Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Před hrami se Riu vysmívali. Brazilci však uspořádali jednu z nejlepších olympiád

Sport

  12:30
PRAHA - V době konání olympiády byla brazilská ekonomika v největších problémech za posledních třicet let. Brazílie procházela hospodářskou recesí způsobenou nízkou prodejní cenou ropy a kvůli tomu rapidně vzrostla nezaměstnanost. A to především v samotném Riu, kde sídlí světový petrolejářský gigant Petrobras. Země byla zasažena několika korupčními kauzami spojenými s prezidentkou Dilmou Rousseffovou, která byla těsně před hrami dočasně odvolána ze své funkce.

Obavy z Ria? Ale kdepak. Například čeští plavci si v Brazílii vysloveně užívali. foto: www.youtube.com

Unavení hrdinové z Ria jsou konečně doma. Olympionici byli na cestě z Ria den

Rozvrácena byla i federální vláda, a navíc se po celém světě šířily zprávy o tom, kolik nastávajících matek se v největší jihoamerické zemi nakazilo virem zika. K tomu se přidala bezpečnostní obava v podobě teroristických útoků Islámského státu.

První jihoamerický stát v historii, který měl olympiádu pořádat, už dávno nebyl tou bezstarostnou karnevalovou zemí, kde ekonomika rostla o sedm procent, tedy nejrychleji na celém světě.

Tak tomu bylo ještě v roce 2009, kdy bylo Riu přiděleno pořadatelství a obyvatelé země to uvítali s obrovským nadšením. O sedm let později se však zbědovaní Brazilci museli smířit s tím, že výdaje na olympiádu přesáhly 12 miliard dolarů, zatímco oni třou bídu s nouzí.

Do Ria odjely jen dvě třetiny fanoušků

Zvlášť když se peníze potřebné na nemocnice, školy či vylepšení infrastruktury měst vyplýtvaly v roce 2014 na výstavbu či přestavbu stadionů pro mistrovství světa ve fotbale.

Navíc pořadatelům nevyšel ani plán, že se jim velká část investovaných nákladů vrátí prostřednictvím fanoušků z cizích zemí, kteří by vedle vstupenek utráceli finance za ubytování či za dopravu a turistický ruch.

Kajakář Josef Dostál.
Somálská sportovkyně si také ceremoniálu užívala.

Očekával se příjezd půl milionu lidí, realita však byla jiná. Sportovní příznivce totiž zčásti odradila možnost nákazy virem zika, ale také vysoká kriminalita, která je v Riu a jeho okolí všudypřítomná.

A když se k tomu připočetl strach fanoušků z teroristického útoku, protože před hrami byly zatčeny desítky mužů, kteří teroristický útok plánovali, nikdo se nemohl divit, že do Brazílie přijely jen dvě třetiny očekávaného počtu návštěvníků.

Tenisoví a golfoví profíci řekli ne

Jenže do Ria to příliš nelákalo nejen fanoušky, ale ani sportovce. V obavě z viru zika nepřijela nejlepší čtveřice golfového žebříčku PGA, chyběla i polovina z první desítky tenistů včetně Tomáše Berdycha, omluvila se také česká ženská jednička Karolína Plíšková.

A ani americké basketbalové hvězdy z NBA se do Ria zrovna nehrnuly, jejich čest zachránil jen Kevin Durant a Carmelo Anthony.

Původně se dokonce uvažovalo o tom, že kvůli hrozbě nakažení budou hry přesunuty do jiného města, zdravotníci však nakonec vydali prohlášení, v němž doporučili těhotným zůstat doma a sportovcům a ostatním turistům dodržování zásad bezpečného sexu – virus se přenáší i pohlavním stykem.

Australané nechtěli spát ve vesnici

Stejně jako v Aténách 2004 nebo Turíně 2006 si navíc jednotlivé výpravy stěžovaly na nedostatky v olympijské vesnici či svých příbytcích.

Například Australané se raději ubytovali po hotelech, protože jim do pokojů v olympijské vesnici zatékalo, záchody nesplachovaly a ze zdí trčelo nezazděné elektrické vedení. Italové se sice do vesnice nastěhovali, najali si ale řemeslníky, aby jim pomohli nedodělky odstranit.

Přestože pořadatelé pro dohled nad hladkým průběhem olympiády zajistili 85 tisíc policistů, což bylo třikrát více než na předchozích letních hrách v Londýně, zabránit pouličním krádežím se nepodařilo – několik fanoušků a novinářů čelilo útokům zlodějů za bílého dne.

V ohrožení byla dokonce i olympijská pochodeň, kterou se zloděj pokusil ukrást přímo atletovi, jenž s ní běžel. Policisté jej zpacifikovali až ve chvíli, kdy byl těsně u běžce. Pořadatelé navíc už v průběhu her museli řešit další nečekaný problém.

Hradilek: Atmosféra na mě vůbec nepůsobila

Téměř patnáct tisíc nasmlouvaných dobrovolníků se práce na olympiádě kvůli špatným pracovním podmínkám, nedostatku jídla a neplánovaným směnám vzdalo.

Za všechny nespokojené sportovce to shrnul stříbrný kanoista z Londýna Vavřinec Hradilek, který v Riu působil jako expert České televize.

„Atmosféra na mě vůbec nezapůsobila jako na předchozích olympiádách. Organizace měla spoustu nedostatků. Je vidět, že peníze nešly tam, kam měly,“ uvedl úspěšný kajakář.

