Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

První kolo si dali už na tiskovce. Britští boxeři Haye a Bellew se porvali před novináři

Sport

  9:24
PRAHA - Oznamovací tiskovou konferenci ke svému březnovému duelu mají Britové David Haye a Tony Bellew úspěšně za sebou. A to po všech stránkách. Už při prvním setkání tváří v tvář totiž málem došlo na pěstní výměnu.

David Haye a Tony Bellew. foto: Reuters

Vydrží čekat na úvodní gong očekávaného boxerského duelu ve vyprodané O2 Arena v Londýně (datum byl stanovený na 4. března 2017), nebo ne? Po středeční tiskové konferenci mezi bývalým absolutním šampionem křížové váhy a nyní ex-mistrem světa těžké divize Davidem Hayem a současným držitelem titulu WBC v „kříži“ Tonym Bellewem je jasno, že nikoliv.

Stačilo málo. Poté, co oba často štiplavě zodpověděli otázky novinářů (někdy je ani nepotřebovali), pustili pořadatelé oba kohouty k prvnímu oficiálnímu pohledu face to face. Ve chvíli, kdy jej Haye doprovodil pár průpovídkami a Bellew přitiskl svůj nos na čelo soka, byla jen otázka času, kdy jednomu z nich rupnou nervy.

Jako první napětí nevydržel právě v den tiskovky 34. narozeniny slavící Bellew a po svém sokovi se ohnal pěstí. Naštěstí pro něj i všechny ostatní minul. O zbytek se pak postarali statní bodyguardi. Nedošlo tak na situaci z posledního dílu boxerské filmové ságy o Rockym – Creed –, kde Bellew alias Ricky Conlan přerazil na tiskové konferenci čelist Dannymu Wheelerovi (André Wardovi) a díky tomu tak dostal šanci na životní duel hlavní hrdina filmu – Adonis Johnson Creed.

Britský box tak kromě zlaté éry v podobě držení 11 titulů mistra světa napříč vahami zažívá pořádně bouřlivé období. Nejprve se vzdal světových pásů kontroverzní král těžké váhy Tyson Fury, v posledních týdnech skončili v anglických nemocnici po galavečerech či trénincích hned čtyři boxeři (Mike Towell, Eduard Gutknecht, Jakub Moczyk a Nick Blackwell). Towell s Moczykem svým zraněním následně podlehli.

Podobné emoce jako nyní mezi Hayem a Bellewem – možná ještě větší – pak vytryskly o pár dní dříve mezi supertíhami Dillianem Whytem a Dereckem Chisorou, které čeká vzájemný duel na akci konané v Manchesteru 10. prosince. Do té doby je budou jejich týmy držet co nejdále od sebe.

A co vlastně před „prvním kolem“ britských bouřliváků zaznělo na tiskové konferenci?

„Až s tebou skončím, budeš na tekuté stravě. Pokud budu chtít ukončit duel ve třetím kole, udělám to ve třetím kole. Pokud tě budu chtít trápit, budu tě trápit. Když to budu chtít skončit po třiceti sekundách, učiním tak po třiceti sekundách. Ty nejsi nic, jsi jen vůl,“ rozpovídal se Haye, který se nemusí bát žádného váhové limitu. Původně se mluvilo, že by se mohli oba boxeři domluvit na meziváze do 95 kg, to ale promotér Eddie Hearn v úterý pro WorldBoxingNews.net vyvrátil.

Tony Bellew na tiskové konferenci.
David Haye na tiskové konferenci.

„Pořád jsem knockoutér. Budu tam stát s rukami dole a i když mě trefí, nic se mi nestane. Postupně tě zničím, nemáš nic, žádnou pořádnou historii. V ringu budu stát nad tvým bezvládným tělem a poté tě přijdu navštívit do nemocnice, aby sis mohl hrát s mými vlasy,“ pokračoval sebevědomě bývalý šampion WBA v těžké váze.

Tím ale ještě neskončil, následně se obrátil na Hearna, který bude večer pořádat a který zároveň zastupuje mimo jiné i novou hvězdu Anthonyho Joshuu (17-0, 17 KO), a dodal: „Dneska s tebou spolupracuji, ale vybavuji si obličeje všech, tebe i týmů poté, co jsem zničil všechny tvoje chráněnce. A až zničím Bellewa, vrátím se pro Joshuu a ukončím tvoje podnikatelské aktivity, protože zničím i jeho.“

„Je to jen o mě a Davidovi. Neřeším, že jsem outsider. Já mám srdce a odvahu, co může nabídnout on? Je to je primadona, ‚diva‘. Nikdy v životě jsem neviděl nikoho, kdo by měl tolik a takové požadavky, jako má on. Nemohl jsem uvěřit tomu, co všechno chtěl. Divím se, že na dnešní tiskovku dorazil po svých a nenechal se od promotérů přinést,“ kontroval neméně trefně Bellew.

Následně opětovně připomněl, že na rozdíl od soupeře – a vlastně většiny svých protivníků – se nemůže pochlubit atletickou postavou, i přesto je světovým šampionem. „Jsem obyčejná tlustá křížová váha, který pořád něco dokazuje všem špatných lidem. Zničím ho. Po čtyřech kolech mu dojde pára, pak ho knockoutuji a dokážu, že je to jen břídil,“ zakončil své povídání velký fanoušek liverpoolského Evertonu.

Fanoušci se mají zjevně nač těšit. A nejen oni. „Bude to velký boj. Tony musel hodně obětovat, aby se dostal tam, kde je nyní. Hodně lidí jej podceňuje, ale on je velký dříč. A hlavně, zapomínají na jeho boxerskou inteligenci. Navíc má jeden z nejlepších levých háků současnosti. Podle mě má velkou a reálnou šanci Davida zaskočit a porazit,“ řekl za ostatní boxery britský obr David Price.

A když toto řekne milovník Liverpoolu o fanouškovi Evertonu, není třeba o jeho slovech pochybovat. Sobotní noc s datem 3. dubna 2017 se do kroniky boxu zapíše velkým písmem. Jen si budeme muset ještě pár měsíců počkat na to, čí ruka bude ta vítězná...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!