Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Odpusťte mi, napsal nejbližším. Před pěti lety si Robert Enke vzal život

Sport

  20:28
PRAHA - Jedu na trénink, řekl manželce Terese a osmiměsíční dcerku Leilu políbil na čelo. Odešel s tím, že pak bude spěchat domů. Robert Enke, brankář fotbalového Hannoveru 96, nemluvil pravdu.

Fotbalový brankář Robert Enke. foto: DDP

Sužován depresemi jezdil několik hodin autem po okolí, nakonec z něho u blízkého Neustadtu am Rübenberge vystoupil a kráčel vstříc projíždějícímu vlaku. Bylo mu dvaatřicet.

V šoku byli všichni. O to víc, že Robert Enke svůj život ukončil sám. On, výborný brankář, kterého všichni obdivovali a i přes jeho věk mu prorokovali další báječné roky mezi tyčemi.

SPECIÁL LN POHNUTÉ OSUDY KUPUJTE ZDE

Nový magazín LN - 101 pohnutých osudů.

Vždyť v národním týmu vystřídal o sedm let staršího Jense Lehmanna, vždyť měl po osmi startech v reprezentaci skvěle našlápnuto k tomu, aby za rok na šampionátu v Jižní Africe 2010 hájil branku německého týmu. Tam měl po boku Kloseho, Schweinsteigera a dalších obhajovat bronzové medaile ze šampionátu v roce 2006.

Jenže k tomu už nedošlo, německý tým pak dosáhl na druhý bronz v řadě bez Enkeho.
Bylo úterý 10. listopadu 2009, když Martin Kind, prezident Hannoveru, zavolal agentuře DPA.

„Dnes v půl osmé večer mi oznámila policie, že Robert Enke je mrtvý. Je to velmi smutné. V životě můžete počítat s čímkoli, ale ne se smrtí tak mladého člověka. Vůbec nevím, co se stalo, ale jsem si jistý, že to nemělo nic společného s fotbalem,“ řekl.

Další střípky během několika desítek minut doplňovaly mozaiku chmurných barev. „Můžu potvrdit, že šlo o sebevraždu. Robert si vzal život nedaleko svého domu před šestou hodinou večer,“ uvedl gólmanův přítel a poradce Jörg Neblung.