19. srpna 2019 17:20 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Populární basketbalový kouč má roztroušenou sklerózu. I přesto bude v 60 letech dál trénovat

David Blatt (vlevo) jako někdejší trenér LeBrona Jamese v Clevelandu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Blatt (vlevo) jako někdejší trenér LeBrona Jamese v Clevelandu. | foto: ČTK/AP

Atény Bývalý trenér ruské basketbalové reprezentace či Clevelandu Cavaliers David Blatt má roztroušenou sklerózu. Navzdory diagnóze hodlá šedesátiletý Američan pokračovat v roli kouče Olympiakosu Pireus.

Blatt o svém onemocnění chorobou, jež napadá centrální nervovou soustavu, informoval na webu Olympiakosu. 

Lékaři mu nemoc diagnostikovali před několika měsíci, poté co si stěžoval na únavu, slabost v nohách a problémy s rovnováhou.

„Jsem trenér a mým úkolem je vést a učit a inspirovat spoustu lidí. Fakt, že nebudu tak čilý nebo aktivní, neovlivní mou schopnost tohle dělat,“ uvedl Blatt. 

„Když žádám po svých hráčích a realizačním týmu, aby byli co nejlepší, musím žádat a dokonce vyžadovat totéž i po sobě,“ dodal.

Bostonský rodák Blatt trénoval ruskou mužskou reprezentaci v letech 2016-2012. 

Dovedl ji ke zlatu a bronzu na mistrovství Evropy a bronzu na olympijských hrách v Londýně. V roce 2014 vyhrál s Maccabi Tel Aviv Evropskou ligu a zamířil do NBA.

Ve své první sezoně dovedl Cavaliers s navrátilcem LeBronen Jamesem do finále, v němž nestačili na Golden State. 

V následujícím ročníku byl v lednu 2016 Blatt propuštěn navzdory tomu, že jeho svěřenci jasně vedli tabulku Východní konference. 

V roli hlavního trenéra ho nahradil jeho asistent Tyronn Lue, pod jehož vedením Cleveland o několik měsíců později poprvé v historii získal titul.

ČTK

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.