Pátek 24. září 2021, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pořadatelé zápasí s počasím

Sport

  10:16
PEKING/PRAHA - Podle pořadatelů olympijských her v Pekingu je smogový problém už prakticky vyřešen. A pokud se přece jen nějaký nažloutlý opar nad sportovišti objeví, jsou čínští pořadatelé připraveni ve jménu olympiády zakázat vjezd do města dalším automobilům. „Sportovcům ani návštěvníkům nic nehrozí,“ prohlásil i šéf Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Jacques Rogge.

Smog v Pekingu foto: MICHAEL KAPPELERAFP

Jenže česká výprava, která dlí v olympijské vesnici, má trochu jiné zkušenosti „Na začátku týdne byla situace špatná. Naměřili jsme hodnoty, podle kterých by se ze zdravotnického hlediska měl nosit respirátor,“ řekl ČTK hlavní lékař české výpravy Jaroslav Větvička.

Sportovci se v Pekingu potýkají také s velkým vedrem a vysokou vlhkostí. „Když vyjdu ven, je to, jako kdybych dostal mokrým hadrem přes ústa,“ smál se nejlepší český zápasník Marek Švec.

Číňané chtějí „krmit“ mraky Organizátory her v Pekingu ale více trápí předpověď počasí na pátek, kdy má během slavnostního zahájení pršet. Proto se Číňané inspirují vědci z bývalého Sovětského svazu, kteří údajně ovlivňovali počasí během olympiády v Moskvě v roce 1980.

„Když bude potřeba, využijeme určité techniky,“ prohlásil mlhavě Čang Čchiang z Pekingského odboru pro úpravu počasí. Číňané by buď mohli blížící se mraky chemicky „nakrmit“, aby se vyždímaly už před Pekingem, nebo naopak zchladit, aby město přeletěly.

„Je jen velmi malá možnost, že by se takhle dalo ovlivnit počasí,“ řekl ale agentuře Reuters Leonard Barrie ze Světové meteorologické organizace. V Pekingu vzbudil nevoli přílet amerických cyklistů, kteří si ihned na letišti nasadili roušky. „Bylo to jejich rozhodnutí. Myslím, že to nebylo nutné,“ řekla Darryl Seibelová, mluvčí americké výpravy.

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat