Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

'Znechucený' Březina chce do elitní šestky, Pljuščenko touží po zlatu

Sport

  0:45aktualizováno  2:22
VANCOUVER - Poprvé na velké akci s čtverným skokem. Tak chce zaútočit mladý český reprezentant Michal Březina na pozici mezi nejlepší šesticí krasobruslařů na olympijských hrách ve Vancouveru. Cíl to určitě není nereálný, vždyť na šestého Američana Weira ztrácí před volnými jízdami necelý čtyři body. O zlato se popere hvězdné trio Pljuščenko, Takahaši a Lysacek.

Michal Březina se raduje. foto: ČTK

Šesté místo. Pozice, která na olympijských hrách "dráždí" českého mladíka Michala Březinu. Devatenáctiletý závodník vtrhnul mezi seniory jako velká voda, na ME vybojoval 4. místo a po krátkém programu na hrách je na skvělé deváté pozici. Podle fanoušků i odborníků měl být dokonce ještě výše.

VANCOUVER ON-LINE

"Byl to můj nejlepší krátký program v životě. Z těch bodů od rozhodčích jsem znechucený," řekl po krátkém programu Březina, když od rozhodčích dostal 78.80 bodů, méně než při "bramborovém" evropském šampionátu. "Měl dostat více bodů," shodli česká mezinárodní sudí Olga Žáková i bývaý špičkový krasobruslař René Novotný.

SLEDOVALI JSME KRÁTKÝ PROGRAM

Březina se ovšem úplně otrávit nenechal. Naopak - nepřízeň sudí byl i jedním z důvodů, proč ve volném programu poprvé na velké akci hodlá předvést čtverný skok. "Čtveráka jim určitě ukážu, už nad tím nijak nepřemýšlím," navnadil fanoušky Březina.

Určitě tím udělal radost i dosud vedoucímu Jevgeniji Pljuščenkovi, který apeloval na další závodníky, aby se více pokoušeli o co nejtěžší skoky. "Bez čtverných skoků by se nemělo dát zvítězit," prohlásil ruský obhájce zlata z Turína.

Jevgenij Pljuščenko při volném programu.

Sedmadvacetiletý fenomén sice po krátkém programu vede, ovšem s minimálním odstupem mu dýchají na záda americký mistr světa Evan Lysacek i Japonem Daitsuke Takahaši. Pro ruského závodníka ale mluví fakt, že jako jediný z trojice se nebojí předvádět právě čtverné skoky, navíc bude startovat jako úplně poslední z finálové čtyřiadvacítky. Lysacek pojede jako první ze závěrečné šestice, Takahaši jako celkově 22.

Celý program, který začne od 2:00 hodin SEČ, bude otvírat český ex-mistr Evropy Tomáš Verner, kterému první část olympijského závodu nevyšla a průběžně figuruje na 19. místě. Michal Březina vyjede na led jako osmnáctý a poslední ze závodníků od 7. do 12. místa.

VÝSLEDKY PO KRÁTKÉM PROGRAMU

1. Pljuščenko (Rus.) 90,85 b.,
2. Lysacek (USA) 90,30,
3. Takahaši 90,25,
4. Oda (oba Jap.) 84,85,
5. Lambiel (Švýc.) 84,63,
6. Weir (USA) 82,10,
7. Chan (Kan.) 81,12,
8. Kozuka (Jap.) 79,59,
9. Březina (ČR) 78,80,
10. Ten (Kaz.) 76,24,
...19. Verner (ČR) 65,32.