„Doprava byla velmi špatná, vzdálenost mezi sportovišti byla významná. Necítil jsem se tam dobře, moji dva blízcí byli okradeni. Mám Brazilce hrozně rád, ale olympiáda tady neměla být,“ vyslovil se Hradilek.

Gebas: Rio bylo oproti očekávání skvělé

Přes všechny tyto nepříjemnosti si však většina sportovců průběh her a přátelskou atmosféru místních fanoušků pochvalovala.

„Byl jsem sice na olympiádě poprvé, ale i když se o ní říkalo, že oproti těm předchozím bude špatná, já si ji užíval. Pro mě to byl obrovský zážitek, hrozně mě to nadchlo. Fanoušci byli neskuteční,“ řekl kanoista Vítězslav Gebas, jehož dělilo od bronzové medaile pouze 0,03 sekundy.

„Jasně, některá místa ve městě byla nebezpečnější, než je evropský standard, a jídlo v olympijské vesnici mohlo být lepší, ale Rio bylo skvělé,“ rozplýval se.

Nejlepší pak byla atmosféra v Českém domě, kde jsme se setkávali s dalšími českými sportovci a slavili společně medaile, kterých byla spousta. Životním zážitkem pak bylo setkání s Usainem Boltem nebo Michaelem Phelpsem, s nímž jsem si udělal společnou fotku,“ dodal Gebas.

Štěpánek: Važme si těch, co do Ria přijeli

Podobně mluvil i tenista Radek Štěpánek, který svou první olympijskou medaili, bronz, získal v necelých 38 letech spolu s Lucií Hradeckou ve smíšené čtyřhře.

„Respektuji rozhodnutí všech sportovců do Ria nejet, ale pro mě je olympiáda odmala nejvíc. A já jsem si ziskem medaile splnil svůj životní sen. Vážím si podpory všech fanoušků, co do Ria přijeli. Tohle jde zažít, jenom když hraju za svou zemi. Jsem pyšný a hrdý, že jsem Čech a takovouhle podporu jako sportovci máme,“ vyznal se Štěpánek.

„Už jako kluk jsem snil o tom, že mě budou čekat velké zápasy. Snil jsem, že vyhraju Davis Cup nebo Wimbledon. Ale mít na krku olympijskou medaili je něco, co nemá obdoby.“

A nebyli to jen Češi, kdo si pochvaloval přátelskou atmosféru na stadionech a závodištích.

Bolt: Baví mě tanec a lidi v Riu

Například nejlepší atlet všech dob Usain Bolt prohlásil, že na zkompletování už třetího zlatého olympijského hattricku (vítězství ve sprintech na 100 a 200 metrů a ve štafetě 4x100 metrů) si nemohl vybrat lepší místo než Rio.

„Je pro mě velmi emotivní vyhrát právě v Riu. Baví mě tanec, a když jsem viděl, jak fanoušci po mých výhrách tancovali, obrovsky mě to nadchlo. Lepší oslavu a konec na olympijských hrách jsem si nemohl přát,“ řekl Bolt, který na rozdíl od Štěpánka svou účast na hrách v Tokiu v roce 2020 už neplánuje.

„Dost pro mě znamená, že jsem i ve třiceti letech dokázal vyhrát všechny tři své závody a že jsem nejlepší běžec v historii – před olympiádou jsem byl pod velkým tlakem. Mám spoustu fanoušků po celém světě a jsem rád, že jich teď přibude hodně i z Jižní Ameriky,“ dodal Bolt, který ukončil olympijskou kariéru devíti zlatými z devíti závodů.

Phelps: Rio bylo nejemotivnější olympiádou

Stejně jako Bolt si brazilské hry užíval i absolutní rekordman v počtu olympijských prvenství a medailí, plavec Michael Phelps.

„Rio bylo mou nejemotivnější olympiádou. Poprvé jsem nesl vlajku na slavnostním zahájení. Poprvé jsem byl kapitánem našeho plaveckého týmu. Byl jsem na páté olympiádě, ale teprve Rio ve mně zažehlo skutečný plamen. Nejen tou vášní fanoušků, ale tím, jak si to tady užívají sami sportovci,“ přiznal.

„Byla to jedna velká dvoutýdenní samba. Přál jsem si, aby lidé tady poprvé viděli opravdového Michaela Phelpse, a to se naštěstí povedlo,“ těšilo Phelpse.

„Jsem na konci své cesty, ale můžu vám říct jediné: vrátit se k plavání, abych mohl startovat tady v Riu, byla paráda. Lepší konec jsem si od fanoušků ani svých parťáků a soupeřů nemohl přát. Byly to určitě nejlepší hry, kterých jsem se zúčastnil,“ řekl Phelps se slzami v očích.

Neymar: Všichni si odvezou něco mimořádného

A pochvalnými slovy na adresu her a fanoušků nešetřily ani další sportovní hvězdy. Za všechny to shrnul jeden z nejlepších fotbalistů světa Neymar.

Právě jeho vítězný kop v penaltovém rozstřelu ve finále proti Německu zařídil Brazilcům vytoužené premiérové zlato. „Ať už kdokoli o Riu mluvil s neúctou, všichni sportovci, kteří se her zúčastnili, si odvezou něco, co ještě nikdy nezažili. A přesně to se v Riu stalo.“

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...