Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: Nepřekonatelný? Johnsonův světový rekord slaví 15 let

Sport

  16:00
PRAHA - Masivní zlatý řetěz na krku, nepřirozený záklon a malé „kuřecí“ krůčky. Běžeckému stylu amerického sprintera Michaela Johnsona se mnozí vysmívali, jeho výkonům však nikoliv. V úterý 26. srpna tomu bude přesně 15 let, kdy Johnson vytvořil světový rekord na 400 metrů.

Michael Johnson v dobách největší slávy na olympiádě v Atlantě foto: Reprofoto

Fenomenální sprinter zaběhl dodnes nepokořený čas 43:18 na mistrovství světa v Seville v roce 1999. Dosavadní světové maximum svého krajana Harryho Reynoldse Johnson zlepšil o jedenáct setin, čímž zároveň zlomil nejstarší mužský světový rekord v bězích.

Johnson, který jako jediný v historii dokázal běžet trať 400 metrů pod „extratřídních“ 44 sekund více než dvacetkrát, získal v Seville při svém posledním startu na MS osmý titul. O rekordní devátý později přišel kvůli odhalenému dopingu svých kolegů z vítězné štafety. Kromě toho má rodák z Dallasu (13. září 1967) na svém kontě i čtyři zlaté olympijské medaile. Ve své kariéře dokázal Johnson úspěšně kombinovat čtyřstovku i s poloviční tratí 200 metrů.

Čtyřstovku běžel i pod 43 sekund

Za zmínku stojí i fakt, že Michael Johnson jako jediný člověk na světě běžel čtyřstovku dokonce pod hranicí 43 sekund. Bylo to při letmém štafetovém úseku v roce 1995 a legendárnímu Američanovi tenkrát naměřili čas 42,94 sekundy. Sportovní komentátoři si pak ještě více lámali hlavu nad Johnsonovým běžeckým stylem, který popíral snad všechno, co mladým atletům vštipují trenéři.

Rekordní běh Michaela Johnsona na 400 metrů:

Po skončení atletické kariéry založil Johnson v texaském McKinney tréninkové centrum pro mladé atlety a profesionální sportovce, jež je zázemím například pro hokejový tým Dallas Stars. Dále se věnuje komentátorské činnosti a občas píše sloupky pro BBC či Daily Telegraph.

Do atletické Síně slávy USA byl Michael Johnson uveden v roce 2004 a jeho světový rekord na 200 metrů na Olympijských hrách v Atlantě 1996 byl označen za nejlepší atletický moment uplynulých 25 let.

Rekordní čas 43,18 sekundy odolává už 15 let a vypadá to, že ještě chvíli vydrží. Oproti 31 let starému světovému rekordu Jarmily Kratochvílové na 800 metrů je však Johnsonův výkon pořád „mladíkem“.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!