vyšší známky. "A tady jsem zajel lépe," řekl. Čekal, že 83 bodů, což by znamenalo šesté místo, by dostat mohl. "Ty známky se mi doteď nelíbí, ale já s tím nic neudělám. Po tom závodě mi tu jízdu docela znechutili," uvedl Březina.

VANCOUVER ON-LINE

Závodník i kouč naráželi na tradiční bolest krasobruslení - rozhodčí. "Vidíme, že v tom asi dokážou kouzlit," řekl Starec. Březina byl zklamaný, protože si myslel, že někteří krasobruslaři měli být výše (i on) a jiní níže. "Jmenovat nebudu. Ale myslím, že se potvrdily některé fámy, co tu byly," dotkl se citlivého tématu.

Ne vše údajně bylo košér
V médiích se před olympiádou objevily spekulace, že jsou rozhodčí ovlivňováni mailem, aby dávali Evropanům o něco horší známky. "Ale já to nemohu soudit. Já mohu hodnotit jen, jak jsem byl ohodnocený já. Podal jsem stodvacetiprocentní výkon a jsem spokojený," uvedl Březina. Myslel si, že mu rozhodčí ubrali za technické prvky. "V první sadě mám 42 bodů, ale na Evropě jsem měl za horší jízdu 44," porovnával.

Michal Březina.

Do volné jízdy přesto měl velkou chuť. A už se pevně rozhodl, že skočí čtverný skok. "Mám chuť jim předvést že i závodník, který je poprvé na olympiádě, jim může dokázat, že to není jen o jménu, ale o tom, co na ledu zrovna předvedete," řek Březina. "Jeho čtverný toeloop je z nejlepších na světě," tvrdí Starec.

Vernerovi se pokažená sezona zachránit nepovedla
Vylepšit nemocemi sužovanou sezonu se nepodaří Vernerovi. Jeho krátký program začal nepovedenou kombinací a následným pádem při trojném axelu, čímž si definitivně zavřel cestu mezi elitu. Přitom v tréninku i při rozjíždění Verner zvládal všechno bravurně.

"Co s ním? Zavřu ho do koupelny a poleju studenou vodou. Asi je to v hlavě, v čem jiném by to bylo? Nevím, jestli je to nedostatečná koncentrovanost od jednoho prvku ke druhému," uvažovala jeho trenérka Vlasta Kopřivová smutně.

"Nemám šťastnou sezonu," řekl Verner, kterému s výjimkou prvního závodu nic dalšího nevyšlo. Před volnou jízdou se chce namotivovat a pokusit se vyšvihnout alespoň do desítky. "Ukáže se, jestli jsem závodník nebo ne," pronesl Verner. Na mobilizaci psychických sil má volný den, který si nepřál. "Snad se nebudu užírat tím, co jsem udělal," doufal někdejší mistr Evropy.

Tomáš Verner právě upadne.

Podle Kopřivové může být Vernerovým problémem, že je na krasobruslení příliš chytrý. Sám dumá nad chybou. "Potřeboval by být trochu jednodušší, ale to nejde zařídit," řekla trenérka. "Letos jsme trénovali dvakrát tolik než v normální sezoně, usilovně, pořád jsme hledali cestu, která by Tomáše přivedla k úspěchu na závodech. Těch ran bylo moc. A tohle je ta největší v největším závodě," řekla.

Oba se nezávisle shodli, že po sezoně bude nutná změna. "Doufám, že se to zlomí a budu jezdit, jak mám. Budu nahoře a Američany nepustím před sebe. Bruslařsky jsme na stejné úrovni a dokážu je přeskákat. To je celý," prohlásil Verner. Vždy říkal, že olympijská medaile je pro něj nejvíc. Ve Vancouveru svůj sen nenaplní, další šance je případně za čtyři roky v Soči.

"Tak daleko nevidím, koukám se na konec sezony a potom se budu rozhodovat dál. Po sezoně končit nechci," řekl třiadvacetiletý krasobruslař.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!