Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Prokop byl v prologu Rallye Dakar jedenáctý, měl stejný čas jako mistr světa v rallye Loeb, Macík dojel třetí

Automobilový jezdec Martin Prokop obsadil v prologu 43. ročníku Rallye Dakar 11. místo. foto: ČTK

Džidda - Pilot kamionu Iveco Martin Macík obsadil v prologu 43. ročníku Rallye Dakar třetí místo. Na jedenáctikilometrovém měřeném úseku byl o tři sekundy pomalejší než vítězný Bělorus Sergej Vjazovič. Mezi automobilovými jezdci byl Martin Prokop jedenáctý, zvítězil Katařan Násir Attíja, který zajel stejný čas jako Brian Baragwanath z JAR. Prokop za nimi zaostal o 17 sekund.
  15:32aktualizováno  16:28

Obhájce pátého místa Macík měl z prologu strach, neboť vždy začíná pomaleji. Nakonec jej ale porazili jen Vjazovič a jeho týmový kolega Alexej Višněvskij. „Bylo to dobré, rychlé. Pořád jsme jeli plný (plyn). Všude byly větvě, stromy, takže jsme občas něco trefili, ale snad je všechno dobré,“ řekl Macík krátce pro projetí testu, kdy ještě netušil, jak se umístí. „Bylo to ale jen o tom udržet startovní pozici do neděle,“ podotkl.

Do první desítky se prosadili i Aleš Loprais (6.), Martin Šoltys (8.) a Jaroslav Valtr (9.). Obhájce prvenství Andrej Karginov z Ruska byl se ztrátou 28 sekund jedenáctý.

Automobilový jezdec Martin Prokop obsadil v prologu 43. ročníku Rallye Dakar...
Martin Prokop na saudskoarabské rallye Dakar.

Prokop měl shodný čas jako devítinásobný mistr světa v rallye Sébastien Loeb a o dvě sekundy porazil třináctinásobného šampiona a rekordmana Rallye Dakar Stéphanea Peterhansela. „Jelo se naplno, nebylo co vymýšlet. Museli jsme spěchat, abychom si zajistili na neděli dobrou startovní pozici. V této konkurenci je dané umístění bomba,“ řekl Prokop, jenž se chce pokusit vylepšit 12. místo z loňska.

„Udělali jsme jednu velkou chybu, stejně jako spousta dalších (posádek). Přehlédli jsme jednu odbočku a přelítli jednu velkou skálu, takže jsem rád, že se nic nestalo. Rychle jsme se vrátili do trati,“ popsal jezdec týmu Benzina Orlen, jenž se dlouho držel v elitní desítce. Překonal jej ale například i Baragwanath startující až s číslem 339. Dvaatřicetiletý Jihoafričan by mohl být „černým koněm“ závodu, v roce 2016 byl na Dakaru třetí v kategorii čtyřkolek.

Třináctým časem vstoupil do svého prvního Dakaru Tomáš Enge, který byl před startem rallye přeřazen z kategorie SSV mezi takzvané prototypy. Josef Macháček byl osmadvacátý.

Mezi motocyklisty byl nejrychlejší obhájce prvenství Ricky Brabec z USA. Nejlepším Čechem byl na 24. místě Martin Michek, který před rokem dlouho bojoval o pozici nejlepšího nováčka. Na lídra ztratil 40 sekund.

„První políbení dakarské etapy a je z toho asi dobrá startovní pozice. Byl to jedenáctikilometrový mazec, masakr. Na trati bylo docela dost šutrů, jelo se přes horu, v takovém ďolíku, do řečiště. Dalo se tam spadnout a jsem rád, že jsem to zvládl. Zase to máme dobře rozjeté,“ řekl jezdec týmu Orion Moto Racing Group.

Úvod se vydařil i Janu Brabcovi, který byl o 14 sekund pomalejší než Michek a obsadil 27. místo. Milan Engel byl 36., Libor Podmol 41. a David Pabiška o tři místa za ním. Pabiška je vedle toho třetí v kategorii Original by Motul vypsané pro jezdce bez asistence.

V kategorii čtyřkolek obsadil Tomáš Kubiena šesté místo mezi šestnácti startujícími. Za vítězným Alexandrem Giroudem z Francie zaostal o 14 sekund.

Výsledky prologu se nebudou započítávat do průběžného pořadí, dosažené časy pouze rozhodly o pořadí na startu úvodní etapy. V neděli v ní čeká účastníky na trase z Džiddy do Biši dohromady 622 km, z toho 277 km bude představovat rychlostní zkouška. 

Rallye Dakar - prolog (Džidda-Džidda, 129 km celkově/11 km rychlostní zkouška):

Automobily: 1. Attíja, Baumel (Katar, Fr./Toyota) 5:48, 2. Baragwanath, Perryová (JAR/CR6 buggy) stejný čas, 3. Radžhí, Von Zitzewitz (Saúd. Ar., Něm/Toyota) -8, ...11. Prokop, Chytka (ČR/Ford) -17, 25. Zapletal, Sýkora (ČR, SR/Ford) -32, 29. Ouředníček, Křípal (ČR/Toyota) -38.

Motocykly: 1. R. Brabec (USA/Honda) 6:01, 2. Barreda (Šp./Honda) -6, 3. Sanders (Austr./KTM) -13, ...24. Michek -40, 27. J. Brabec -54, 36. Engel (všichni ČR/KTM) -1:06, 41. Podmol (ČR/Husqvarna) -1:18, 44. Pabiška -1:20, 50. Krejčí (ČR/KTM) -1:47, 60. Lhotský (ČR/Husqvarna) -2:32.

Čtyřkolky: 1. Giroud (Fr./Yamaha) 7:35, ...6. Kubiena (ČR/Yamaha) -14.

Autor:

Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč
Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč

Uvažujete o vhodném vánočním dárku pro děti? Tentokrát nemusíte kupovat hračky za tisíce. Vyhrajte členství v Toys and Stories a objednávejte a...

Mohlo by vás zajímat