3. července 2008 8:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Premiér o MS: Mohla to být ostuda

Oficiálně byl představen i maskot mistrovství.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oficiálně byl představen i maskot mistrovství. | foto: Lidové noviny

PRAHA Premiér Mirek Topolánek dal ve středu jasně najevo, že dál podporuje Kateřinu Neumannovou v čele organizačního výboru mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2009 v Liberci.

U příležitosti včerejší oficiální prezentace šampionátu na úřadu vlády připomněl události, které před rokem po jmenování Neumannové do čela organizačního výboru vyvolaly četné protichůdné reakce.

"Kdybychom tehdy nezasáhli, mistrovství světa by se nekonalo a my bychom tu dnes neseděli,“ řekl premiér rázně. "Finanční příprava byla podhodnocena takovým způsobem, že by vše skončilo ostudou. Rozpočtový rámec mistrovství světa byl minulou vládou nastaven špatně.“

Podle Topolánka předchozí vedení organizačního výboru kalkulovalo s tím, že se příprava šampionátu nějakým způsobem nakonec dofinancuje. Topolánek se vyjádřil i k výroku ministra školství, mládeže a tělovýchovy Ondřeje Lišky, který kritizoval rozhodnutí Neumannové jmenovat svým oficiálním zástupcem v organizačním výboru manažera Josefa Jindru.

"Ministr Liška měl nedostatečné informace. Jeho obavy, že by měl pan Jindra přebírat jakékoliv pravomoci a rozhodovat či podepisovat cokoliv bez vědomí výboru jsou zbytečné,“ pravil premiér. "Spíše bych řekl, že zmíněné zavádějící spekulace mají úmysl celou věc poškodit. A jestli někdo bude chtít mistrovství dál poškozovat, bude se muset utkat se mnou,“ pokračoval.

K pravomocím Josefa Jindry se vyjádřila i Neumannová. "Dohodu, kterou jsem uzavřela s bývalou ministryní Danou Kuchtovou, jsem v žádném případě neporušila,“ zdůraznila. "Nestydím se za to, že s Josefem Jindrou dlouhé roky spolupracuji, on osobně ani žádná z jeho firem ale ze světového šampionátu nebudou mít finanční prospěch. Mimochodem, veškeré finanční transakce nad 200 tisíc korun podepisuje také prezident lyžařského svazu Lukáš Sobotka nebo primátor Liberce Jiří Kittner. A protože se vyrojily dohady na zmíněné téma, rozhodla jsem se, že na příštím výboru vše vysvětlím, aby se zamezilo dalším případným spekulacím.“

Neumannová včera představila také oficiální znělku i maskota šampionátu a oznámila, že začíná prodej vstupenek; nejlevnější pak budou za 250 Kč. "Připravujeme i slevy pro děti, školy či třeba hendikepované občany,“ dodávala Neumannová. "Při určování cen vstupenek jsme se orientovali podle předchozích šampionátů. Částky určitě nejsou vyšší, ale rozhodně jsme si nemohli dovolit ani jít pod cenu,“ říkala.


Neumannová také vysvětlovala, že již existuje několik variant v případě nedostatku sněhu: "Pakliže bychom sníh museli dovážet, samozřejmě budeme mít k dispozici všechna potřebná povolení,“ zdůraznila.

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)